avatar uživatele

Tom Rap

Jméno
Věk
31 let — narozeniny slaví za 10 měsíců (Panna)
Bydliště
Brno
Twitter
Facebook
Google Plus
Poznámka
Osobní profil

Moje filmová top10:

1. Americká krása
2. Forrest Gump
3. Pulp Fiction
4. Match Point
5. Dokonalý trik
6. Pelíšky
7. Vykoupení z věznice Shawshank
8. Město bohů
9. Memento
10. Zkurvená nocPodle čeho hodnotím filmy:

Základní složky filmu
Děj - 25% neboli také příběh je kostrou celého filmu. Měl by být plný zvratů, ať už jde o jakýkoliv žánr, protože jinak nám divákům nepřijde vůbec zajímavý. Jen si představte film o stereotypním životě bankovního úředníka, který od začátku do konce jen chodí do práce a zpátky - no prostě nuda. Díky bezchybnosti v této kategorii posílám do svého pomylsného filmového nebe snímky jako Město bohů, Dokonalý trik nebo Sedím na konári a je mi dobre

Psychologie postav - 15% Toto je parketa, na které jsem fakt vysazenej. Přece nemůže být v jedné scéně postava totálně stydlivý introvert a za chvíli balit holky jakoby nic, jenom aby to vypadalo "cool". Několik odstrašujících příkladů za všechny: blondýna v Účastnících zájezdu, Chris v Miluji tě k sežrání a také celý High School Musical. Na tyto pitomosti jsem dost alergickej. U filmů na opačném konci žebříčku oceňuji především propracované reakce postav na různé neobvyklé situace, např. můj neoblíbenější Lester a ostatní role v Americké kráse, hlavní hrdina Match Pointu nebo postavy z Příběhů obyčejného šílenství

Výkony herců - 15% Právě herecké umění některých hvězd stříbrného plátna dokáže pozvednout béčkový film do silného nadprůměru a jde o jednu z hlavních kategorií, které určují kvalitu snímku. Pokud před kameru naženete bandu vyjuchaných puberťaček jako v Rafťácích, tak to podle toho vypadá. Naopak takový Jack Nicholson, Kevin Spacey nebo Ivan Trojan dokáží zahřát srdce každého filmového fajnšmekra.

Hudba - 10% Tady už budu stručnější... Hudba u mě většinou moc nerozhoduje, muzikály nejsou můj šálek coca-coly. A když už se zadaří a hudbu výrazně postřehnu, tak to je Pomáda a Velmi nebezpečné známosti

Realita - 10% Tato kategorie se vztahuje především na thrillery, krimi - zkrátka na všechny filmy, kde se objevuje plno akce. Nesnáším situace, kdy "klaďas" skočí deset pater a odcupitá si po svých nebo kdy po dvojitém průstřelu hrudi stále zabíjí nepřátele ránou baseballové pálky. Nechci, aby ze mě režisér dělal idiota, a proto Seagalovky a van-Dammovky z principu odmítám. Vyzdvihnout můžu práci bratři Coenů v Tahle země není pro starý, kde realitě nemůžu nic vytknout.

Ostatní - 10% Mezi ostatní řadím např. kameru, prostředí, střih a jiné maličkosti, které se ale nesmí zkazit. Pokud se to nepovede, snižuji hodnocení.

Bonusové složky filmu, které hodnocení zvyšují
Nápad režiséra - až 15% Pokud režisér okoření film třeba záběrem dlouhým devět minut (pokud nevěříte, koukněte se na Čtyři pokoje, povídku Quentina Tarantina) a divák na obrazovku nebo plátno "čumí" v otevřenou pusou, rozhodně nějaké procento přidám. Pár příkladů: Atmosféra tokijského music klubu z pohledu hluché dívky - Babel nebo ukázka při přípravě drogy v Rekviem za sen.

Myšlenka scénáristy - až 15% Tohle je opravdu pro hloubavější nátury a ty diváky, kteří se nad filmem po shlédnutí zamyslí. Odhaduji, že jich alespoň mezi teenagery bude velice málo, ale i tak si mezi ně troufám zařadit sám sebe. Jen uvažte, kolik "bláznů" ohodnotí velmi vysoce filmy jako Memento, Crash, Match Point nebo Skřivánci na niti.

Dialogy, hlášky - až 20% Tady opravdu nemám co dodat. Každý žasne nad kecy z profláknutých filmů jako Pelíšky nebo Pulp Fiction. Z těch novějších můžu vyzdvihnout třeba Kiss Kiss Bang Bang, který fandům Tarantina určitě doporučuji.

Toť vše... Pro "uvědomělé" poznámky typu: "Vždyť může mít dohromady až 135%. To přece nejde!" říkám, že žádný film není dokonalý, i když se k němu blíží (i podle mínění uživatelů) Forrest Gump. Všechny takové filmy "shazuju" na stovku.


Ještě pár vět k hodnocení filmů: Fakt nechápu uživatele (z velké části uživatelky), kteří mají průměrné hodnocení nad 80% a každý druhý film od nich dostane stovku, protože "byl úp´ně Boží". Je to jako kdyby přijelo na olympiádu 10 000 sportovců a z toho pět tisíc by dostalo zlatou medaili. Ani já sice nemám průměr 50%, ale dokážu rozlišit mezi nejlepším, povedeným, průměrným, slabým filmem a brakem.