home
Spalovač mrtvol

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

Věra Vlčková

Je to bizarní snímek, který udělá dojem a zaujme svými dialogy v tomto panoptikálním světě pana Kopfrkingla. Výborné jsou i vedlejší role skvělých herců nebo prolínání scén.

29. března 2013
avatar uživatele
100 %

Dokonalost

Jedním slovem: DOKONALÉ! Opravdu skvělý herecký výkon Rudolfa Hrušínského. Úžasné zpracování skvělé knižní předlohy, suprová práce s kamerou, střihem a detailem. Ponurá a hrůzostrašná atmosféra, vrcholný konec... Není co vytknout! Doporučuji všem, kteří žijí na dnešních komerčních snímcích, aby se podívali na pořádný a kvalitní český film.

11. března 2013
avatar uživatele
80 %

Určite sa minimálne väčšina zhodneme na tom, že tento film patrí ku klenotom česko-slovenskej a českej filmovej tvorby. Nie preto, že ma štatút trezorového filmu, čo v mnohých prípadoch je reklama sama o sebe, ale preto, že si to naozaj zaslúži. V prvom rade pán Hrušínský v celom filme podáva neuveriteľný výkon. Chlad a monotónnosť sa nemusí zdať v porovnaní s hollywoodským krikom a plačom veľké umenie, ale opak je pravdou. Film patrí jednoznačne medzi najčudnejšie, aké som kedy videl, ale v dobrom slova zmysle. Film je silne expresívny a točený na pozadí pochmúrnej nálady. Krásne vykresľuje pomocou psychiky postavy črty človeka - ľudstva. Ako som film sledoval, som presvedčený, že muselo byť mimoriadne ťažké natočiť takýto film v tej dobe aj z technických dôvodov. Veľké množstvo prestrihov a kontinualita v dialógoch musela naozaj preveriť režisérke schopnosti. Film obsahuje aj určité symboly a a zachycuje režim zaujímavo - prostredníctvom človeka. Som rád, že som videl aj tento film a jedná sa o jeden z najlepších filmov, aké tu boli natočené a kvalitou filmu, réžie a hlavného herca by som ho porovnal s Obchodom na Korze. 85%...

24. února 2012
avatar uživatele
100 %

Pro mne jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl. Atmosféra, Tibet, pardubické krematorium, Koprfkingl se svojí rodinou, jeho pohledy na život a na jeho hodnoty, které se časem mění a získávají až hrůzný směr, vše do sebe zapadá a vyvolávalo ve mě napětí, smíšené s hrůzou, odporem a bůhvíčím ještě. Dokonalé herecké výkon, je jedno jestli Rudolfa Hrušínského, Vlasty Chramostové nebo Ilji Prachaře nebo jiných herců stejně tak dokonale ladí s kamerou Stanislava Miloty a hudbou Zdeňka Lišky. Prostě - 100%

22. ledna 2012

To je horor jak má být. Knižní předlohu skutečně vystihuje. Je dost drsný, temný a odpudivý-přesně jako kniha.

23. října 2010
avatar uživatele
70 %

Rakvičku nebo věneček?

Viděla jsem film, přečetla knihu a ač má obojí své kvality, vím jistě, že ani jedno si nezařadím mezi své top favority... Mrazivý, ponurý film s vynikajícím Hrušínským v životní roli. Proboha, byl tak... jak ho mám charakterizovat? Citlivý? Slizký? Odpudivý? Děsivý? Od všeho trošku.

15. srpna 2010
avatar uživatele
Meky
...
70 %

****

Konečně jsem se "hecnul", pustil si tuto československou klasiku a nestačím se divit. Nemůžu říct, že by mě to uchvátilo, to ne, ale je to velmi zvláštní snímek. Marně nalézám slova, kterými bych jej vystihl. Ty pocity jsou prostě jedinečné. Spanilá jízda Rudolfa Hrušínského, coby postavy spalovače mrtvol Pana Kopfringla, jehož pohled na svět a hlavně na kremaci je opravdu děsivý. Vše je odvyprávěno poeticky a Hrušínský působí tak klidně a mile, že by jste to do něj neřekli. Ale opak je pravdou! Hlášky, které zazněly z jeho úst jsou fakt brutální. Třeba: "Dáš si rakvičku nebo věneček?", "Nic není v životě jisté, jenom smrt.", "Co, abych tě drahá oběsil?" nebo "To je učitelka klavíru, to snad bude vhodnější". Přijde mi to vtipné, morbidní i sadistické najednou, což je neuvěřitelná kombinace. Zajímavý je střih, kdy končí jedna scéna a hned na ní navazuje druhá. Zachycení těžké doby, která zužovala lidem hrdla se taky povedla, ale to je samozřejmost, když se podívám na dobu natočení. Kameraman se nebál experimentovat a udělal dobře. Na druhou stranu, co mi zase vadilo, bylo okolí (rodina), kteří Kopfringla tupě poslouchali jako beránci a neřekli ani béé!! Že by měl Kopfringl až takovou autoritu? Závěr? Ne každému Spalovač mrtvol sedne, už vzhledem ke svému stáří. Já se taky občas nudil. Tehdy byla prostě jiná doba. Na všechno se už dnes díváme jinak, ale jestliže se přes tuto překážku dokážete přenést a zamyslet se nad tímto snímkem, tak Vám vyjde opravdu umělecké dílo.

