avatar uživatele

Jiří Erben

Jméno
Jiří Erben
Věk
44 let (Býk)
Bydliště
V Jilemnici, ani ne šestitisícovém městečku se sedmdesátkovým, 322-místným, trochu sešlým a přitom stále hezkým biografem...
Twitter
Facebook
Google Plus
Poznámka
Názory
plakát filmu
Tři bratři
Tři bratři
80 %

Po návratu z kina

A tak jako jó, film to je hezký - laskavý, vtipný, tři různé pohádky sešroubovány poměrně nenásilně, dětem se moc líbil, jak jsem okolo sebe pozoroval jejich reakce. Jenže já jsem asi zkažený svou profesí, takže mi bohužel dojem z filmu kazil občas násilný střih a scénosled, sklenutí obrazu při švenkování nebo občasné nedokonalé proostření. Trikové záběry jsou zajímavé, vlk snad až příliš ohyzdný, na můj vkus tam také bylo až moc dialogů zpívaných (či spíš skan-do-va-ných, a to bohužel i u zpěváků), normálně mluvené by možná byly lepší. Ostatně: nikdy bych nevěřil, že pan Svěrák dokáže použít infantilní verš typu "kravičko, přišla jsem si pro mlíčko" dokonce několikrát, to jsem se skutečně zhrozil. Až na tyto drobnosti hodnotím film poměrně vysoko - a velmi chválím nápaditost, s jakou byly provedeny závěrečné titulky!

14. srpna 2014
plakát filmu
Insidious 2
Insidious: Chapter 2
70 %

Průměr

No, jak jen začít. V třísetmístném sále bylo sedm platících diváků a jeden uvaděč, už to mě mohlo o kvalitách filmu nějak přesvědčit. Jasně že jsem čekal lekačky, vrzající nábytek a dveře, semtam nějaký ten přízrak s krhavýma očima apod. Ale rozhodně jsem nečekal, že to bude zčásti točeno kamerou z ruky namísto stativu i v "konstantních" scénách, že čas od času to bude nezaostřené nebo že se bude hřešit na taková pravidla, že když už se na začátku objeví nějaká postava spjatá s dějem (například kriminalista), tak má do děje občas zasahovat a ne že uprostřed filmu jen zatelefonuje, že byl na falešné stopě.

Taky jsem nepochopil chování hlavních postav, které jsou schopné jít do zrušené nemocnice a do domu hrůzy hned TEĎ v noci, učiní tam úžasné objevy a zažijí hrůzné události, ale pak se neznámo jak dostanou ven a asi si zažijí nějaké veeelmi poooomalé a pooooklidné ráno, než se rozhodnou o novinky podělit s ostatními až v průběhu dalšího dne...

Nebýt těchto "drobností", byl by to velmi dobrý psychohorůrek. Zvlášť, když pracuje se dvěma až třemi prolínajícími se časovými rovinami (ale opět nelogičnost, pracuje se tam se změnou minulých dějů, ale budoucnost to ovlivní až někdy jindy?), to bylo zajímavé a hezké.

8. prosince 2013
plakát filmu
2012
2012
90 %

Velmi pěkné, byť klišovitě patetick

Zajímavý námět, téměř bezchybné triky, střihy dobře načasované, technická stránka filmu vynikající, po této stránce nemám námitek (a když už, tak s nimi přispěji do sekce "Chyby ve filmech"). A teď k ději: film bohužel opět opisuje zaběhnutá klišé, jak už jsme zvyklí. Osamělý vědec, na jehož varování se tak dlouho moc nedbá, až je skoro pozdě. Osamělý hrdina, jenž dovede svou rodinu k záchraně. Hrdinný patetický prezident. USA jako téměř jediný spasitel lidstva. Všechny rány se odehrávají zejména na americkém území, ostatní svět nás téměř nezajímá. Hrdinní černoši na postech prezidenta a vševědoucího spisovatele-geologa, mírně negativní bělošský technokrat... No, budiž. Původně jsem chtěl dát 80 % kvůli tomu, že film má obrovskou stopáž 2 hodiny a 38 minut - ale ještě 10 přidám za to, že tam není jediný okamžik a jediný záběr zbytečný. V kinosále se ten film dá krásně prožít - člověk si ani neuvědomí, že tam sedí už tak dlouho, jak je ten film "čtivý".

