avatar uživatele

Martin

Jméno
Martin (lidé mi říkají Radovane)
Věk
Bydliště
střídavě v ČR, a střídavě na Seychelských ostrovech.
Twitter
Facebook
Google Plus
Poznámka
Názory
plakát filmu
Šípková Růženka
Sleeping Beauty
70 %

Stará dobrá klasika

Vymakaná animace, ohromující a hlavně vkusná výprava (drak), která svým uměleckým zpracováním strčí do kapsy kdejaký dnešní přeplácaný velkofilm. Bohužel to není nic platné a zážitek mnohdy kazí značně nevyvážený scénář - podivný děj, přihlouplé sudičky a zbytečné vykrádání motivů ze Sněhurky (např. scény se zvířátky).

28. dubna 2013
plakát filmu
Max Payne
Max Payne
50 %

Pche

Původní Max Payne je klenot, který tvůrci buď nepochopili nebo ani nikdy nehráli. Filmový Max má sice v několika scénách podobný look, ale všechno ostatní chybí. Není to ta oslava devadesátek s cool akčním hrdinou, břitkým humorem, popkulturními narážkami, nestydatým násilím, halucinogenním šílenstvím, softpornem, překombinovaným příběhem plným konspiračních teorií, vykradeným Matrixem... Tohle je prostě nuda, kde se postavy první hodinu baví naprosto o ničem. Film budí dojem, že nosnou linkou příběhu jsou drogy (valkýry vypadají moc dobře) a morální poučení. Jenomže to je chyba, drahý pane scénáristo! Alespoň závěr stojí za něco nebo si to máme jen myslet? Půl hodinky se slibně buduje akční finále, které nepřichází a tvůrci neváhají fanouškům flusnout do tváře se slovy: "Co jste čekali? Directed by John 'Motherfu***r' Moore."

28. dubna 2013
plakát filmu
Raubíř Ralf
Wreck-It Ralph
70 %

Asi takhle...

Jeden z mála fungujících animáků poslední doby (2012). Obsahuje plno příjemných detailů a několik skvostných nápadů (hlavně pro old school vyznavače her). Přesto je to všechno naroubované na klišoidní nepříliš originální příběh o další holčičce s očima přes půl hlavy. Očekával jsem poněkud dospělejší přístup a menší vykrádačku Toy Story.

28. dubna 2013

Asi takhle...

Zajímavý experiment, co dokážu ještě jako divák snést. Oslava špatného filmu a přitom kulervoucí záběry na rychlá auta a bouračky (těch je bohužel příliš málo). Film o vražedném autě, ve kterém se spíše fuckují ženské problémy. Mýdlová bublina a americké buranství v plné parádě. A i když se tento film brzy vypaří z hlavy a dívat se znova nemá smysl, Quentin opět dokázal zaujmout. Mnohdy možná více než svými velkými produkcemi podle jedné šablony.

28. dubna 2013
plakát filmu
Noční můra v Elm Street
Nightmare On Elm Street, A
50 %

Asi takhle...

Freddy Krueger je výborná postavička, která je tristně nevyužitá. Navíc pohyby Roberta Englunda působí značně rozpačitě. Pár dobře natočených scén (doslova dvě), dobrý námět. Ale zbytek? Nuda, šeď, žádné strašidelné scény a kopec legrace. Jenomže srandovní vyvražďovačky mě nikdy moc nebavili. Carrie nebo Moucha, tak vypadá řemeslně zvládnutý old school horor!

28. dubna 2013
plakát filmu
Goofy na výletě
Goofy Movie, A
70 %

Pohodová jednohubka

Sice infantilní a určené pro děti tak do 10 let. Jako nostalgická vzpomínka na dětství to ale není vůbec špatné. Svojí "moderností" a snahou vnést aktuální "cool" témata do animáku navíc Goofy tak trochu předběhl dobu a dnes by to mohl být hit. Lepší než nekonečně natahované série typu Madagaskar či Shrek.

6. března 2013
plakát filmu
Terapie láskou
Silver Linings Playbook
80 %

Prostě vkusnější romantika

Filmy z ústavů a o „bláznech“ jsou asi stále vděčným tématem, které sype Oscary (Jack Nicholson, Angelina Jolie např.). A pokud ho po vzoru 50/50 natočíte o mladých pro mladé, nemůže asi úspěch překvapit. Přesto jsem láskou kritiky zaskočen, film sice splňuje veškeré Oscarové propriety a drží jistou kontroverzi v nepřekonatelných mantinelech, zatímco citové vydírání lačně vystrkuje růžky, ale poslední třetina příliš nefunguje a film se začíná převtělovat v klasickou romanťárnu typu Let’s dance nebo Deník princezny. Film tak ztrácí punc uvěřitelnosti, o které nás z počátku přesvědčoval. Po delším přemýšlení jsem se ale rozhodl závěr tvůrcům odpustit, protože film budí v divákovi emoce, je plný okamžiků za plný počet a dokáže divákovi věrohodně ukázat, jaké to asi je žít v americkém maloměstě s nálepkou „blázen“ s předpojatou policií v patách. Navíc Jennifer Lawrence zraje ve velmi zajímavou herečku a musíme se modlit, aby ji Hunger Games herecky nezničil. A Rober De Niro má konečně zase možnost ukázat, že není pouze fešným jménem na plakátu. {75%}