31. prosince 2009
avatar uživatele
100 %

No ty vole!

Po shlédnutí tohoto filmu jsem se vážně nezmohla na víc, než otebřít ústa do kořán a vypravit ze sebe, to co praví titulek. Říkala jsem si "no je tohle vůbec český film?" Celé zpracování je skvělé a člověk stále čeká, kdy něco přijde, ted se lekne a podobně (škoda jen že nic takového nepřišlo :D) Prostě správné psycho a nepřekonatelný výkon Rudolfa Hrušinského. Jeho postavu si prostě musíte zamilovat a i přesto, že vyvraždil celou svou rodinu mu přejete aby našel svůj klid a stal se příkladem pro všechny živé. Dávám mu 100% a zařazuji si ho nejvýš do žebříčku českých filmů!

24. prosince 2009
avatar uživatele
70 %

Docela dlouho trvalo, než jsem Spalovače viděla... asi jako poslední z české klasiky... (no, chybí mi Markéta Lazarová, kterou prostě "nedám"). Ano, postava Karla Kopfrkingla je úlisná, zákeřná, nechutná, jeho likvidační metody na rodině jsou nepochopitelné, je to zrůdná postava a film už jen díky tomu a skvělému výkonu Rudolfa Hrušínského má grády... ale jak bych to řekla... nějak zvlášť mě neoslovil. Třeba narozdíl od zde zmiňovaného Kladiva na čarodějnice...

20. prosince 2009
avatar uživatele
90 %

Tak to vidím já...

Mrazivé, dechberoucí, děsivé. Spolu s Kladivem na čarodějnice nejlepší hororově laděný film, ale i film vůbec naší kinematografie. Tady neplatí "je to dobré na to, že je to české" je to prostě perfektní film, plný účasných filmových nápadů (návaznost scén) a hereckých výkonů. Dnes už u nás takové filmy nevznikají a to je škoda. Spalovač mrtvol je vážně filmová klasika, kteráu nás nemá obdob. Z Hrušinského mi bude běhat mráz po zádech ještě nějakou dobu - jeho maniak posedlý smrtí a nacizmem je dokonalý.

10. prosince 2009
avatar uživatele
30 %

Donutila nás na to se dívat češtinářka a i když jsem většinu filmu málem prospala, musela jsem se nad jeho absurditou smát. Hlavní postava působí hned jako šílenec, ale jeho rodina ještě víc. Musím říct, že celé je to úplně o ničem až na konečných (asi) 20 minut, které strhli velkou diskuzy a mé osobní zamyšlení nad celým dílem. Zanechalo to ve mě smíšené pocity, ale jedno vím jistě, dobrovolně se na to už nikdy nepodívám.
PS: není to horror, spíš psychotická komedie

11. května 2009
avatar uživatele
80 %

I když jsem knihu četl dřív než jsem film viděl, přesto jsem už výkon R.Hrušinského dopředu znal. Proto se mi v knize neustále vybavoval jeho hlas i atmosféra, kterou jím vytvářel. Ta byla naprosto dokonalá a opovažuji se tvrdit, že šlo o jeden z nejlepších výkonů českého herce v historii. Ta atmosféra se slovy prostě vyjádřit nedá. 80% dávám filmu pouze proto, že některé scény se mně zdály celkem nedotažené do konce. Např. v panoptiku - v knize je to naprosto skvěle nastíněno, ale ve filmu - opovažuji se tvrdit, že je to dokonce poděláno. Další scény, zajisté pro děj důležité, potom byly vypuštěny úplně. Tedy kdyby i toto bylo uvedeno v dokonalost - jakou sám příběh i film byl - zasloužil by si 100%. Určitě doporučuji si dílko jak přečíst, tak zkouknout. Dávám 85%.

