home
Život

RECENZE FILMU

Kolik astronautů, vědců a lidí musí zemřít, aby lidstvo pochopilo, že zahrávat si s neznámou mimozemskou formou života se prostě nevyplácí? Asi nikdy a díky tomu zde máme další film s touto tématikou a lehce hororovým příběhem. Není to už nuda?

Nejdříve ale k příběhu. Ten je poměrně jednoduchý a po přečtení oficiálního popisu dostanete jasný obraz toho, o čem Život vlastně je. Astronauti, zkoumání jiné formy života, jiná forma života se naštve (nebo dostane hlad) a začíná souboj na život a na smrt. A astronauti sedí a čekají, až na ně přijde řada. Jako vlastně vždy.

Ze začátku Život lehce připomíná Gravitaci, ale buďme upřímní – Gravitace je velice povedené sci-fi, proto každý další film z tohoto prostředí jí bude připomínat. Takže uvidíte krásné vesmírné scenérie, kterými se jakožto divák z pohodlí kina (či gauče, pokud čtete recenzi po delší době) můžete kochat. Mezinárodní stanice je opravdu povedená a i když jsem občas netušil, o čem hlavní postavy mluví a co dělají, vše mi na ní přišlo úchvatné. Takový dětský nesplněný sen. Kdo z nás nechtěl být jako malý dobyvatelem vesmíru? Samozřejmě nepočítám děvčata.
Po několika desítkách minut se ale pohodová mise na získání vzorku a informací změní na hotové peklo. Mimozemská forma života z Marsu se totiž rozhodne, jak mají podobné druhy v oblibě, všechny zabít. A od tohoto momentu to jde všechno z kopce. Do této doby se totiž jednalo o velice povedené a reálné sci-fi, kde jsme se seznamovali s posádkou, která věděla, co dělá a jaký je jejich úkol. Když ale zvětšující se zabiják začal poletovat po stanici a všechny zabíjet, posádka se začala chovat podivně. Jakoby nevěděli, co dělat. Jen čekat, než si pro ně potvůrka přijde. Neměli by být na takovou možnost připraveni? A neměli by mít víc es v rukávu, než netvorovi vypnout přívod vzduchu? Nebo si všichni myslí, že emzáci jsou roztomilé bytůstky, co si s námi potřesou rukou?

Ano, také mě to napadlo. Kombinace již zmíněné Gravitace a potom i legendárního Vetřelce. Ale vůbec mi to nevadilo. Život měl život a to je důležité. Napětí by se dalo krájet, vizuální stránka byla úžasná a film z průměru vyzdvihli známí a skvělí herci. Buďme upřímní, bez nich by to bylo nezajímavé sci-fi, které by rychle upadlo v zapomnění. Občas jsem musel přivřít oči nad hloupostí hlavních postav, ale nebylo to nic tak zásadního, co by mi zkazilo chuť z filmu. Hluchým míst měl příběh minimum a bavil mě až do samotného konce, který mě i lehce překvapil. Pokud jste milovníci vesmíru, neznámého prostředí a souboje s jinou formou života, film Život doporučuji. Velká očekávaní ale nemějte, to je přeci vždy lepší.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Nadprůměrné sci-fi s prvky hororu, kde se několik astronautů snaží přežít útok jiné formy života. Ti se ale občas chovají velice podivně a nereálně. Vše nahradí krásná vizuální stránka, známí herci a napětí.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.