home
Zrození šampiona

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

když máš talent...

K neuvěření, že film je podle skutečného příběhu. Tím nemám na mysli, že po světě nechodí supertalenti, kteří to občas někam dotáhnou a navíc působí skromně a lidsky, ne jako ty zhýčkané superstars všeho druhu, ale Michaelova cesta na vrchol se jeví opravdu pohádkově, zvlášť když mu pomocnou ruku podá ze všech stran dokonalá Sandra. Neříkám, že hrála špatně, ba naopak, diskuzi nad zasloužeností Oscara ponechám těm, kdo spatřili konkurenci, jenže ne všechny scény jsem téhle drsné, chytré, dokonale vypadající mámě věřila. Jestli si všichni gangsteři v USA sednou na zadek ze zmínky o pistoli v šuplíku, tak o nich mám zjevně velmi zkreslené představy. Párkrát by ubrat nohu z plynu parního válce jménem Sandra neškodilo...

10. března 2013
avatar uživatele
80 %

Pěkné

Není to film o americkém fotbalu a černochovi, který se stal legendou. Pro mě je to především film o lidskosti, humanitě a snaze pomáhat druhým. Našla jsem si v něm mnoho myšlenek, které mě oslovily a myslím, že by měly oslovit každého, kdo tento snímek zhlédne.

1. září 2012
avatar uživatele
80 %

Sandra Bullock

Tento sportovní životopisný film je netradiční v tom, že se jedná především o životní příběh a americký fotbal má minimální prostor.

27. února 2012
avatar uživatele
70 %

The Blind Side

Další oskarový snímek je zamnou a já si ho dokonce mohl vychutnat už i v českém znění. "Zrození šampiona" na mě udělalo dojem nejvíce ze všech nominovaných. Trailer mi ukázal, že to má být opravdu zajímavý příběh a že film bude svůj a už při pozorování traileru mi naskakovala husí kůže. Také jsem byl zvědavý, jak dopadne film, kde účinkuje pouze jedna opravdová "big star" a to Sandra Bullock. Když je takový typ filmu ještě k tomu nominován na Oskara, je to určitě znamení, že bude kvalitní. Příběhů se života alá "based on a true story" mohou být již někteří diváci přesyceni a já se jim ani nedivím, ale každý takový příběh je něčím specifický, zvláštní a zároveň originální, takže by se dalo říct, že mám takové typy filmů velmi v oblibě. Film na mě ale nakonec nezapůsobil tak moc sympaticky jak jsem čekal. V průběhu filmu se mi zdál příběh více a více naivní a od druhé poloviny mi spíše přišel jakože chtěl divákovi na sílu hrát na city. Trailer sice poukazoval na silný příběh, která v sobě film opravdu skrývá, ale zároveň je to "jen" příběh o bohaté matce, která neví co s penězi, má bezproblémovou rodinu a tak si pořídí chudého a nepříliš chytrého "černouška" s nadáním pro sport a adoptuje ho. Ovšem John Lee Hancock je jak zručný režisér, tak i očividně velmi dobrý scénárista, protože i když film vlastně je o tom, o čem jsem teď psal, na diváka to vůbec takhle nepůsobí. Stačí pár duchaplných dialogů, trocha dojemných scén rozesetých po celém filmu a dramaticky melancholická hudba, a podlehnou i filmoví akademici. To celé avšak spravila skutečnost, že v závěrečných titulkách jsou záběry opravdových lidí o kterých je tento film a tak mě snímek, jakkoli se mi zdál umělý a nucený, přesvědčil o své pravosti a dalo by se říct, že i zlepšil celkový pohled na film. Herci byli skvělí. Sandra velmi překvapila. Umí zahrát i vážnější role a umí je hrát i věrohodě. Sice jsem neviděl výkony ostatních nominovaných, ale s klidem mohu říct, že kdybych byl akademik, hned bych jí nominoval, protože takový výkon, buďme upřímní, se u Sandry jen tak nevidí. Kathy Bates ve filmu moc nezazařila. Na druhou největší hvězdu ve filmu se jí nevěnovalo tolik pozornosti, kolik bych čekal a její výkon také nebyl takový, jaký jsem očekával, že bude. Všechna pozornost směřovala na Sandru, takže to Quinton Aaron neměl tak těžké. Měl sice jednu z hlavních rolí, ale jelikož se všechno točilo okolo hlavní ženské postavy, tak měl Aaron za úkol pouze mlčet, sem tam prohodit nějaké slovo a hrát fotbal. Zahrál to věrohodně, ale víc k němu říci nemohu. Jedním dechem: "Trochu zarážející příběh, ale kvalitně napsaný i natočený. Navíc Sandra předvádí nejlepší kariérní výkon a tudíž je pohrávání si s Oskarem bez debat zasloužené. Ale nechtějte po mě, abych film vynášel do nebes, to bych si protiřečil!" Dávám 70 %.