8. května 2009
avatar uživatele
100 %

Klasika

Spalovače považuji za klasiku českého filmu, a nejen proto, že knižní předloha je klasikou literární. Když čtete knihu, automaticky se vám vybavuje Hrušínský jako Kopfrkingl, vlastně si ho jinak ani neumíte představit. Bez něj by film byl bezpředmětný, při vší úctě k českým hercům neznám jiného, který by tuto roli zahrál tak mrazivě. No a prostory krematoria budí takovou atmosféru, že by se současní tvůrci hororů měli jít zahrabat. 100%

9. března 2009
avatar uživatele
90 %

spalovač mrtvol

úspěch spalovače mrtvol zavisí na výkonu Rudolfa Hrušínského. jeho děj je docala zdlouhavý, ale místy dost napínavý je to zvláštně krásny film. klenot českého fondu

8. března 2009
avatar uživatele
60 %

Spalovač mrtvol

Dá se říct, povedený film. Nicméně děj je dost zdlouhavý a v mnoha chvílích i nudný, vyplňen nudnými pasážemi o ničem (zajímavá věta). Co se mi zde líbilo, byli Hrušinského některé cítáty a slovní výlevy, které byly opravdu povedené + docela ironie, jak nesprávně pochopil buddhovo učení, díky němuž pak ve výsledku naložil se svoji rodinou. Spojitost tohoto filmu s buddhismem mě, dá se říct, mile překvapila. Nicméně výhrady, které jsem uvedl na začátku, převyšují vše pozitivní, co se mi na filmu líbilo.

31. ledna 2009
avatar uživatele
100 %

MAZEC

Ve škole jsme tuto knihu dostali jako povinnou četbu. I když jsem se k ní ještě nedostala, tak si ji určitě přečtu. Film byl naprosto dokonalej. Hrušínský předvedl naprosto dokonalý výkon a když až od půlky filmu začlo to být horor psychologický, tak jsem vydržela. Prostě jsem sedla a jen koukala. Na to, že moc český fily nemusím (pohádky nepočítám), tak tento film mě nadchl. Tyto starší filmy jsou lepší než současný. Ale zpět ke spalovači. To co předvedl Hrušínský, tak to nemělo chybu. Asi ne každý by to zahrál. Hrušínský na mě působil tím dojmem, že se do té role vžil. Knihu Fukse si prostě musím přečíst, a doufám, že to bude ještě lepší než sám film. Já jsem velmi spokojená.

29. listopadu 2008
avatar uživatele
joda
...
90 %

Spasitel Kopfrkingl

Drama s hororovými prvky, při kterém mi v některých scénách běhal mráz po zádech. Rudolf Hrušínský je v této roli tak přesvědčivý, až se mi hnusil - ty slizské úsměvy, jeho fanatické řeči....a až někde uvidím, jak někdo někomu sahá zezadu na krk, tak si vždy vzpomenu na tenhle film... to bylo tak děsivé, stejně tak ten jeho hřeben.. Knihu jsem sice nečetla, ale znám ji a prý jsou některé scény z filmu v knize ještě děsivější, takže si ji přečtu až bude více času. Je to opravdu hodně zajímavý film, nad kterým je dobré se zamyslet a uvědomit si, kam až můžou vést ideologie...

27. listopadu 2008
avatar uživatele
100 %

S p a l o v a č d u š í ...

fašismus, cynizmus, nacionalizmus, ideologizmus, a psychopaticky zaměstnanec krematoria.... příběh vskutku zajímavý, mnohdy nepochopitelně přehánějícími se momentům a opakujícim se hláškám, by jsem myslel někdy, že by měl plnit funkci naučnou ... jako v mnohém výchovný film... i když dost deštruktívny, určitě si každý něco odnese... prostě, na tenhle film se zapomenout nedá... jsem TO viděl hned třikrát po sobě...se člověk s hlavním hrdinou i jeho rodinou seznámit a pak jen vychutnávat abstinenta...

21. října 2008
avatar uživatele
80 %

Ulehčíme duším...

Je to maso. A asi jeden z nejlepších českých filmů, dnes je právem řazen do zlatého fondu. Spalovače mrtvol jako knížku znám docela detailně, ač jsem ji dosud nečetla. A podívat se na film? Tomu jsem nemohla odolat. Rudolf Hrušínský vytvořil parádní roli, z jeho Kopfrkingla jde strach. Vůbec celá atmosféra filmu je taková. Na jedné straně sice najdeme groteskní prvky, na straně druhé je to ale dost děsivý horor, a to, že se také zaobírá lidskou psychikou a tím, kam až člověk může zajít, když ho nutí okolnosti (a může to být kdokoliv), dělá film ještě děsivějším. Zkrátka a dobře - Ladislav Fuks napsal jistě skvělou knihu a Juraj Herz ji přetavil ve filmové veledílo s parádní kamerou a atmosférou.

