home
Trója

RECENZE FILMU

Trojský princ Paris se při návštěvě spartského krále Meneláa vášnivě zamiluje do jeho manželky Heleny, kterou později unáší do Tróje. Rozzuřený Meneláos se vydává do válečného tažení společně se svým bratrem Agamemnonem, pro něhož je Trója posledním políčkem, které ještě nezabral ve své rozsáhlé říši.

Paris unesl spartskou královnu Helenu – to neměl dělat
Hlavní Agamemnonovou zbraní není ohromné řecké vojsko, ale Achilleus, slavný hrdina, jenž bojuje jen pro svou slávu.

Je to sice o trochu jiný příběh, než byl vyprávěn v Homérově eposu Ilias, ale to právě byl hlavní úmysl scénáristy Davida Benioffa (25. hodina). Podle vlastních slov se chtěl v příběhu vyhnout bohům a dalším jiným nadpřirozeným jevům. Nechtěl zkrátka udělat fantasy, ale pravý historický velkofilm. A to se mu také bravurně povedlo, protože všechny události ve filmu jsou zcela reálné a každý uvěří, že se to právě takhle mohlo opravdu někdy stát. Po celou dobu se o bozích jen mluví a nikdo se také nezmiňuje o „maličkosti“, že Achilleus je SKORO nesmrtelný. Trója se tak stává dalším nástupcem „sandálových“ velkofilmů, jako je Spartakus, Kleopatra Řecká vojska táhnou na Tróju či Gladiátor.

Realizaci výborného scénáře dostal na starost ostřílený Wolfgang Petersen (Nekonečný příběh, Ponorka, Dokonalá bouře), kterého osobně velice uznávám právě kvůli tomu, že si vždy dokázal poradit s filmy jakéhokoliv žánru. Jeho režie je zde opět dobrá, ale je opravdu škoda, že se stejně jako ve svých předchozích filmech nepokusil trochu experimentovat. Slibované bitvy mezi Trójany a Řeky jsou sice hodně realistické i bez hromady krve, průlet kamery nad digitálním loďstvem je také žrádlo, ale za 175 milionů dolarů by se toho dalo určitě udělat mnohem víc. I takový trojský kůň
Dva válkychtiví bratři: Agamemnon a Meneláos
by si ve filmu určitě zasloužil více času a zajímavějších záběrů. Vypadá to, že se Petersen zkrátka bál, aby něco nezkazil a snaží se být hodně hodně opatrný. Hlavní ale je, že film po celou svou délku nenudí, a to ani v romantických scénách. Ty nejsou zbytečně dlouhé a většinou je ihned vystřídá nějaká ta bitka. Obzvlášť souboj Hektora s Achillem je nádhera a vůbec nejlepší akcí ve filmu.

Vlastně, pokaždé, když se na plátně objeví Achilleus, stojí to zato. Brad Pitt podává v této roli nejzářivější herecký výkon ze všech a podle mě je to jeho nejlepší výkon vůbec!!! Do role antihrdiny Achilla se vcítil skutečně parádně. Ve scénáři byl této postavě Řečtí spojenci mají jeden velký triumf: neporazitelného Achilla. Jeho matka ale ví, kde má slabé místo – a tuší, že se synova návratu nedočká věnován velký prostor, a tak měl náš milý Brad možnost ukázat, co v něm doopravdy je. Jeho pyšné proslovy, bitky, všechno je naprosto bezchybné. Pro Tróju je Brad Pitt něco jako Johny Depp pro Piráty z Karibiku. Kvalitu filmu posouvá mnohem výš a výš!

Něco podobného se dá říct i o Ericu Banovi, který po Hulkovi ukazuje v roli hlavního obránce Tróje, Hektora, své pravé, vynikající herecké kvality. Jeho roli nebyl ve filmu věnován takový prostor jako Achillovi, ale pokaždé, když jsou on a Pitt na plátně, je to fakt nářez (hlavně již zmiňovaný souboj mezi nimi)!
Za pošetilost Parida bude muset tvrdě zaplatit jeho bratr Hektor
No a zase nic takového se třeba nedá říci o Orlandu Bloomovi (Paris) a Dianě Krugerové (Helena). Obě jejich postavy ale ve filmu naštěstí nemají až tak velký prostor a patří jim s
píše jenom romantičtější scény, které nejsou moc dlouhé a ani obzvlášť náročné. Hlavní je, že jsou oba v rolích pohlední, což byl určitě jeden z hlavních záměrů producentů. I když nevím, nevím, jestli bych kvůli této Heleně rozpoutal válku…

Zapomenout určitě ale ještě nesmíme na Seana Beana (Boromir z LOTRa), který se v roli Odyssea objevuje na plátně opravdu nejmíň ze všech hvězd, ale pokaždé se jim v pohodě vyrovnává (samozřejmě s výjimkou Pitta, na toho prostě nikdy nemá). Stejně tak otec, trojský král Priam A proto by možná nebylo špatné jednou také zfilmovat i další Homérův epos Odyssea, právě s Beanem v hlavní roli. Dále ještě můžeme zmínit Petera O´Toolea (trojský král Priamos) a ďábelského Briana Coxe (Agamemnon).

Trója je dobrý film. Pravý historický snímek, ve kterém však překvapivě nevynikají žádné efekty, akrobatické kousky s kamerou, ale hlavně scénář a herci. Až film uvidíte, budete s chválou na většinu z nich určitě souhlasit. I přesto jsem ale pořád zvědavý, jak by si s tímto příběhem za 175 mil. dolarů poradili třeba Ridley Scott či Michael Bay. Možná by pak stálo za zmínku mnohem víc věcí!

hodnocení
80 %
jedním dechem
Brad Pitt ve své životní roli!!! To vám musí stačit.
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.