31. ledna 2013
plakát filmu
Mulholland Drive
Mulholland Drive
80 %

Ne o každém filmu se dá tak přemýšlet, ne o každém filmu se píší knihy a bakalářské práce. Někteří se pořád nesmířili s tím, že filmy nemusí být racionální, scény za sebou mohou být z různých období, něco je sen, něco halucinace a něco realita. Podvědomí nás obklopuje celý život, sny se nám prolínají s reálnými prožitky a to vše dokáže bravurně mapovat právě Lynch (s pomocí Sigmunda Freuda nejspíše). A jako si odnášíme různé pocity ze snů, různé pocity nám přináší i Lynch. Má to vysvětlení, ale stejně vždycky najdete detail, který prostě nezapadá. A pokud někdo tvrdí, že to perfektně pochopil, nepřemýšlel asi dost intenzivně. Ani samotný Lynch nezná jednoznačné odpovědi, je to iluze, je to sen. Jde hlavně o pocit a to sakra silný pocit. Buď se s tím smíříte nebo Lynche zavrhnete. Nejlepší Lynch.

31. ledna 2013
plakát filmu
Modrý samet
Blue Velvet
60 %

Tentokrát slabší

Opět mnoho divokých teorií kolem tohoto filmu. I když film na první pohled nevypadá složitě, ruku na srdce, kdo přesně poznal, co je ve filmu sen a co ne (ano, i tady je prej mnoho snů a halucinací)? Lynch si s námi neúnavně hraje a pro jeho díla typickými protiklady představuje pošahaný svět ze své hlavy. A i když to všechno opět vypadá technicky perfektně, celkově pocity nejsou tak intenzivní (nebo intenzivně rozpačité) jako z pozdějších snímků.

16. ledna 2013
plakát filmu
Zběsilost v srdci
Wild at Heart
70 %

Zběsilý Cage

Překvapivě velmi prostý příběh naroubovaný na typický Lyncheyland, který asi jenom mně připomínal Pulp Fiction. Celé bláznivé univerzum drží pohromadě, některé okamžiky inspirují, některé jsou až moc přestylizované. Dafoe skutečně místy vyráží dech a afektovaná Diane Ladd mě točí po celou dobu. Lynche uznávám a jeho hrátky s divákem mě baví. Mimochodem je opravdu zvláštní sledovat Cage a nemoci si dělat srandu z jeho výkonu.

16. ledna 2013
plakát filmu
Tintinova dobrodružství
The Adventures of Tintin
70 %

Natáčet dobrodružství nezapomněl

Na jednu stranu úžasné dobrodružství, promakané scény a nejlepší Spielberg za X let. Na druhou stranu silný pocit chtění být za každou cenu korektní, nikoho neurazit a zalíbit se alespoň trochu každému a vlastně pořádně nestrhnout nikoho. Vizuální stránka velmi zajímavá až na obličeje - někdy naprosto chybí mimika a jindy zase v pozadí postava tak reálná, že mám pocit, jakoby zapomněla být zanimovaná :-)

16. ledna 2013
plakát filmu
Sedm psychopatů
Seven Psychopaths
60 %

Velká škoda

Začíná to velmi slibně, i když je od začátku jasné, že tohle bude film plný scén tzv. na efekt. Ale postupně se epické scény shazují jakousi vtipnou sebereflexí, která mi vtipná nepřijde a celé se to tak podivně zamotává v nestravitelný guláš, ve kterém mi unikají hlubší motivy postav (vysvětlení: je to psychopat, mi nestačí), a který měl být asi hodně umělecký. Je to originální, ale přílišné umělecké ambice film zkazily.

16. ledna 2013

Lawless

Chybí tomu hloubka i silnější emoce. Konkurence v tomto žánru je dnes již často kultovní, přesto i Země bez zákona v sobě něco má. Je to hlavně skvělé obsazení - bručící Tom Hardy nebo Gary "lopata" Oldman. A i když druhé polovině dochází dech - je tu pořád bad-ass Guy Pearce, který má stále co říct.