18. srpna 2008
avatar uživatele
100 %

Spasím je všechny...

Jdu si kolem trafiky a vidím, že za výlohou mají Spalovače mrtvol.Koupila jsem si a nelituju.Super film, supr děj a hlavně Rudolf Hrušínský, který patřil a vždy bude patřit mezi naše nejpřednější a nejtalentovanější herce.Anthony Hopkins ztvárnil svého Hannibala Lectera a Rudolf Hrušínský zase pana Kopfrkingla.2 chytří psychopati.To je vždycky nebezpečí.Každopádně...Bomba.

14. srpna 2008

Podle mého skromného názoru nejlepší český film vůbec. Vykládat, jak je Rudolf Hrušínský ve své roli dokonalý, je jako nosit dříví do lesa, ale i do té doby v českých filmech nevídaná kamera a zejména hudební složka vytvářejí nádhernou depresivní atmosféru zasluhující absolutorium.

22. ledna 2008
avatar uživatele
vlk1
...
30 %

Knížka se tváří jako docela dobrý základ pro film, ale zkrátka jsem asi náročný divák. Čekal jsem něco realističtějšího. Mnohem realističtějšího. Není to ani děsivé, ani napínavé, chuť mi spravily snad jen morbidní hlášky. Sice to má hlubokou myšlenku, ale jinak mi to vlastně celé přišlo jako jeden velký, ale dost ujetý vtip. Co naplat, že atmosféra je plná dvojsmyslů (a popelu), když všichni jenom mlčí a tupě poslouchají pana Kopfrkingla, jak neustále opakuje pořád to samé. Nikdo nic neřekne, celá jeho rodina a vlastně všichni kolem něj jsou prostě jenom ustrašení, hloupoučtí a nemyslící Židé... Dávám 30% a to jenom kvůli Rudolfu Hrušínskému a zajímavé kameře. Doufám, že tenhle film už nikdy neuvidím, jinak bych ho musel spálit.

30. listopadu 2007
avatar uživatele
100 %

Velice zajímavý film, ale víckrát bych ho už vidět nechtěla, atmosféra, situace byly velmi depresivní! Chování pana Koprfkingla mi přišlo od začátku odporné (používání hřebenu, hlazení po krku) šel mi při tom mráz po zádech...

1. listopadu 2007
avatar uživatele
100 %

Životní role Hrušinškého

Vždycky jsem si myslel, že životní rolí Rudolfa Hrušínškého jsou Osudy dobrého vojáka Švejka, ale to jsem neviděl Spalovače. Musím přiznat, že líp natočený český film jsem neviděl. Hororové drama které nebere konce, úchvatná morbidní atmosféra, skvělé vyprávění, vynikající kamera a Rudolf Hrušínšký. Ten kdo neviděl Spalovače mrtvol, jako by neznal českou kinematografii.

27. srpna 2007
avatar uživatele
80 %

Mě film po osobní stránce nijak nezaujal, ale jinak je dobře zpracován, i s těmi morbidními hláškami p. Kopfrkingla. Zpočátku působí hlavní postava velmi sebevědomě, ale pokaždé, kdy se stýká s Prachařem, je zase nejistý. Přitom už od počátku jakoby dával najevo, na čí straně je, aby to vzápětí vyvracel. Velmi nepřirozeně, zato krásnou poetiku filmu, nakonec také příjemně narušuje komediální rodinka pana Menšíka s paní Myslíkovou - jako z jiného filmu.

16. dubna 2007
avatar uživatele
100 %

super

Knižni předlohu jsem nikdy nečetl, takže nemůžu srovnávat, ale film mě nadchl a co dodat k výkonu Rudofla Hrušínského- brilatní.

30. března 2007
avatar uživatele
100 %

Spalovač mrtvol je podle mě jedno z vrcholných děl, které kdy bylo v naší kinematografii natočeno. Nebýt tehdá ještě hodin češtiny na základní škole, asi by se mi tento film úspěšně dlouho dobu vyhýbal. Film dokáže vtáhnout diváka svou mrazivou atmosférou (která by se dala každým okamžikem krájet) dovnitř a nepustí ho ani poté, co už i závěrečné titulky jsou dávno pasé. Pan Rudolf Hrušínský předvedl něco, před čím já hluboce smekám, dokázal se do pana Kopfrkingla vžít natolik, že i člověk pochybuje, zda-li není právě on danou osobou. Přestože jsem knižní předlohu nikdy nečetla, myslim si, že tato adaptace je velmi srozumitelná, ale musí člověk nad ní přemýšlet...