10. června 2010
avatar uživatele
100 %

Film má všetky pozitíva: podľa skutočnosti, skvelí herci, skvelý dej, skvelá kamera....no proste všetko. Film ma naprosto dostal, krásny, úzasný, miestami vtipný....no na 1*...určite si ho este zopárkrát pozriem. Sandra si oscrara určite za túto postavu zaslúžila.

4. května 2010
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Příjemné překvapení a film ve všech ohledech lepší než Invictus. Možná trochu naivní a až moc jednoduchý, ale svůj účel splňuje více než dobře. Postavy jsem si oblíbil, ragby mě zaujalo... Dvě hodiny utekly jako voda... Sandra Bullock konečně předvádí, že na to má. Někdo by tomu mohl vyčítat tu jednoduchost, ale já s tím nemám problém. pěkný flm na zaplácnutí večera, po kterém vám vhlavě něco zbyde.

1. března 2010
avatar uživatele
70 %

Tak už všechny ty ceny a jasného Oscara pro Sandru chápu. Jižanský přízvuk, nižší tón hlasu, zajímavá role "matky-Terezy", hlášky (Umpalumpa byl fajn)... dost mi to připomíná Erin Brockovich a Oscara pro Julii Roberts. Stejná situace: pěkné baby, které donedávna všichni kritizovali pro výběr velmi nedramatických rolí, se konečně zhostí pro sebe hodně netradiční role a konečně to stojí za to. A Oscar na sebe nenechá dlouho čekat. Stejně jako u Julie, nejedná se o nějaký světoborný výkon, ale konečně zajímavý - no ale to Akademie miluje. Takže je fakt, že Meryl má opět smůlu. Uznávám, že ale Sandra umí hrát - prostě dosud neměla vhodné role. Coby film je The Blind Side na jednu stranu typickým příběhem plným klišé (z outsidera se za pomoci hodných křesťanů stane hrdina), ale fakt je, že jak postava Michaela, tak celá Sandřina rodina je něčím ojedinělá, a film rozhodně není klišoidní jako celek a dá se na něj se zájmem koukat.

23. února 2010
avatar uživatele
80 %

Přišla jsem, viděla jsem...

Film s takovýmto příběhem podle mě téměř nejde natočit tak, aby byl špatný... Sandra Bullock s blonďatou hřívou byla vyloženě nad očekávání, jelikož můj poslední film s ní se jmenoval The Proposal a to je, myslím, netřeba komentovat. Není to žádný originální film, při sledování nečekejte žádné překvapení...přesto potěší. Občas mi vadila vykalkulovanost některých situací, trochu nelogické chování... Zato mě uchvacoval Jae Head v roli SJ, který byl úplně úžasný:) Samotný příběh je prostě dobrý, občas vtipný, občas dojemný... Sice to není film, který bych si měla tendence pouštět víckrát, ale stálo to za to:)

