5. 1. 2017

BRK: První týden v roce bude plný k prasknutí

Do kin přichází rovnou pět novinek. Jakým filmem zahájíte začátek roku vy?

hlavní obrázek

Vítejte v naší rubrice o filmech, které budou brzy v kinech. Máme tu další nový rok, všichni jste určitě obdrželi vánoční prémie a třinácté platy, takže je na čase tyto peníze rozfofrovat. A kde jinde než v kině! Těch možností bude skutečně požehnaně. Zatancujeme si, zastřelíme pár monster, budeme utíkat ze psího vězení, Kylo Ren bude řídit autobus a nakonec se vydáme do roku 1945. Je toho hodně, takže dost kecání a jdeme na to.

La La Land

A začneme vysoce a kvalitně. Film, který má několik nominací na Zlaté glóby a ani holohlavá zlatá soška se mu pravděpodobně nevyhne. Tato novinka, která vás už svým názvem nutí si zpívat, se řadí do žánru filmového muzikálu (ten mimochodem není až tak rozšířený a říká se, že právě La La Land ho znovu vzkřísil). A z toho vyplývá, že o zpěv a tanec nebude nouze. Dokonce se hned na začátku tancuje v dopravní zácpě, kde se složité choreografie účastní i samotní řidiči. Pokud vám to vykouzlilo úsměv, první náznak toho, že film bude pro vás to pravé.

Hlavní tváří tohoto muzikálu je sympaťák Ryan Glosling a kráska Emma Stone. Jelikož La La Land je hlavně o slávě, snech, motivaci a boji dostat se na výsluní, i náš zamilovaný pár po něčem touží. Ona po kariéře zpěvačky, on po svém soukromém jazzovém klubu. Nebylo by to zajímavé, kdyby se to samozřejmě nějak nezkomplikovalo, ale takový je už život. Pokud si tedy chcete v kině zazpívat či dokonce zatrsat (upozorňuji na možnost vyvedení z kina ochrankou), doporučuji vám na tento film zajít. Dodám, že některé ohlasy stále mluví pozitivně ve prospěch filmu, ale prý nemusí v celku působit tak pozitivně a radostně. Že by se jednalo o letošní nejlepší a zároveň o nejdepresiv­nější film?

Velká čínská zeď

Teď trochu změníme žánr. Zde se už nezpívá a netancuje. I když se ve Velké čínské zdi hudební nástroje objevily (bubny) a promyšlené pohyby bránících Číňanů občas připomínaly taneček, mluvíme o žánru akčního fantasy. Takže nehledejte žádný promyšlený děj, žádné hluboké a nečekané myšlenky či zvraty. V tomto filmu ani nenačerpáte motivaci do svých životů (pokud teda na vás nebudou útočit netvoři), ale užijete si jen zběsilou jízdu a dokonale vystřelené šípy bojovníka Matta Damona.

Kolega v práci se mě ptal, a to zcela vážně, zda je Velká čínská zeď dokument o výstavbě této legendární stavby. Velká čínská zeď je všechno možné, jen ne dokument a rozhodně ne film založených na skutečných událostech! Je to optimální film na odpočinek, plný digitálních triků a nereálné akce. Protože máme před sebou ještě tři novinky, předám slovo sám sobě a to v této recenzi.

Ozzy

Toto je již třetí článek, kde se věnuji přicházejícím filmů, a pokaždé píšu o animáku. Rodiny s dětmi jsou prostě dobrou cílovou skupinou. Nepřísluší se mi, abych zde říkal své osobní názory a tím vás ovlivňoval. Ale já vám ho stejně řeknu! Už jsem unaven z nekonečného množství animovaných pohádek, kde jsou mluvící zvířata. (Proto jsem ocenil například Odvážnou Vaianu). Ano, máte pravdu, nikdo mě nenutí se na ně dívat.

Pokud ale máte děti, nebo rádi sledujete animáky, můžete zajít na Ozzyho. Ozzy je roztomilý bígl (záleží, jakou rasu preferujete), který si žije pohodový život u jedné rodinky. Ale to se rychle změní. Jeho majitelé dostanou pracovní příležitost v Japonsku, a co osud nechtěl, psi tam nemohou. A tak se Ozzyho páníčci rozhodnou, že svého milovaného pejska dají do psího hotelu. A zde se to trochu komplikuje. Zařízení, kam se Ozzy dostane, má vypadat jako psí hotel, ale ve skutečnosti je to psí vězení a které (už se ztrácíte?) vedou a řídí psi. A tak bude muset Ozzy vymyslet plán, jak se z vězení dostane a pomohou mu v tom jeho noví přátelé. Úspěchy loňských animáků to asi nepřekoná, ale novinka může zabavit.

Paterson

Předposlední novinka může fungovat jako ulevující náplast pro fanoušky Star Wars. Pokud k nim patříte a nechcete čekat ještě skoro rok na další díl, kde uvidíte Kylo Rena, můžete ho spatřit v Patersonovi. Adam Driver, který zde hraje Patersona, je řidič autobusu, jenž má obyčejný život. Věnuje se své práci, píše básničky, miluje svou ženu a chodí na procházky se psem. Naproti tomu jeho žena je pravým opakem. Je akční a ráda vymýšlí nové věci.

Otázkou je, proč na film zajít, když rozebírá jen obyčejný život obyčejných lidí? Režisérem je totiž Jim Jarmusch, který je známý svým smyslem pro detail. Film by vám měl vyčarovat úsměv na rtech a rozradostnit srdce. Však i banální příběh, který je dobře pojatý a natočený, může být zajímavější, než zbytečně komplikovaný děj (ne, nemluvím o nové řadě seriálového Sherlocka – sem se to nehodí :)). Paterson je dobrou volbou, která vás může překvapit i maličkostmi.

Agnus Dei

Poslední novinku uvedu zcela vážně, jelikož se film opírá o skutečné události. Mám na mysli Agnus Dei, polsko-francouzské drama (festivalový název je Nevinné), které vypráví o ženském benediktinském klášteře v Polsku. Což už teď může být pro vás varování, že se bude jednat o drsný a emoční zážitek. Hlavní hrdinkou je mladá stážistka Mathilda, která chodí pravidelně benediktinky navštěvovat. Díky těmto návštěvám zjistí hrůznou pravdu. Mnoho sester je po znásilněních ruskými vojáky těhotných či dokonce nakažených pohlavní chorobou. Možná přeci jenom bude lepší zvolit pozitivního Patersona.

Pokud na začátku roku plánujete návštěvu kina, bude to nějaká z uvedených novinek?

Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.
Poslední komentáře
Celkem 11 příspěvků v diskuzi
ragelly
před 163 týdny
Jeseník :D
Janca.W
před 163 týdny
Tak se vracím z La La Landu, neskutečně mě to bavilo. Držím palce, aby film brzy našel...
ragelly
před 163 týdny
Děkuju, budu napjatě vyhlížet program na únor :D