home
Ženy v běhu

RECENZE FILMU

Tak jsem s recenzí doběhl sice pozdě, ale doběhl jsem! A to se také počítá. Aktuálně nejnavštěvovanější česká komedie Ženy v běhu je režijním debutem Martina Horského. Ten zkušenosti s českými komediemi už má, protože se jako scénárista podílel na filmech Láska je láska, Život je život či Bezva ženská na krku. Teď mě možná ukamenujete, ale já jsem ani s jedním zmíněným filmem problém neměl a dodnes je beru za pohodovou komedii. Co ale ženy, které běhají maraton. Dá se na tom postavit celovečerní film? A je to skutečně tak skvělá komedie, nebo Češi chodí do kina čistě jen ze zvědavosti?

Jak je zvykem, pojďme si říci něco o příběhu. Dneska to bude rychlé, jelikož Ženy v běhu mají velmi jednoduchý příběh. Zlata Adamovská hraje Věrku, manželku Bolka Polívky. Ten měl za svůj život několik snů, kterých by rád dosáhl. A až na jeden se mu všechny podařily. Jak jste asi pochopili, jediné, čeho se nedožil, bylo uběhnutí maratonu. A tak mu jeho manželka chce jeho sen i po jeho smrti splnit. Přemluví své tři dcery, aby do toho šly s ní, a začne trénovat. Přeci jen uběhnout maraton s urnou na zádech není nic jednoduchého. Nu a k tomu si přidejte nějaké překážky, které během tréninku vyvstanou, pár nových vztahů, pádů, zamilovaných pohledů, pejsků a hned máte film.Pojďme si hned na začátku zakritizovat. Největším problémem je, to jste asi fakt nečekali, příběh. Je jednoduchý, těžce předvídatelný, převzatý z amerických komedií, a neobejde se bez klasických klišé. Hned na začátku je vám jasné, že tito dva se dají dohromady, ale ne hned to vyjde, ale až pak pochopí, že oni jsou ti praví pro sebe, a tak si cestu k sobě zas najdou. Všichni změní své životy a na konci máme hned několik krásných a usměvavých párečků. Ano, příběh je takový, to vám nebudu lhát, ale je svým způsobem příjemný. Čekal jsem to, věděl jsem, jak to skončí. I to osmileté dítě vedle mě to vědělo, ale všem v sále to bylo jedno. Celkově pojatý příběh byl sluníčkový, pozitivní a příjemný. A myslím si, že v komedii stejně neočekáváme žádné překvapující story. Jdeme se přeci jen pobavit a usmát.

I když byl příběh jednoduchý a triviální, přeci jen dokázal zaujmout i něčím jiným, než jen svou příjemností. Kromě humorných scén se film nebál zaplout do témat smrti, nevěry, výchovy dítěte a síly vztahu. Což jsem v komedii o běhání fakt nečekal. Na nic ale netlačil, podal to s citem a v umírněném množství, takže super! Nu a zbytek času byl věnován humoru.


Ten se také vyvedl. Největší část si pro sebe ukousl Ondřej Vetchý, která zde sice hraje takového nepřitažlivého pařeze, ale jeho hlášky, výroky a činy jsou na filmu asi tím nejvtipnějším. Navzdory tomu je celý film humorný a neměl jsem pocit, že by zde bylo hodně nuceného vtipu, či snad až trapného. Někdy jednoduše pobavil všechny v sále, někdy jen toho pána nade mnou, který se smál tak hlasitě, že se se mnou třásla sedačka. A to se mi na Ženách v běhu líbí. Dokázal řešit těžké životní situace (chápu, že řešení není vždy tak lehké), ale zároveň dokázal rozesmát. A to oceňuji!

Ženy v běhu asi nejsou nejlepší českou komedií, ale rozhodně patří mezi ty lepší. Mají jasný cíl, příjemný příběh o čtyřech ženách napříč různými generacemi, a spoustu trefného humoru. Také pejskaři si přijdou na své. Nemám s tím žádný problém a klidně bych si film po čase pustil ještě jednou, třeba s rodinou. Což u některých komediích z naší zemičky říci žel nemohu. Takže ano, kina jsou plná, protože je to kvalitní komedie. Takže klidně ukojte svou zvědavost, neměli byste být zklamaní.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Na to, že je to česká komedie, je velmi kvalitní. Má sice jednoduchý příběh, kterému nechybí předvídatelnost a klišé, ale je příjemný a pobaví. Herci zahráli dle očekávání a humor, ten je trefný a dobře mířený. Celkově mám z filmu jen dobré pocity! Pokud srovnám s jinými českými komediemi, musím hodnotit skutečně takto vysoko.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.