home
Válka policajtů

RECENZE FILMU

V Paříži se v poslední době odehrála řada loupežných přepadení bankovních vozidel a dva špičkoví policisté Denis (Gérard Depardieu) a Vrinks (Daniel Auteuil) se svými týmy bojují o to, kdo onen lupičský gang dopadne jako první.

Na první pohled banální případ začíná Denisovou chybou, při které v akci zemře Vrinksův nejlepší přítel, a později se ukáže, že skrývá nejeden překvapivý zvrat…

Režisérem francouzské Války policajtů je bývalý policista Olivier Marchal (Gangsteři), jenž se při psaní scénáře inspiroval skutečnými událostmi, které buď sám zažil, nebo se staly některým jeho kolegům. I díky tomu zde působí všechny tragické události (smrt přítele, manželky atd.) dost realisticky a Marchal navíc dokáže po celou dobu filmu budovat hutnou atmosféru, jenž napomáhá všem dějovým zvratům, kterých se divák dočká – nejsou sice nějak šokující, ale to napětí a jejich nevyhnutelnost je nesmírně působivé. A jak již bylo zmíněno, Marchal se inspiroval skutečnými událostmi, které následně zpracoval do výborného příběhu a dokázal, že i z kriminálního dramatu se dá udělat svižný, chytrý film, kde hromadu přestřelek střídá pár dějových překvapení, a film je tak mnohem působivější než řada hollywoodských kriminálek. Nad nimi má také Válka policajtů navrch v řadě scén – např. nekompromisní policejní „domluva“ v lese u vykopaného hrobu či nepovedený zásah proti lupičskému gangu.

I přesto, že scénář nabízí výtečný propracovaný příběh, hlavní postavy (oba policisté) by si ovšem zasloužily mnohem více péče. Již od začátku je totiž divákovi jasné, že policisté Denis a Vrinks byli dříve přáteli, ale poté je něco rozdělilo. Marchal, režisér a scenárista v jedné osobě, se bohužel ale už nesnaží říct, co to bylo ani jak se to stalo, a tak jsou obě postavy (obzvlášť Denis) celkem zbytečně zahaleny tajemstvím. Něco málo se ohledně jejich minulosti určitě mohlo nastínit, ale třeba Marchal chystá prequel, kdo ví…

I když nejsou hlavní „hrdinové“ nějak zvlášť dobře napsaní, jsou bezesporu dobře zahraní. Vrinkse ztvárnil vcelku příjemně a v tragičtějších scénách velmi přesvědčivě Daniel Auteuil a tajemného vesměs záporného Denise Gérard Depardieu, jenž opět dokázal, že ještě nepatří do starého železa. Je dokonalým záporákem a při jeho bídáckých výstupech ho budete skutečně nenávidět.

Válka policajtů dopadla velice příjemně a je bezpochyby jedním z letošních překvapení. Doufám, že jméno Olivier Marchal nevidím na postu režie naposled a pár perel z policejního prostředí ještě vytvoří. Některým zoufalcům to jistě prospěje.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Velmi solidní kriminální drama.
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.