20. 4. 2017

BRK: Mimi šéf najde ztracené město Z

Další přehled aktuálních novinek je tu. Nepropásněte žádnou žhavou novinku. Zjistěte s námi, jaké filmové bomby jdou do našich kin.

hlavní obrázek

A máme tu třetí čtvrtek tohoto měsíce. Kina praskají ve švech, převážně kvůli osmému dílu série Rychle a zběsile, a počasí přímo nahrává k návštěvě kina – pokud tedy nemáte v plánu lyžovat. Co když jste ale RaZ 8 už viděli nebo to není nic pro vás? Není se čeho obávat. Do kin přichází sedm novinek a každý si určitě přijde na své. Milovníci akčních hrdinů uspokojí své touhy u Ochránců. Rodiny s malými dětmi zas rozpohybují své bránice u Mimi šéfa a badatelé neznámého prostředí budou hledat ztracené město Z. A je toho mnohem víc. Tak bez dalších řečí si pojďme novinky představit.

Mimi šéfTimův život byl úžasný, měl ty nejlepší rodiče na světě, prožíval velká dobrodružství, byl šťastný… pak se ale seznámil s novým členem rodiny, malým milým bráškou. Jenže to, co může vypadat roztomile, se roztomile rozhodně chovat nemusí…

Začínám jedinou animovanou novinkou v tomto týdnu. Studio Dreamworsk Animation tentokrát vsadilo na neznámou značku a snaží se prorazit s netradičním tématem. A je to doopravdy zběsilé. Společnost BabyCorp a konkurenční firma Štěně a.s., mluvící batole a boj o rodičovskou lásku. Může to vyjít? Zatím to prochází a lidí jsou z Mimi šéfa nadšení, hlavně v zahraničí.

Ano, bez dětí do kina asi nechoďte. Dle synopse a ukázek lze pochopit, že Mimi šéf útočí na dětské publikum. I tak se ve filmu dá najít myšlenka. Příběh poukazuje na prvorozené, kteří musejí o přízeň svých rodičů bojovat s druhým sourozencem. Ano, mluvme na rovinu, druhé dítě je vždy rozmazlenější. Pokud tvrdíte, že ne, rád vás přenesu do mého dětství (Ano, to já jsem ten starší). (Atticus)

Ztracené město ZFilm The Lost City of Z popisuje skutečné události, kdy se britský cestovatel a objevitel plukovník Percival Fawcett vydal do Amazonie s cílem objevit ztracené město. Přestože jej vědecká komunita od jeho záměru odrazovala, do oblasti se i díky podpoře své rodiny neustále vracel. Během cesty roku 1925 ale zmizel a už jej nikdy nikdo neviděl…

A na druhém místě máme rozhodně premiéru týdne. Ztracené město Z, které hlavně láká na krásnou přírodu, dobývání neznámého prostředí a civilizace, vzniklo na základě knižního románu, který dle všeho čerpal ze skutečných událostí. Kdo ví, jak to bylo, ale nějaké základy pravdy to mít určitě bude.

Hlavní roli dostal herec Charlie Hunnam, ale původně jí měl mít Brad Pitt. K dalším známým hercům patří rozhodně Robert Pattinson a začínající hvězda Tom Holland, kterého zatím můžete znát převážně jako nového představitele Spider-Mana. Film nás láká ale i na propracovaný příběh a akci. Akce bude film obsahovat asi hodně, jelikož během natáčení si na štáb stěžovalo několik místních farmářů, kteří se zalekli výbuchů a ran, jež vznikaly při tvorbě filmu.

A co ohlasy? Zatím pozitivní. Nikdo si samozřejmě z filmu na zadek nesedl, ale mluví se o slušné novince. Pokud chcete také najít ztracené město Z máte nyní nejlepší šanci. (Atticus)

OchránciOrganizace zvaná Ochránci vytvořila během studené války tým superhrdinů, kteří pocházeli ze všech sovětských republik. Většinou zůstávali v utajení. Okolnosti však způsobí, že budou nuceni se odhalit, aby mohli lidstvo zachránit…

Tak na toto jsem osobně dost zvědavý. Ochránci, kterým se přezdívá ruští X-Meni nebo Avengers. Toto je rozhodně typ filmu, který buď budete milovat nebo nesnášet. Ruská novinka to bude mít těžké. Režiséra skoro nikdo nezná a herce také ne. A zpracování může působit lehce komicky. I přesto někteří film chválí. Nejvíce se zmiňuje vizuální stránka, ale to, co pokulhává je bohužel příběh. Ochránci stáli pouze pět milionů dolarů a natáčelo se už od roku 2015. Jste zvědavý, jak to noví superhrdinové roztočí? Máte šanci to zjistit v kině. No, kde jinde by se dobře dívalo na humanoidního medvěda? (Atticus)