15. prosince 2012
plakát filmu
Rebelka
Brave
60 %

Pixar upadá

Další Disneyovka ve stylu Mulan, Na vlásku, tentokrát pouze se špetkou humoru a pouze pro nejmenší... Tohle je ale Pixar, žádnej Disney! Wtf? Nic proti pohádkám pro nejmenší, ale pokud si zvyknete na chytré animáky, kdy i jako dospělí fandíte hračkám nebo myšičce, proč si zvykat na... Rebelku (horší jméno už si asi český distributor vymyslet nemohl)? Éra superchytrých animáku nejspíš definitivně skončila, v době posedlé životním prostředí přichází období recyklace.

15. prosince 2012
plakát filmu
Looper
Looper
70 %

Šišoidní smyčka

Všechny kritické poznámky mají svým způsobem pravdu, přesto si cestu k filmu najít lze. Já si ji našel až napodruhé. Tohle není žádný nový Donnie Darko (i když by asi chtěl být), přestože internetová masáž udělala své a očekávání byla veliká. Po prvním shlédnutí jsem měl pocit, že film je plný nesmyslů, které si navzájem odporují. Po přečtení různých divokých teorií, normálních teorií a po rozhovoru s režisérem, jsem ustoupil a ty „nesmysly“ se vysvětlit dají (neznamená to, že by byl film nějak složitý). Naopak mi stále vadí, že film se místy nemůže rozhodnout, na jakou notu vlastně hraje. Je to nízkorozpočtový ačkový film? Je to béčko, které míchá (a vykrádá) všechno možné včetně telekineze? Skutečně mohu fandit hrdinovi, který vraždí (i děti), fetuje, chodí do bordelu...? Asi mohu, ale do jaké míry? Kromě scénáře a kostrbaté formy jsem byl celkem spokojen, ale film roku to není.

19. listopadu 2012
plakát filmu
Sněhurka a lovec
Snow White and the Huntsman
30 %

Znásilnění klasiky

Bezúčelná patlanina všeho možného, která nefunguje ani jako pohádka ani jako film pro dospělejší publikum. Trestuhodně nevyužití trpaslíci a úplně zbytečná postava Williama, který hledá svou Kate Middleton. Ačkoliv se to mnohdy tváří jako fantasy, pokus svést se na vlně Stmívání to prostě nezapře. Jen místo Pattinsona po nás hází očkem Hemsworth, který hraje stejně blbě jako jeho kolega. Charlize Theron je božská, vizuál taky není k zahození, ale mýdlová bublina, zůstane mýdlovou bublinou, i když máte bublifuk ze zlata.

17. listopadu 2012
plakát filmu
Skyfall
Skyfall
90 %

007

Klenot letošní sezóny, který zvládá odkazovat na staré Bondy a zároveň se tvářit jako Temný rytíř. To všechno ve vyšperkovaných záběrech, které konzumního diváka mohou unudit, ale milovníci kinematografie musí slintat blahem. Právem! A pokud se bude někdy hledat nový Joker, Javier Bardem je jasná volba. Casino Royale bylo velmi milé překvapení v jinak celkem nudné sérii, ale po Skyfall se stávám fanouškem a těším se na nový díl. Jsem zvědavý, jestli se příště James nezalekne těch fanoušků, pro které „tohle už není Bond“ nebo jestli skutečně „půjde dál.“ Cesta je to moc dobře vyšlapaná a bylo by zbytečné z ní sejít. I když příště možná méně chladnosti k ženám.

14. listopadu 2012
plakát filmu
Hellboy
Hellboy
80 %

Hellboy

Tomuhle říkám zajímavý komiksový snímek. Kapitán America nebo podobné srágory se mohou jít klouzat. Hellboy netrpí přehršlí nesmyslů a zbytečně velkolepých scén, neláme si hlavu s korektností a za to všechno sbírá body. Z dnešního pohledu nedoceněné dílo.

7. listopadu 2012
plakát filmu
Hellboy 2: Zlatá armáda
Hellboy II: The Golden Army
70 %

Hellboy 2

Mistr del Toro mohl hrát na jistotu jako v případě jedničky a všichni by mu líbali ruce. On se ale rozhodl jinak a vytvořil svět, který není pro každého diváka – můžete ho rozcupovat na kousky a stejně dobře vynášet do nebe. Snímek má bohužel i slabší začátek a společně s poněkud „kontroverzním“ univerzem je snadné film nenávidět dřív, než se vůbec začne něco dít. Pokud ale přijmete režisérův neobvyklý až naivistický pohled, můžete se docela dobře bavit

7. listopadu 2012
plakát filmu
Muži v černém 3
Men in Black III
70 %

Men are Back!

