home
Mission: Impossible - Ghost Protocol

RECENZE FILMU

V době agentů Bourneů to Ethan Hunt, na rozdíl od kolegy Jamese Bonda, který se přizpůsobil novým poměrům, neměl nikdy jednoduché. Oproti pokusům o progresivní vykreslení charakterů, realistické vyznění a originální zápletky se oldschoolová série Mission: Impossible, remake klasického seriálu z osmdesátých let, nikdy nesnažila o víc než čisté a zábavné řemeslo, což ovšem berme jako volbu tvůrců, ne důvod k výtce. Každý ze tří dosavadních snímků na to šel trochu odjinud. Nejprve tu byla De Palmova "klasickost", pak Wooova bombastičnost a nakonec Abramsova dynamika. S čím přichází na poli animovaných filmů (Úžasňákovi) a seriálů (Simpsonovi) ostřílený Brad Bird ve svém hraném debutu?


Problém je, že s ničím. Krom oné oldchoolovosti, která tmelí celou sérii, nepřidal do nové Mission: Impossible žádnou další hodnotu ani vlastnost, která by byla charakteristická právě pro ni. Další dobrodružství Ethana Hunta proto skončilo jako veskrze nestylový, schematický a očividný tah na branku.
Hned ale musím dodat, že ten gól skutečně padnul. Brad Bird technicky vše zvládá, každá jedna scéna funguje zhruba tak, jak má. Vtipy pobaví, akce napne. U dvě a čtvrt hodiny dlouhého snímku ale chybí nosná dějová linie a emocionální podhoubí, takže celek jednoduše nebaví. Výsledek nepůsobí celistvě, soudržně a co je zásadní, nebudí v divákovi žádná očekávání, protože se hrdinové mohou doslova kdykoli sebrat, říct "co jsme chtěli, máme" a vyrazit na druhou stranu světa. MI4 je jako správně sestavený hodinový strojek vodotěsný do půl kilometru, ke kterému hodinář zapomněl přidělat ručičky.

Hrdinové pátrají po "nějakých" kódech, aby "nějakému" teroristovi zabránili rozpoutat nukleární válku. Ale moc nám na tom nezáleží, stejně tak by mohli bránit Colonelu Sandersovi ovládnout trh fastfoodů - tahle klišoidní motivace na pozadí je naprosto ponechaná ladem a není rozvinuta ani ve své minimální šířce.
Hrdinové zkrátka "jsou v exotickém městě, kde plní úkol", ale Birdovi se za celou dobu nepodaří nás zainteresovat do toho, jaký ten úkol je a proč bychom měli chtít, aby uspěli. Klasičtí bondovští padouši se obrací v hrobech.
Ethan Hunt poněkud líně oplakává smrt ženy, zatímco v týmu se dvěma (později třemi) kolegy infiltruje Kreml a vzápětí Dubaj. Ani minuta děje se neodehrává v Praze, což vzhledem k tomu, že se v ní polovina snímku natáčela, považuju za menší zradu. Ale samozřejmě se s tím dokážu smířit. Snad jen střihy zvenčí Kremlu na nádvoří Pražského hradu ve mně nedokázaly evokovat jedno místo - to ale může být "zvykem".

Když pomineme tyhle "drobnosti", tedy neexistenci hlubších motivací, soudržného děje a vůbec nějakého tvůrčího záměru, zbudou už nám jen klady. Hrdinové si ve svých škatulkách plavou jako ryby ve vodě, předně Tom Cruise, jemuž věříme, že si svou roli oblíbil, Simon Pegg jako místní hláškař a Jeremy Renner, jehož "temná" minulost se schovává velmi ledabyle. Pak je tu ještě Paula Patton, ozdoba bez většího smyslu, pro špionáž ze staré školy nezbytná. Funkční tým, jak sám Hunt poznamená, je ale opravdu základ a pouze chemie mezi hrdiny zachraňuje celý snímek.
I Birdova režie má něco do sebe, ale opravdu jen velmi prvoplánově. Nejvíc se vyřádí během animace u titulků, čímž prozrazuje svůj původ, naopak poměrně zklamává během honičky v autech (protože se odehrává v písečné bouři a nepřekvapivě nic nevidíme) a docela mě mrzelo, že tolik proklamovaná výška Burdž Chalífa nebyla nijak "filmově" vidět. Nepřijde mi, že kdyby Bird ony úseky natočil na pankráckých "mrakodrapech", docílil by výrazně jiného efektu. Na to, kolik kamerových obletů se dočkalo "budapešťské" nádraží, mě nevyužití potenciálu tolika metrů poměrně zaskočilo. Bylo to moc nákladné? Moc technicky náročné? Tak co tedy?! Možná od všeho trochu, pravda navíc může být taková, že víc než Burdž Chalífu v záběru filmaři nepotřebovali. Slavná budova a její role v MI4 mojí kritiku Birda a producentů za jeho zády (předně Cruise, ale i Abramse a Bryana Burka) právě tím shrnuje.

Mission Impossible 4 se podle mého stala dokonalým producentským filmem. Tom Cruise měl ostatně u natáčení minimálně stejné slovo jako Bird a snad na všech fotkách z natáčení vidíme oba vedle sebe. Povětšinou Cruise něco vysvětluje Birdovi, ne naopak. Je to zkrátka produkt, kde se jeho tvůrci soustředí, aby "nic nebylo špatně" a věci "dobře vypadaly na plakátech a v trailerech". Oba cíle se podařilo splnit. Mission Impossible - Ghost Protocol můžeme nazvat zvládnutým filmem, který dá divákovi, co čeká "špionážní thriller, pokračování slavné série" přesně jej. Jen neobsahuje žádnou přidanou hodnotu, bonus nebo větší smysl. Na každém kroku se nachází spousta lákadel, dokonce nejsou nenaplněna, ale nic z nich nevyplývá. "Jé, podívej, Cruise FAKT běží po nejvyšší budově světa! FAKT machr!" je pak nejsilnější emoce, jakou lze cítit. Není to málo, ale je to dost?

PS: Mluvilo se o tom, že Renner má být Cruiseových nástupcem. To snímek buď neřeší, nebo přímo vyvrací - záleží na výkladu.

PPS: Nesmyslné vynálezy jsou víc cool než kdykoliv dřív!

hodnocení
60 %
jedním dechem
Slušný špionážní thriller ze staré školy. Bohužel víc než o akci (té je opravdu málo) se ke slovu hlásí povrchní lákadla, jejichž plnění má být zaručením kvality. Co je ale důležitější: Že jsou hrdinové na nejvyšší budově světa, nebo jak toho využijí?
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.