ŠpínaŠpína je film o dospívání citlivé, sedmnáctileté LENY (Dominika Morávková). Prožíva svou první lásku a touží po svobodě a dobrodružství. Její magický svět se ale v jediné chvíli rozpadne na kusy, když ji znásilní učitel matematiky ROBO (Róbert Jakab), doposud sympatický muž, kterého platonicky milují všechny spolužačky. Místo toho, aby se Lena s traumatickým zážitkem někomu svěřila, rozhodne se mlčet, a to dokonce i před svou nejlepší kamarádkou RÓZOU (Anna Rakovská) . Pocity viny, hanby a strachu, že jí nikdo neuvěří ji doženou až k pokusu o sebevraždu, což všechny vyděsí a Lena se ocitne na psychiatrické klinice. Tam postupně zjišťuje, že není jediná, komu se něco podobného přihodilo. Po propuštění z nemocnice se LENA rozhodne přestat mlčet a a začne jednat. Dostaví se hněv, který už neobrací proti sobě. Nechce být dál obětí, ale zároveň si uvědomuje, že už je pozdě na spravedlivé potrestání viníka. Aby se opravdu osvobodila, potřebuje se s ROBEM střetnout a donutit ho, aby se ke svému činu přiznal.

Teď na chvilku odskočíme od komedie či akčních blockbusterů. Špína, jak lze z popisu lehce pochopit, řeší aktuální problematiku nejenom v naší zemi. Film tedy není pro každého. Někdo nad tím může mávnout rukou, někdo se zasměje, ale někdo zas pochopí, že to je skutečně problém a dá novince šanci. Špína rozhodně nemá ohromit obrovské množství diváků, ale má zaujmout ty, kteří s tímto problémem mají něco do činění či jim to není lhostejné.

Ve filmu jsou spíše začínající hvězdy, ale přesto herecké výkony nezapadly do podprůměru. Ohlasy zatím žádné nejsou, ale jakmile jde film s aktuálním problémy v lidské společnosti, vždy se najdou lidé, kteří ho ocení. Budete i vy jedním z nich? (Atticus)

Přes kosti mrtvýchFilm Přes kosti mrtvých je natočen na motivy knižního morálního thrilleru spisovatelky Olgy Tokarczuk ze současného česko-polského pohraničí, který vyšel v českém překladu pod názvem Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Hlavní postavou příběhu je Janina, energická, notně excentrická učitelka angličtiny a milovnice zvířat v důchodovém věku. Děj se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky či motivu. Hrůza a zděšení z vražd zároveň kontrastují s nezájmem místních občanů, kterým nevadí masové vyvražďování divokých zvířat v právě probíhající lovecké sezóně.

Snímek Přes kosti mrtvých byl natočen na motivy knižního thrilleru spisovatelky Olgy Tokarczuk „Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých“ a na svědomí ho má polská režisérka Agnieszka Holland. Tato velmi nadaná dáma má na svém kontě již tři nominace na Oscara a podepsaná je mimo jiné i pod oblíbenou minisérií Hořící keř. Hlavní roli Janiny Duszejko ztvárnila Agnieszka Mandat, jejíž cesta k této roli vedla poněkud oklikou. Na konkurzu byla sice nejlepší, ale režisérce se pro roli paní Duszejko zdála příliš mladá, svěží a sexy, a tak hledala jinou představitelku. Herečka, která byla nakonec vybrána, měla velké herecké kvality, ale byla o něco víc při těle, trochu kulhala a navíc neuměla řídit auto, což je ve filmu vcelku zásadní. Pan Krobot byl také trochu rozpačitý, neb si nedovedl představit, že intimní scény, které ho ve filmu čekají, zvládne po boku této herečky zahrát věrohodně. A tak, když pár týdnů před natáčením z projektu vycouvala, všem se svým způsobem ulevilo. Ovšem chybělo obsazení hlavní role a tak se režisérka vrátila k původní volbě – Agnieszce Mandat. Ta během pár týdnů přibrala několik kilo, vlasy si obarvila na šedivo a dokázala se do své role ponořit tak, že teď už si ani samotná spisovatelka knižní předlohy nedovede jako paní Duszejko představit nikoho jiného. Volba to tedy byla určitě dobrá.

