home
Země mrtvých

RECENZE FILMU

George A. Romero natočil další volné pokračování své zombie-série, kterou započal Nocí živých mrtvých v roce 1968. Nyní představuje rovnou celou Zemi mrtvých - pokračování stejně ujeté a krvavé jako ty předešlé.

I kdy se Země mrtvých řadí mezi tzv. zombie-horory, za vyložený horor se to nedá považovat ani náhodou! Romero sice ukazuje na plátně řadu krvavých zvrhlostí (ohlodávání prstů, vykousnutí piercingu z pupíku atd.), ale o budování jakékoliv hororové atmosféry či napětí se ani nepokouší. A dělá dobře, neboť v jeho případě by to stejně nemělo cenu!
Zemi mrtvých si nejvíc užijete s vědomím, že jde zkrátka o akční a místy neuvěřitelně zábavnou řežbu a zároveň i o vcelku sympatickou poctu starým béčkovým „splatter-hororům“ (hororům převážně ze 70. let, kde se krví, groteskním násilím a nepovedenými záběry nešetřilo).
Navíc má Země mrtvých vcelku slušný příběh: Země je prakticky celá obsazená zombíky a nenakažení lidé žijí v přísně střežených velkoměstech. V jednom takovém městě vládne z nejvyššího mrakodrapu i zákeřný Kaufman (Dennis Hopper), pro kterého pracuje jednotka speciálního obrněného vozidla jménem „Smrti smrt“ v čele s jedním klasicky „béčkově“ kladným hrdinou (zoufalec Simon Baker). Tato jednotka má za úkol jednou za čas vyjet mimo město a v zemi zamořené lidožrouty nalézt potravu a jiné potřebné věci pro obyvatele města. Problém nastane ve chvíli, kdy neposlušný člen komanda (další zoufalec John Leguizamo) vozidlo ukradne a chystá se s jeho pomocí ono city nadobro zlikvidovat – samozřejmě jen tehdy, když mu Kaufman nezaplatí pár melounů. Jo…a mimochodem se k městu blíží celá armáda hladových zombivců, kteří se snaží žít jako normální lidé, a tak se muže stát, že začnou používat i střelně zbraně…

Docela dobrý, ne? A k tomu si ještě připočtěte následující fakty: Romero má vskutku vytříbený černý humor (scény se zombie-hudebníky, se sekáčkem na led, s ukousnutou nohou a zejména s hlavním a neobvykle inteligentním „zombie-hrdinou“ černé pleti, jemuž budete namouduši fandit více, než kterékoliv z hlavních postav), umí celkem zručně točit akční scény (finální bitva má spád), ještě lépe umí připomenout ony již zmiňované „splatter-horory“ (záběr, kdy voják upadne na svou useknutou ruku s odjištěným granátem a malinko ho to rozemele) a hlavně si na nic nehraje! Tak jako celá Země mrtvých!!!

hodnocení
80 %
jedním dechem
Poctivá béčková podívaná, která je díky své groteskní zvrhlosti kolikrát nesmírně zábavná.
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.