5. března 2007
avatar uživatele
80 %

zvláštní

Asi je trochu ostuda, že jsem tenhle slavnej film viděla až v nedávný době, ale přece se říká, že nikdy není pozdě! A zde to platí dvojnásob. Od Rudolfa Hrušínského to byl vskutku životní výkon. Děsivou a morbidní atmosféru by tomuto dílu mohl závidět lecjakej novodobej "horor" s hektolitry krve. Ze začátku se mi film nelíbil, ale postupně jsem se do něj vžila a zajímalo mě, jak to vlastně dopadne. Konec mě docela dostal, zvláště konec Kopfrkinglovy manželky a dětí. Výbornej táta, jen co je pravda. Doporučuju všem, kteří se nespokojí s průměrným filmem.

6. února 2007
avatar uživatele
40 %

Docela hnusnej film. Tech 40 % davam jen za skvely vykon Rudolfa Hrusinskeho. Jinak se mi to vubec nelibilo!

28. listopadu 2006
avatar uživatele
90 %

Spalovače mrtvol jsem nikdy nečetl, ale po shlédnutí filmu jsem dostal zvláštní chuť se do něj pustit. Hned nato jsem si však uvědomil, že by to bylo možná zbytečné, protože jsem právě prožil velmi vyjímečný filmový zážitek a že hned jak bych se pustil do čtení, ztotožnil bych si pana Kopfrkingla s naprosto precizním výkonem Rudolfa Hrušínského. Už jen kvůli jeho výkonu stojí film za shlédnutí, ale jsou tu i další přednosti, nebojte.

14. listopadu 2006

Vidět jen jediný film s Rudolfem Hrušínským, řeknu si, že tenhle člověk je hodně psychadelickej. Až tak výborně hrál. Jeden z nejlepších českých filmů všech dob. A věta "Co abych tě drahá oběsil?" vtipně děsivá.

13. listopadu 2006
avatar uživatele
90 %

wau...

Tak tento psychologický horor se vážně dost povedl...pan Hrušínský tam předvedl skvělý herecký výkon...zapůsobilo to mě...herci na mě působili jako z jiného světa...vypadali po vzhledové stránce jako zoombie, což filmu dodávalo na dramatičnosti a mysticismu...vážně hodně dobrý film...

8. listopadu 2006
avatar uživatele
100 %

.

Zezačátku usměvná černá komedie, tak trochu český Adamsnovi, ale asi od půli filmu je to drsný syrový spíše horůrek nežli horor.

10. dubna 2006
avatar uživatele
100 %

Drsný černobílý český horor. Z Hrušínského jde opravdu hrůza, jeho fanatismus je vyjádřen tak geniálně, až jde strach jen z jeho myšlenky. Styl natočení a provedení filmu sice nemusí sednout každému, ale to se dá říct asi o každém filmu. Tento geniální snímek, navozující thrillerovou atmosféru (už jen svou černobílostí) lépe než většina současných rádoby thrillerů a to je něco, co vás přibije do sedačky! Jedním slovem: hororový kult

27. března 2006
avatar uživatele
90 %

Jeden ze skvostů české kinematografie. Film, který se pyšní naprosto úžasně chladnou atmosférou a jedinečným černým humorem. Není divu, že se většina scén stala kultovními a spousta je jich prostě nezapomenutelná. Herci jsou do filmu vybráni opravdu skvěle...prostě dost dobrý film

21. února 2006
avatar uživatele
80 %

Spalovač mrtvol

Film mě uchvátil hlavně díky skvělému Rudolfu Hrušínskému v hlavní roli. Jeho psychický přerod je vykreslen naprosto perfektně a narůstající šílenství zase skvěle pocítíme přes mrazivé scény.

18. února 2006
avatar uživatele
100 %

..

při jednom předávání českejch lvů pouštěli ze spalovače ukázku, která mě naprosto pohltila a po který jsme strašně toužil tenhlefilm vidět.. .na konec jsem se na něj díky projektu 100 dostal do kina.. a byl jsem z něj úplně nadšenej... .teda nadšenej.. jak se to vezme... vlastně se od tý doby hrušínskýho trochu bojim :) ne vážně..je to excelentně natočenej film, s originální kamerou a hereckejma výkonama, který by nám hollywood moh závidět:)

18. února 2006