21. února 2010
avatar uživatele
80 %

Jakmile je některý film poctěn Oscarovou nominací, prudce u něj vzroste můj zájem. A ještě že tomu tak u The Blind Side bylo… musím vám dát za pravdu, bez této "prestiže" by přišel o 90% zájemců o docenění jeho zjevných kvalit. Prostě a jednoduše, tento nenápadný počin (ač s big star Sandrou) mi vážně padl do noty! Je vytvořený na bravurním kontrastu, jež mi ještě teď nebere vítr z plachet v usilovném vychvalování. Obvykle jsem u příběhů ze života vcelku spokojen, jenže pár minut po titulkách už myslím na něco jiného – Blind Side je pravý opak. Příběh je vystavěn na bytelných základech a i přes absenci závažnějších zvratů, které by se daly klidně vyčítat, mi tento nekontroverzní styl pojetí nevadil a bavil mě. Vsazení na jistotu v podobě zaběhnutého mustru – ze dna vzhůru, je zpracováno barvitě, detailně a tak nějak pohodově, že vyčítat mi je proti srsti. Navíc s perfektními herci, kterým jejich role očividně sedly. Tím nemyslím pouze Sandru nebo hlavního borce, ale snad úplně každého nevjímaje ztřeštěného klučiny. Herci dělají hodně a zde se to jen potvrzuje. Vhodné je rovněž rozdělení témat, jež hrají prim. Americký fotbal proti vztahům v rodině? Namícháno v nejlepším poměru, řekl bych tak 1:2. Konečně ryze sportovních filmů je až až, takže když se orientují krapet odlišným směrem, jen dobře… děj je na úrovni. Procházení menšími životními zkouškami je načasováno tak, že nuda je slovo patřící úplně někam jinam. Až mi přijde, že je to nějak moc ideální… To se projevuje během průběhu v přílišné náklonnosti paní štěstiny u hlavního hrdiny. Ačkoli se však k tomuhle hledisku stavím skepticky, nic to neubírá na mé upřímné radosti z jeho úspěchů. Kdyby byl nesympatický, jen těžko by se ke mně dostával, jenže jeho povaha mě dostala hned v začátku. Odpouštět lze tedy snadno. Kdo chce být pes, místa pro šťourání si najde, ale nesmí se zapomínat na to, že některé filmy mají prostě za misi zasévat štěstí a ne smutek. Rád jsem jak za sebe, tak i za Sandru, před kamerou se rozparádila v tom nejlepším světle, takže hodnotit budu vysoko. 84%.

