home
Smrtelné zlo: Probuzení

RECENZE FILMU

Evil Dead (pod českým názvem Lesní Duch nebo někdy Smrtelné zlo) patří mezi to nejvýznamější, co se v hororovém žánru objevilo. Sam Raimi si tehdy natočil svůj malý horor s partou kamarádů na chatě a byl to obrovský úspěch, takže není divu, že vzniklo hned několik pokračování. Série se nikdy nedostala na tolik dílů, jako Pátek Třináctého, Halloween nebo Noční můra v Elm Street, ale zato si celou dobu udržovala slušnou kvalitu. Někomu nemusel sedět komediální styl třetího dílu, nebo naopak velmi vážný tón remaku, ale žádný díl se nepotopil do vod nekoukatelnosti. Nyní přichází nejnovější přírůstek, pod taktovkou neznámého režiséra Lee Cronina, jež má za sebou jen průměrně hodnocený horor The Hole in the Ground. Podařilo se mu naplnit očekávání, které vzrostlo po výborných trailerech?

Děj se tentokrát přesouvá do města. V něm sledujeme matku tří dětí Ellie, kterou po delší době navštíví její sestra Beth. Rodina nepatří mezi nejstabilnější, ale to se ukáže jako nejmenší problém. Jak už to tak v sérii Evil Dead bývá, objeví se totiž prastará kniha, přivolávající dávné zlo, které okamžitě posedne Ellie. V tu chvíli se v panelovém domě rozpoutá peklo, ve kterém všichni bojují o přežití.Smrtelné Zlo: Probuzení nabízí přesně to, co by člověk od série očekával: hektolitry krve a výborně zpracovaný gore. Extrému, jako je památné znásilnění stromem (kterého prý Raimi později litoval, že ho natočil) se tentokrát nedočkáme, ale řezání, bodání a samozřejmě i kultovní motorové pily, si divák užije víc než dost. Otrlejší nebudou vysloveně znechucení, ale rozhodně se nejedná o film pro slabé povahy.

Především je to ale zábava. Díky parádnímu zvuku a pár lekačkám se občas dá mluvit o menším vyděšení, ale přímo strach rozhodně nečekejte. To ale nebyl ani cíl filmu. I když humor prakticky úplně chybí, určitý nadhled je přítomný po celou dobu stopáže. Ta je usazena na ideální hodinu a půl, díky čemuž nuda rozhodně nehrozí. Po svižném úvodu se přibližně půlhodinu seznamujeme s postavami, než se z gramofonové desky ozvou slova ze známého Necronomiconu, po čemž se tempo nezastaví až do pořádně výživného závěrečného masakru.Pochválit musím především postavy a herce. Žádný z charakterů není nijak komplexní, ale zato jsou všechny sympatické a herci zvládají svoje role na jedničku. Pravá castingová trefa je ale Alyssa Sutherland v roli posledlé matky, jejíž šílený úsměv je jedna z nejlepších věcí na filmu.

Pokud bych měl něco kritizovat, tak je to nepříliš využité prostředí města, se kterým se určitě dalo vymyslet víc. Jediná věc, kterou nové zasazení nakonec přináší, je pár sousedů a jedna skvělá scéna s výtahem. Což je dost málo. Vzhledem k zábavnosti filmu to ale rád odpustím.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Smrtelné Zlo: Probuzení bych neprohlásil za nejlepší díl, ale je to výborná a zatraceně krvavá zábava. Pro fanoušky série nebo hororů určitě povinnost.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.