28. ledna 2010
plakát filmu
Zemský ráj to na pohled…
Zemský ráj to na pohled
90 %

Pěkné a realisticky udělané

Souhlasím s "jahůdkou", jsou tam momenty, kdy se dosavadní příjemná a uvolněná atmosféra během chvilky zvrtne do syrového až brutálního drama (a ovšem i obráceně). Zejména závěrečná šťára u Hánových, doufal jsem v lepší konec, ale tohle vypadalo docela realisticky.
Malé pošťouchnutí: film má kouzlo nechtěného v tom, jak odhaluje bohémský život prominentních disidentů. Byli známí, pobírali zahraniční stipendia (to mi nevadí) a nedělalo jim žádné zábrany prohýřit za večer nějakých 2500 Kčs (což mi vadí, v roce 1977 to byly dvě měsíční mzdy). Pak se totiž nelze divit tomu, jak tyto opozičníky viděli běžní občané, a to ani nemuseli být zmasírováni režimem - krásně to vyjadřuje ten odtažitý postoj Hánových sousedky: "Ale co my, vobyčejný lidi..."

9. ledna 2010
plakát filmu
Bílá paní
Bílá paní
100 %

Výborná komedie

Velmi dobře vypointované dílčí děje, spousta konverzačních špílců (dobové reálie skvěle navodí už scéna v hospodě při končící schůzi MNV). V dnešní době, kdy filmaři preferují často primitivní gagy a přisprostlý humor, je tato komedie vítaným návratem k "pravému českému" humoru 60. let. Kačírkové to tam i po čtyřiceti letech pořád sluší, Chramostová s Brodským své role hrají naprosto dokonale a Bohdalčina prostoduchá servírka je taky dobrá.
Jen nevím, zda mě má těšit nebo strašit, že kdyby se ten film točil dneska, měl by naprosto stejnou vypovídací hodnotu... A tak snad jen výstižný a nadčasový citát z konce filmu: "Ty a s tou tvojí pravdou... Drž hubu a plav!"

26. března 2009
plakát filmu
Výměna
The Changeling
100 %

Drsný film

Bylo to hodně drsné a jak je už v anotaci uvedeno, "jde to až na dřeň". Jak Angelinu moc nemusím, tak tady exceluje (i když to sípání při přebytku emocí mi připadá jako nová filmová móda). Od začátku do konce, celých 142 minut jsme byli i my promítači přikovaní u děje - Eastwood to zrežíroval brilantně, i všichni herci odvedli svou práci naplno, jak klaďasové, tak záporáci (a sice se říká, že záporná role se hraje lépe, ale tady ten šéf policie Davis mi připadal až přehrávaný). Jen jsem čekal lepší happyend.

26. března 2009
plakát filmu
Peklo s princeznou
Peklo s princeznou
80 %

Hezká pohádka

Souhlasím s tím, že úvodní "film o filmu" byl spíš filmem o ničem, to si prostě jen distributor umanul, že musí těsně před pohádkou ukázat všechny sponzory filmu (Auto ESA, Bobík, Dalkia CZ, Blesk aj.), aby bylo jó jasné, kdo si ty příspěvky na kulturu odepsal z daní :-)
Pohádka samotná je pak hezká, docela pokračuje v tradici pohádkových komedií / komediálních pohádek typu Tři oříšky pro Popelku nebo S čerty nejsou žerty. Já se bavil dobře - nemluvě o tom, že se mi nemohla nelíbit princezna, že... Měl bych jen výhrady k výběru panských sídel - obě mají podobné věžičky a tak to občas vypadalo, jako by králové sídlili na různých stranách téže budovy. Ale to je jen detail.

25. března 2009
plakát filmu
Slaměný klobouk
Slaměný klobouk
90 %

Klasika se vším všudy

Nezklamaly osvědčené postupy - záměny osob, nečekané příchody, situační gagy i konverzační hbitost, to vše okořeněno plejádou vynikajících herců. Zábava od začátku do konce.

7. února 2009
plakát filmu
Zapomenuté světlo
Zapomenuté světlo
90 %

Plakát

No, ono to je schválně pootočeno o 90°, aby to evokovalo jeden středověký obraz s Marií a Ježíšem :-)
Jinak film je výborný, i když děj skáče mezi Roprachticemi, Jizerkou a Jáchymovem...

17. ledna 2009
plakát filmu
Tropická bouře
Tropic Thunder
90 %

Výborná parodie

Pokud chcete vidět "jiný pohled" na všechny ty srdcervoucí americké filmy, domáhající se nejvyšší míry patriotismu a loajality, pak tenhle film vyloženě doporučuji!
Už svérázné úvodní "ukázky" z jiných filmů mě dostaly, zejména parodie na klimakatastrofické filmy na pokračování, Ben Stiller s nemluvňaty na hrudi, hláška "Nyní si muž, který si již čtyřikrát věděl rady, bude vědět rady i popáté"... A pak ta aranžovaná vietnamská válečná džungle, skvěle namaskovaný Tom Cruise v tak sprosté roli, že bych ji od tohoto příkladného slušňáka nikdy nečekal. Vypointované změny pleti herecké hvězdy R. Downeyho, jeho vciťování se do role ve stylu Stanislavského, citáty z Michaela Jacksona, kulervoucí slaďácké scény s utrhanými údy i vnitřnostmi, možná jen ten rapující Alpa Číno mi tam neseděl.

