avatar uživatele

Hugo Gorjanin

Jméno
RAPIDUS
Věk
43 let (Ryby)
Bydliště
MORAVIA
Twitter
Facebook
Google Plus
Poznámka
Názory
plakát filmu
3-iron
Bin-jip
100 %

Úžasná podívaná! Dokonalost před kamerou. Hlavní hrdina nepromluví celej film, ale mimikou a pohyby vyjadří víc než dost. Láska jak nám ji servírují Korejci je težce strávitelná bašta, ale lákavá a neprobádaná. Jejích pohled na situaci je pokaždé z jiného uhlu. Asijati dokážou ten stejný problém rozebírat v nespočetném množství filmů přičemž každý z nich je pomalu na 100% ohodnocení. Proč? Jsou hloubaví, vynalézaví, trpěliví, originální a mají cit pro herectví jako umění. Mají typické dlouhé kamerové záběry na vybraný bod, snaží se snímaným obrazem navodit silné smoce (i bez zvuku). 3-iron je typickým představitelem neskonale působivé asijské dramatické produkce. Ja to říkam furt - Jižní Korea už dávno položila soudobý Hollywood na lopatky!

9. října 2007
plakát filmu
Temný obraz
Scanner Darkly, A
100 %

Temný obraz je spíš technickým projektem než obsahově natočený film. Podobně jako Sin city nebo Renesance je i tenhle důkazem technického pokroku ve filmařině. U Sin city je obal komixu a komerční obsazení na úkor děje, což způsobilo, že film je bez hlavy a paty a bez jakékoliv pointy. Renesance mi příjde jako pecka a vrchol kombinace počitáčové animace a komixové kresby. K tomu všemu má Renesance pointu (dokonce zajímavou). A scanner darkly je opačným efektem Sin city, je to přetransformovaný film do komixu. Myšlenka je originální a chytlavá, ale místy nedotažená do logického vyústění a tudíž film chvílkama zavádí do slepých kolejí a částečně nudí. Možna to byl záměr tvůrců, aby diváci měli čas na prozkoumání oné "převratné techniky".

9. října 2007
plakát filmu
Země
Terra, La
100 %

Další z řad nekonvenčních snímků evropské produkce postaven na silném základě, který se značně vzdaluje komerci. Netradičně pojatý vztah mezi schizofrénií a láskou. Režisér vsadil mezi několik postav jiskru erotiky, která rozdovádí poklidný život v španělské vinářské oblasti. Do toho všeho přichází svobodný hrdina za účelem dezinsekce polí, navyše trpící slabší formou schizofrénie. Hned po příchodě jěště víc zamotáva circulum vitiosus zdejších vztahů. Rovnicu, kterou divák řeší počas sledování filmu je atypický milenecký trojuhelník pozůstávající ze dvou rozdílných žen a schizofrenika, který oběma ženám nabízí společný život s každou části svěho rozpolceného JA. Výsledek rovnice je překvapivý konec, který by divák márně hledál v komerčních amerických filmech!

9. října 2007
plakát filmu
Albín jménem Nói
Nói Albinói
100 %

Drsná a pesimisticky působící krajina, kde je chladno a sněhu vyše hlavy. Děj je postaven do zimního období na Islandě, v kterým se rozebíra adolescence mladých lidí a mezilidské vztahy obyčejných postav s všednými problémy. Z minimalistického pohledu na albína Noa se dozvídame, že na rozcestí před dlouhou cestou životem se ocitl každý z nás. Jak si však zvolí, záleží na okolnostech a vlivech z venčí. Jednoduše vypadající príběh je propleten téměř bizarnými situacemi, depresemi a uzavřen skvělým a originálním koncem. severská kinamtografie rozhodně stojí za povšimnutí a spolu s asijskou patrí mezi mé oblíbené.

8. října 2007
plakát filmu
Azumi
Azumi
100 %

První díl režiséra, který se věnuje samurajům (také film Aragami...) nám odhaluje v citech zahalený drsný úděl mladých vrahů. Po technické stránce nemůžu nic vytknout, idea nese poselství, které se přehoupne i do druhého dílu a pohled na krásnou bojovníci stojí zato! Filmu bylo upřeno podobných výstřelku scén popírajících fyzikální zákony, jako ve filmech hrdina, Klan létajících dýk, Soupeři..., což mu přidává na kráse a přítažlivosti. Tím se bojové asijské filmy (jako třeba Fearless nebo Fight in the wind) dostávají na výsluní. Sérií Azumi počítam k této skupině filmů... Samožřejmě nelze odsuzovat filmy s létajícími a megalomanskými scénami. Taková produkce vyplíva z asijské filozofie, která je diametrálně jidne než evropská. Azumi prvky připomína evropskou tvorbu, ale to jěnom postupně profanuje snímek.

8. října 2007
plakát filmu
Hra o smrti
Reckoning, The
100 %

Historických thrillerů je málo, přitom tenhle je tak geniální. Ja bych ho klidně přirovnal k Jméno růže. Dějová línie je na první pohled prostá a záhadná - do malého hrabství přijedou potulní herci, v obci miznou adolescentní kluci a pozdějc se nachází jejích mrtvoly. Paul Bettany versus Vincent Cassel. Jeden na straně obyčejné spravedlivosti a druhý představitel snobské a libertínske šlechty. Do detektívné zápletky se zamotává víc postav, napětí graduje a očekávané odhalení je kruté a postavené na prostém pravidle přírody - oko za oko, zub za zub. Výborne sehrané a jěště líp zrežírované!

8. října 2007
plakát filmu
Kdo se bojí Virginie Woolfové?
Who's Afraid of Virginia Woolf?
100 %

Lidé se mohou se svojí neplodností vypořádat jakoliv. Ale formou kruté, satyrické a realistické divadelné hry před skutečným obecenstvím, tomu říkam něco! Komorné psychologické drama čerpá svojí energii jenom z dialogů 4 postav, v kterých se setkávamé jak z humorem, tak z nenávistí, nebo lásky a potupy. Famózné herecké výkony a dokonalý prepis knižné předlohy se skloubili do mistrovského dílka!

8. října 2007
plakát filmu
Kdo to klepe na moje dveře
I Call First / Who's That Knocking at My Door ?
100 %

Scorseseho debut. Černobíly film z ulíc s mladým Keitelem. Film o ničem a předse o všem. Nazval bych to spíš studentský projekt než umělěcký fakt. V každem případě jsem u toho vydržel dokonce a byl nesmírně potěšen.

8. října 2007

Film monitoruje přátelství dvou rozdílných mladíků, kterí se dostanou do války ve Vietnamu a následně pod tlakem stresů a psychické transformace jeden z nich končí na psychiatrické léčebně a druhý zůstava mrzákem. Nadále mezi nimi kvete pouto z dětství. Líbil se mi vztah jedného z nich k ptákům, který postupně přerůstá v obludnou fílii. Láska a nežnost se uzavíra do klece pod okolním světem a válkou. Druhou postavou je demonstrované klasické mládí chlapce - rošťárny a baby. Filmem se chtělo říct, že i obyčejná adolescence může prožívat nezvyčajné útrapy a slasti v tých nejkrajnějších situacích života. Scenář i réžie jsou geniální a herecké výkony brilantní.

5. října 2007