Film, který si na nic nehraje, a který přes obrovské porodní bolesti dokázal být nadprůměrným. Navíc filmy jako tenhle už se netočí, takže nostalgická vzpomínka na 90. léta. Nafouknutý rozpočet přes 300 milionů dolarů samozřejmě není vidět, žádná scéna není vyloženě ultimátní (možná trochu ta s Andy Warholem), logika příběhu je děravá jako ementál, přesto film příjemně plyne díky neutuchajícímu žvatlání Willa Smithe o ničem. Funguje i závěrečné dráma.

1. listopadu 2012
plakát filmu
Až vyjde měsíc
Moonrise Kingdom
70 %

Moonrise Kingdom

Technicky velmi precizní a místy skutečně nádherné obrázky. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že je u tohoto snímku Anderson chválen místy až fanaticky nekriticky. Nejspíš je to také zadostiučinění za to, že byl v minulosti často přehlížen. Nebo ho někteří objevili až teď kvůli velké koncentraci hvězd, podobně jako znovuobjevili Burtona po Deppově náhlé slávě, kdy také bylo všechno dokonalé? Nezastírám, že magickému světu Wese Andersona se podléhá skutečně snadno. Jenomže po závěrečných titulcích může nastat nemilé procitnutí. Forma opět zvítězila nad obsahem, mnohé postavy jsou ploché a pamatujeme si je jen díky známému obličeji. Je jenom otázkou, jak hodně nám to bude vadit :-)

1. listopadu 2012
plakát filmu
G. I. Joe
G.I. Joe: Rise of Cobra
50 %

G.I.Joe

Na první pohled docela hnusná omalovánka, jenomže Sommers je už asi definitivně regulérní magor, a tak se můžeme i docela dobře pobavit (samozřejmě, je to lehčí, pokud jste mladší 13 let). Sommers spojuje nespojitelné – svoji Mumii s kompletním ansámblem, „Darth Vadera“, Spy Kids i Dobrodružství Rockyho a Bullwinkla. Navíc dokáže i kvalitní herce přesvědčit, aby hráli tak špatně, že se jim ještě za 10 let budeme smát (už jen komediální De Niro chybí). Tenhle film zkrátka nelze nenávidět a plagiátorství nikdy nebylo tak zábavné .

1. listopadu 2012
plakát filmu
Perfect Sense
Perfect Sense
70 %

Perfect Sense

Tenhle film velmi překvapil, protože jsem o něm nic nečetl (doporučuji udělat to samé). Oficiální text vyzradí skoro všechno už jen proto, že celý film se točí pouze okolo jednoho velmi zajímavého nápadu, který je postupně rozvíjen, ale často má problém film utáhnout bez dalších pomocných berliček. Precizní režie a hudba dávají chvílemi pocit, že sledujeme něco skutečně výjimečného. Hlavně ke konci film útočí na divákovi smysly a pocity s plnou polní. Přesto člověk cítí, že tomu něco zásadního chybělo (a to se vám může líbit nahá Eva Green sebevíc).

1. listopadu 2012
plakát filmu
Carrie
Carrie
80 %

Carrie

Velmi koukatelné i po takřka 40 letech - brilantně budovaná atmosféra a velmi uvěřitelné zobrazení středoškolského života tehdejší americké mládeže. Filmu se daří nepoužívat zažitá klišé žánru, nesnaží se pouze děsit diváka, ale ukazuje i něco navíc (např. americký křesťanský fanatismus). Motivy Carrie v závěrečné půlhodině jsem úplně nepochopil, knižní předlohu jsem nečetl, ale vzhledem k celkové působivosti se to dá více méně odpustit.

1. listopadu 2012
plakát filmu
Amazing Spider-Man
The Amazing Spider-Man
70 %

Not Really amazing Spiderman

Příjemný film, který zůstal na půl cesty mezi romantickou konzervou a velkolepým akčním nářezem. Tak jako je Spidermanův mobil Xperia Mini neplnohodnotnou Xperií, není ani nový Spiderman plnohodnotným Spidermanem, kterého známe z minulých filmů nebo komiksů. Změny oproti původní trilogii nejsou výrazné a nejednou jsou k horšímu (např. strýček Ben je docela trubka, Peter se chová jako třináctiletý fracek...), fanouškovi pak nezbývá než nostalgicky vzpomínat. Výrazné postavy Spidermanova univerza nebyly nahrazeny adekvátními individualitami, Lizard vypadá příšerně (i Godzilla byla hezčí ještěrka), Spidermanovo plachtění městem také nepůsobí příliš pohodově. Divák se sice baví, ale z minula ví, že to jde lépe (technicky - střih, gradace - méně jeřábů), ale i hůře (až otravné zachraňování jedné holky pořád dokola). P.S.: Kraťoučká scéna z knihovny je parádní.

1. listopadu 2012