23. prosince 2008
plakát filmu
Disaster Movie
Disaster Movie
0 %

Ztráta času

Totální pitomost. Na rozdíl od prvních Scary Movie tomu chybí aspoň nějaké tematicko-dějové lepidlo, mnohé scény zbytečně protažené (hlavně Chipmunkové), těhule s pamatovákem na filmové hlášky by tam nemusela být vůbec, veškerou řachandu má obstarat přehnané filmové násilí... Zasmál jsem se jen dvěma gagům (zadek vylézající z kalhot a indianovská scéna u oltáře), jinak jsem to prozíval. ěčeno s Homerem - nůůůdááá!

21. listopadu 2008
plakát filmu
Wanted
Wanted
50 %

Pohádka pro puberťáky

Klasický pohádkový námět - akorát že místo Popelky tu máme Wesleyho, místo macechy tlustou šéfovou a místo prince tu je Angelina, dokud se to nezačne zamotávat ve stylu cimrmanovského "v tom případě jsem tě tedy obelhal, tatínku - nejsem tvůj otec, jsem tvůj syn." Není to ani pro děti (moc drsné), ani pro dospělé (moc naivní) - prostě tak pro diváky mezi 12 a 20 lety. Docela slušné triky jako už před lety v Matrixu - takže hodnotím spíš techniku, ale scénář chtěl ještě dopilovat, je to takový divný děj...

30. srpna 2008
plakát filmu
Rowan Atkinson živě
Rowan Atkinson Live
100 %

Skvělá oddechovka!

Vřele doporučuji všem, kdo se chtějí i třeba jen trošku pobavit a zlepšit náladu - Atkinson se perfektně vyžívá v prvcích grotesky (např. gesta a mimika ve scénce "Shakespearovské divadlo"), má vynikající situační i slovní humor (scénka "Svatební projevy" nebo "Kontrola prezence") - prostě 1**!!!

29. srpna 2008
plakát filmu
Lovci pokladů: Kniha tajemství
National Treasure: Book of Secrets
70 %

Pohádka

Pohádka pro dospělé, nic jiného, i když způsob jak dojít k happyendu je docela sofistikovaný :-)
Škoda jen že to nepokračuje třeba ještě deseti minutami, kde by se ukázalo, jak nález Eldorada znamenal rozkolísání světové ekonomiky v důsledku silné devalvace cen zlata... :-)))

8. dubna 2008
plakát filmu
Já, legenda
I Am Legend
90 %

Není to horor

Ten film na mě působí spíš jako hraný dokument z budoucnosti, než jako nějaký horor. Nejsou tam prvoplánové lekačky, jsou tam spíš "pokusy o odhad možné reality" a tak se ani nebojím, odkud zombík vykoukne, když vím že Světloplaší žijí v temnotě. Některé scény mi připadají příliš roztažené (hledání Samanthy v bývalém obchoďáku), ale asi jsem zmlsanej jinými filmy, protože režisér se v tomto filmu opravdu snaží o reálnou délku akcí, žádné velké zkratky. Vadí mi občasné logické chyby, možná spíš nedomyšlenosti (tři roky po pádu civilizace funguje plyn a vodovod, ani benzín není znehodnocený atd.), ale jde to na oltář jinak velkolepého záměru a vcelku povedených triků s navracející se přírodou do měst, tudíž to je jakžtakž přijatelné.

23. března 2008
plakát filmu
30 dní dlouhá noc
30 Days of Night
60 %

Krev a nic

Hóóódně krvavý, hóóófně brutální (ať už krámská scéna s holčičkou "Tak s tímhle jsem si už dohrála." nebo masakr manželského páru v ložnici), ale v podstatě jinak nic. Ostatně asi to ani nebylo v plánu... 118 minut děsuplných a krví zalitých scén, žijící lidi pobíhají v noci po městě a kupodivu po celých 30 dní upíři neobjeví jejich úkryt ani po čichu, ani podle stop ve sněhu :-) Divák v podstatě jen čeká, jestli Ebena na konci filmu čeká s východem Slunce smrt anebo vykoupení a návrat mezi živé (skutečně jsem spíš čekal happyend ve stylu filmu Krvavý východ Slunce). Ovšem jet pak po projekci domů ve špatném počasí nebylo nejpříjemnější :-)

8. prosince 2007
plakát filmu
Strašidla ze Spessartu
Spukschloß im Spessart, Das
100 %

Nastavené zrcadlo

Tento film skutečně nastavuje zrcadlo kapitalistické společnosti ve Spolkové republice Německo v půli 60. let :-) viz třeba scéna s létajícími cenovkami...

8. září 2007