10. února 2010
avatar uživatele
Meky
...
70 %

****

Je zajímavé, že Precious i Blind Side (tedy filmy nominované na letošního oscara) jsou ze stejného těsta. Lépe řečeno, oba pojednávají o osobě tmavší pleti, která je kromě svého výraznějšího zjevu, i na špatné životní úrovni a potřebuje pomoct. Tyto náměty jsou pořád o tom samém: jak se chudý a podceňovaný ubožák, který žije na okraji společnosti dostane na výslunní, získá slávu respekt atd... točí se to jen z jediného důvodu, protože je to vděčné téma a lidi je mají rádi. Blind Side by byl v bleděmodrém to samé, nebyl trošku hlubší pointy hlavní postavy o hledání sama sebe. Díky tomu se od této ohrané tématiky distancuje a pravděpodobně i proto byl nominovaný na oscara. Za pomocí amerického fotbalu se tento "plán" podaří realizovat a celý příběh končí spokojeně a happyendem. Trošku mě zde zaráží hladký průběh životem hlavní postavy (Michaela). Děj se nijak nekomplikuje a jede si přímou cestou k cíli. Samozřejmě musíme vzít v potaz fakt, že se Michael dostal do naprosto ideální rodinky, která jej perfektně přijala a milovala. Nechci být cynik, ale přijde mi to až příliš dokonalé. Taťka dobrák, který vesměs drží hubu a krok a na konci pronese pár "velkých" vět; dcera, která je krásná, milá, hodná, prostě perfektní; syn, kamarádský, ukecaný, akční; no a samozřejmě máma, hlava rodiny, která je kromě svého dokonalého zevnějšku i perfektní máma, manželka, přítelkyně, tmel rodiny. Existuje vůbec taková rodinka?? Nechci ji jinak pošpinit, protože se na takovou pohodu krásně kouká, ale je to přílišné mazání medu kolem pusy. Nebudu Vám nic nalhávat, dalším důvodem, proč jsem si vyhledal tento snímek je i Sandra Bullock a její letošní nominace. Opravdu hrála tak skvěle? Je to sympatická a krásná herečka, což nám už dokázala v nejedné průměrné roli. Tady se snaží hrát a daří se jí to. Není to čistě vážná role a někdy jsem měl pocit, že místo hraní dělá přehlídku šatiček a vystavuje své tělo na obdiv, což jí jde velice dobře, ale čert to vem. Může si to dovolit, tak proč by ne?? Se svou rolí si skvěle tykala a to je důležité. Sedlo jí to. Nevím, jestli ji to bude stačit na předpokládám standartně dobrý výkon Meryl (neviděl jsem), ale každopádně vymáčkla ze sebe to nejlepší co mohla. Závěr? Oscar za nejlepší film to nejspíš nebude (Sandře bych to přál), ale špatný určitě není. Jemně balancuje na hraně drama / komedie a proto umí i pobavit, takže nuda by se Vám měla vyhnout oklikou.

8. února 2010
avatar uživatele
pier
...
90 %

Pier

Sportovní příběhy které se pyšní tím, že se skutečně staly, patří mezi mé oblíbené...Může to vypadat jako kýč nebo hloupost, ale přece jen to v sobě ukrývá malé poselství – nic není nemožné!!!Patrně bych si tohoto filmu nikdy nevšiml kdyby nebyl nominovaný na “plešouny”...Bůh chraň tyto filmy které nemají patřičnou propagaci, prošli by okolo mě a já bych o tom ani nevěděl, protože vím že to v našem kině nikdy dávat neboudo...I když je to sportovní příběh, v mnohém mi to připomínalo Gran Torino, musím podotknout že Torino se mi fakt páčilo...Velkým pozitivem podobných příběhů je fakt, že nehrají jen na dramatickou strunu, ale jsou tam I světlé momenty, které z těchto příběhů činní to skutečné...Pravděpodobně film ocenění nezíská, ale byla by chyba ho propásnout!!!

