home
Pašerák

RECENZE FILMU

Clint Eastwood na stará kolena opět natočil další film a tentokrát si v něm střihnul i hlavní roli. Kromě něj se ve filmu ukáže také jeho dcera Alison Eastwood, Bradley Cooper, Michael Peña a Andy Garcia. Samá zvučná jména, téma pašeráctví, rychlý prachy, holky v bikinách a myšlenka, že práce není důležitější než rodina. Jak tedy nakonec Pašerák dopadl? Lépe než jsem čekal.

Clint Eastwood nám ve svém příběhu ztvárňuje týpka jménem Earl Stone. Nejdříve ho vidíme na samotném vrcholu, kdy se mu skutečně daří a květinový byznys doslova kvete. Pak se ale posuneme o několik let kupředu, kde už vidíme Earla sešlého, starého, bez svého podniku (protože internet mu převzal zákazníky) a hlavně bez peněz. Vezmou mu dům, musí propustit své zaměstnance a nemá kam složit hlavu. Bývalá manželka, dcera a vlastně celý zbytek rodiny se s ním nebaví a nechtějí ho vídat, protože při svém podnikání na ně neměl vůbec čas a tak chyběl na svatbě své dcery, zapomínal na výročí se svou ženou a tak podobně.Pak ale dostane možnost si slušně přivydělat. Náplň práce je skutečně jednoduchá. Vzít náklad, dovést ho na místo určení, na nic se neptat a shrábnout výplatu. Samozřejmě převáženým zbožím není nic jiného než drogy. Earl je tím nejdříve zaskočen, ale vidina snadno získaných peněz pouze za řízení je přeci jen větší. Jenže makat pro Mexický kartel není nic jednoduchého, navíc, když po vás jde zvláštní agent Colin Bates.

Pašerák asi není tím nejlepším, co Clint Eastwood natočil a v čem si zahrál. Rozhodně se ale jedná o kvalitní filmovou práci. Příběh Earla je zajímavý, místy dojemný, napínavý a prostě je fajn. Kupodivu celkem natáhnutá stopáž utekla. Pár věcí se ale přeci jen našlo…

Už od začátku se silně zdůrazňuje myšlenka, že rodina by měla být na prvním místě. Že zaměstnání je sice důležité, ale nemělo by nikdy být před rodinou. A s touto filozofií se potkáváme celý film a je všem od prvního okamžiku jasné, jak to s Earlem asi dopadne a že by si měl z toho divák vzít ponaučení. Celkem ohraná písnička, ale dala se přežít.


Ve filmu mi ještě možná chyběla jistá dramatičnost. Earl začal pracovat pro kartel, tedy pro drsné chlapy, ale v celém příběhu jsme vůbec neměli možnost se o našeho hlavního hrdinu obávat. Žádné vyhrocené situace, žádné výhružky, které by skutečně fungovaly. Prostě a jednoduše, celou dobu víte, že tady to dopadne vždy dobře. A to je podle mě škoda. Nedostali jsme prostor se obávat.

Když filmu odpustíte tyto malé neduhy, bude vás příjemně bavit. Místy je to zábavné, je to chytlavé, jsou zde samé známé tváře a Clint si na stará kolena užívá s holkami a to klidně s dvěma najednou. Pro příště bych přidal napětí, ubral stopáž a mohlo to atakovat i vyšší procenta. Ale když se za filmem ohlédnu zpětně, líbil se mi a s klidem ho doporučím.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Celkem pohodový film, který se nám snaží skoro po celou dobu vnuknout myšlenku, že rodina je to nejdůležitější na světě a kariéra by měla být až druhá. Clint je ve své roli vtipný, má to nápad a spád. Je bych možná trochu přidal na dramatičnosti, páč se o svého hrdinu vůbec nemá smysl obávat, jelikož samotný kartel se chová moc jemně. Jinak fajn příběh o dědečkovi, co si chtěl přivydělat a vrátit se ke své rodině.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.