Film je, zvlášť v České republice, diváky přijímán poměrně rozpačitě. Paní režisérka svůj poslední film ráda označuje jako anarchisticko-ekologicko-feministický thriller s prvky černé komedie a pohádky a právě žánrová roztříštěnost je asi hlavním problémem tohoto snímku. Střídá se jich tolik, že vcelku potom film nevyznívá ani jako ryba, ani jako rak. Svět je zde také vnímán poněkud černobíle, ale to, dle mého názoru, vzhledem k celkovému vyznění filmu až tak nevadí. Paní Duszejko je zahrána skvěle. Ano, občas tu dámu chcete proplesknout či probrat kbelíkem ledové vody, až tak je hysterická a vyšinutá, ale já jsem se tím spíš bavila, než že by mi to lezlo na nervy. Film má velmi kouzelnou, temnou a tajuplnou atmosféru, která je dána nejen nádhernými záběry přírody Kladska, ale také brilantním hudebním doprovodem, na kterém se pracovalo velmi dlouho a svědomitě. Zkuste se tedy nenechat strhnout negativními recenzemi, zajít na film do kina a kdo ví, třeba vás překvapí stejně mile, jako překvapil mne. (Janca.W)

Loupež ve velkém styluTři důchodci a celoživotní přátelé žijí ze sociální podpory a doslova z ruky do úst. Občas jim nezbývá nic jiného než jíst psí konzervy. Jednou si však řeknou, že tohle už opravdu snášet nebudou a rozhodnou se vyloupit banku. Problém je, že ani jeden z nich netuší, jak zacházet se zbraní a jak se vlastně taková banka vylupuje…

Loupež ve velkém stylu? Spíš Loupež v oscarovém stylu, jelikož ústřední trojice taková rozhodně je. Přesně tak, největším tahákem této komedie jsou rozhodně hlavní herci, konkrétně Morgan Freeman, Alan Arkin a Michael Caine. To vám nestačí? Pokud budeme věřit prvním ohlasům a i tvůrcům, měli bychom se u této komedie hodně nasmát. Ne, že by starci, kteří se snaží okrást banku působili legračně, ale bude nám jich líto a celková jejich snaha nám vyvodí úsměv na rtech.

Vy, kteří máte o filmovém světe důkladnější přehled víte, že novinka je vlastně reboot, takže se nejedná o zas tak nic nového. Ale ano, není to remake, takže přeci jenom scénář několika úpravami prošel. Tím pádem se nejedná o čistou kopii a vykrádačku stejnojmenného filmu z roku 1979.

Máme tedy na Loupež ve velkém stylu zajít? Lidé nejsou ani nadšení, ale ani zklamaní, což ve filmovém průmyslu znamená, že pokud vás zaujaly ukázky a máte rádi hlavní herce, rozhodně na film zajděte. (Atticus)

Naprostí cizinciJe dobrý nápad sdílet se svými nejbližšími obsah mobilního telefonu? Komediální drama o skupině přátel, kteří se o sobě během jediné večeře dozvědí víc než za celý dosavadní život.

Skupina přátel se schází k pohodové večeři. Znají se důvěrně celé roky a také další setkání by se neslo v duchu lehkého škorpení a nostalgických vzpomínek na to, co bylo… kdyby se nezrodil zdánlivě nevinný nápad: dát mobilní telefony na stůl a sdílet každou SMS i každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Během jediného večera se ukáže, že až příliš mnoho. I ti, které známe, mohou totiž být naprostými cizinci.

Taky se divíte nad zamilovanou dvojicí, co sedí naproti vám v restauraci a oba dva se dívají do mobilních telefonů? Snad jsem někoho neurazil, ale já osobně preferuji osobní komunikaci. Dobře, přiznávám, bez telefonů by to nešlo, a i má hlava se občas zakloní nad ten malý přístroj a čučím do něj hodiny. A na toto téma sazí i novinka s názvem Naprostí cizinci.

Jedná se o italskou komedii s nádechem dramatu. Občas se totiž ukáže, že i ty nebližší totiž vůbec nemusíme znát. Účelem filmu rozhodně není, abyste šli ke svému manželovi, bráchovi, tátovi a četli mu zprávy. I tak bychom se ale nad příběhem měli zamyslet. Účel Naprostých cizinců je zasmát se, je to přeci komedie, ale také se zamyslet nad námi a těmi přístroji, co každý den držíme.

Italská komedie sklidila úspěch. Lidé jí vychvalují a doporučují. Tak si dovolím udělat to samé, ale pokud se vám novinka nebude líbit, neberu za to žádnou zodpovědnost. Zajímá vás, jak taková to nevinná hra, kdy si pár lidí ukazuje zprávy, přehoupne v drama? Kino vás vítá! (Atticus)


BRK (brzy v kinech) je pravidelná rubrika, která vychází každý čtvrtek a informuje vás o aktuálních novinkách v našich kinech.

Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!