5. února 2010
avatar uživatele
90 %

U The Blind Side mě navnadila vysoká hodnocení a vlastně nic jiného. Nové filmy, které jsou dobře hodnocené, ve mně vždy vzbouzí zvědavost, ale pokud mají nízkou propagátorskou kampaň, mám hned po pořízení obavy. Neměl jsem ani tucha o tom, co se zde bude dít, a ani Sandra Bullock situaci moc nevylepšovala. Její role na první pohled vypadala velmi povrchně jako v Návrhu, ale svůj názor jsem změnil během několika chvil jak o ní, tak o kompletně celém filmu. Měl jsem tak trochu obavy, že bude film využívat nápadu z Gangu v útoku, ale tyto filmy se vůbec nedají srovnávat. V Gangu v útoku šlo o více lidí a hlavním bodem filmu byl americký fotbal, zatímco zde se prezentuje slitování, sebedůvěra, odvaha a odhodlání zatímco fotbal zde představuje jen velmi příjemnou třešničku na dortu. Prvních depresivních deset minut jsem doufal ve vylepšení, které se dostavilo okamžitě. Zbylý děj je natočený příjemným a „atmosféricky barevným“ způsobem, který ladí oku. A hlavního hrdinu si oblíbíte hned od prvního okamžiku, kdy ho uvidíte. Quinton Aaron byl větší a trochu tělnatější verze natvrdlého Forresta Gumpa, a jak máme všichni rádi jeho, že? A Sandra Bullock? Páni, ta byla úplně úžasná a je mi líto, že jsem jí křivdil. Její postava byla učiněný zázrak a ke všemu je Sandra taková sexy kočka s pěkným úsměvem a dokonale přesvědčivými výkony a ty blond vlasy? Mít je klasicky hnědé, tak dobře by nevyzněla. Děj přímo šokoval tím, jak zajímavě vyšla najevo zápletka o chlapci, který byl přijat do rodiny a za účelem hraní fotbalu se snažil na škole zlepšit si známky. Možná to příliš dobře nezní, ale v těch dvou hodinách není čeho litovat. Možná by ale mohlo trochu vadit, jak rychle se stal Michael plnohodnotným členem rodiny a dokonce dostal auto, ale když se na to podíváte pořádně, je vlastně velmi pozitivně působící, když Sandra předvádí ukázkově dobrotivého člověka, který je schopen vidět v lidech něco dobrého a ještě lepší pocit z toho budete mít poté, co zjistíte, že je film podle skutečnosti a uvidíte na fotkách Michaela jak je šťastný se všemi členy rodiny. The Blind Side má téměř všechno. Působivý, zábavný, nepředvídatelný dramatický děj s mnoha zvraty ve všech formách. Věřte mi, že za to opravdu stojí.

29. ledna 2010
avatar uživatele
70 %

Slepá strana

The Blind Side jsem si nechtěla nechat utéct hlavně kvůli Sandře Bullock. Ne že by byla mou oblíbenkyní, ale přece jenom za tuto roli sbírá různé ceny a já si to chtěla sama u sebe porovnat s Meryl Streep, která ty ceny letos (vůbec ne překvapivě) sbírá taky. Nakonec mě zaujal i příběh a mému dívání se nic nebránilo v cestě. A začnu se Sandrou. Ano, je to pro ni konečně role, kterou se může chlubit, nehraje v žádné romantické ptákovině, nepitvoří se a neproducíruje především své tělo místo hraní. Konečně ukázala, a že bylo načase, že to není jen hezká tvářička. Oscarová porota mile ráda oceňuje mladé (u Sandry už to je relativní) herečky, které doposud moc nehrály, ale spíše oslňovaly krásou, a které najednou ukážou, že mají na víc. Stačí si projet seznam vítězů z poslední deseti patnácti let. To hovoří pro Sandru. Ovšem na druhou stranu se ptám - je ta role opravdu tak vynikající? A tady si už nejsem tak jistá. Sandře sice odbarvená čtyřicátnice, která je trochu od rány, ale přesto prostě máma od rodiny, sluší, ale nějak se mi nezdá, že by to byla TAKOVÁ role, za kterou je potřeba oceňovat tolika cenami. Nepřipadá mi to jako pořádná dramatická role, já nevím jak to říct, vždyť ona je tu spíše normální, nepředvádí se, ale ani nemusí řešit extra dramatické konflikty. Když se vrátím k filmu samotnému, na jednu stranu hodně dojemný a milý, na druhé straně ze všech stran čisí to amerikánství, které je většinou protivné, je tam milion klišé, šablonovitost postav, to u mě film trochu degraduje. Původně jsem přesto uvažovala o 80 %, teď si po sobě čtu svůj názor a zjišťuju, že ani moc nechválím. Ano, film jsem si užila, nenudila jsem se, ale má chybičky, které neumím jen přehlédnout. A Sandra, ač jí tleskám za změnu role (konečně!) podle mě nepředvedla něco, z čeho bych se měla stavět na hlavu. Takže nakonec dávám lepších 70 % s tím, že si to třeba časem rozmyslím a hodnocení zvednu.

28. ledna 2010