home
Nikdys nebyl

RECENZE FILMU

Joaquin Phoenix se nacpával pár týdnů hamburgery, aby si vypěstoval krásné přitažlivé bříško, nechal svým vousům volnost, aby vypadal jak Hagrid, a oblíbil si kladivo s lepicí páskou. Nový akční hrdina, který bojuje za spravedlnost a zachraňuje sličné dívky v nesnázích, to je Joaquin Phoenix v aktuální novince Nikdys nebyl. Dobře, moc aktuální není, ale v kině stále běží, tak si pojďme říci, zda je to fakt taková pecka.

Ve filmu sledujeme Joea (Joaquin Phoenix), který žije se svou zvláštní matkou a stará se o ni. Jelikož je bývalý válečný veterán a dřív v rámci FBI bojoval proti prostituci, dokáže své zkušenosti vytěžit pro dobrou věc. A tak ve svém volném čase bojuje proti obchodu s býlím masem a zachraňuje ubohé ženy a dívky, které se staly terčem těchto rádoby podnikatelů. Jednou je najat jistým senátorem, kterému unesli nezletilou dceru a je držena v jednom z domů, kde se provozuje dětská prostituce. Což Joea nemusíte dvakrát pobízet. Hnán smyslem pro spravedlnost a vyhlídkou dobře vydělaných peněz bere do ruky kladivo, pásku a jde na lov. Tentokrát to ale není tak přímočaré jako vždy. Nyní se Joe zaplete do něčeho většího.

Samotný popis filmu je přitažlivý, hrdina, který se nebojí vykonávat spravedlnost a nebojí se při jejím vykonávání do toho pořádně praštit (doslova). A ona to je pravda, diváky to láká, jen kdyby to zpracování nebylo tak hrozné. Ale pojďme to vzít od začátku. Určitě nejlepší volbou na celém filmu je výběr hereckého představitele do hlavní role. Joaquin Phoenix vypadá přesvědčivě, a i když toho jeho postava moc nenamluví, je to celkem sympaťák. I hlavní myšlenka příběhu je fajn. Bojovat proti těm šmejdům, zachraňovat lidi v tíživých situacích, to si musíte jednoduše zamilovat. Tím ale končíme.Nejhorší je asi celkové zpracování a dojem. Film nám zrežírovala Lynne Ramsay, která dle mého skromného názoru moc zkušenosti nemá a za svou tvůrčí kariéru nám nepřinesla žádné skvělé snímky (maximálně Musíme si promluvit o Kevinovi). Takže, kdyby film a skvělého herce dostal na starost někdo jiný, mohlo to dopadnout mnohem lépe! Celé mi to přišlo takové utahané. Nechápejte mě špatně, pomalé tempo ve filmech mám rád, ale čeho je moc, toho je příliš. Málo kdy se mi stane, abych v kině při promítání hlasitě zíval a nevinným pohledem se omlouval lidem sedícím kolem mě. Ano, pár akčních scén film nabízí, ale jsou natočeny jinak, než by se mohlo na první pohled zdát. Ty lepší varianty byly záběry z bezpečnostní kamery, kde jsme dostali poměrně delší scénu, nebo sledování hlavního hrdiny, jak bojuje s jedním nájemným vrahem přes zrcadlo umístěné ve stropě. To jsou ty lepší možnosti, protože jsme akci viděli. Převážná část ale vůbec není vidět. Takže vidíme jen, jak Joe někam na někoho střílí, nebo jak se někde v místnosti pere a slyšíme pouze dopad kladiva na hlavu, ale samotný průběh akce nevidíme. Ano, dodává to tomu trochu mrazivou atmosféru, ale po několikáté vás to celkem otráví. Kromě toho, těch akčních scén ve filmu zas tolik není. Spíš řešíme aktuální Joeovou situaci, protože jako malý měl despotického otce, který byl tyranem a jizvy na duši si náš hrdina nese až do současnosti. Což se odráží i do scén, kdy zachraňuje senátorovu dcerku.

Ale toto všechno se dá tak nějak vydržet. Sice od akčního thrilleru nepřístupného pro mládež do 15 let bych čekal něco jiného, ale krev tekla, kosti se lámaly a pár záporáků do nosu dostalo. Co mě ale zas nesedlo, byl samotný závěr. Když film skončil, doufal jsem, že se ještě něco stane, že to bude mít nějakou dohru. A ono nic. A tak si pak říkáte, proč jste tomu filmu vlastně věnovali svůj drahocenný čas? Jednoduše, doufal jsem v nějaký dojemný a údernější závěr.Pokud vás novinka zaujala, určitě nedejte na můj názor. Vám se líbit může. Však na festivalu v Cannes po skončení filmu diváci několik minut stáli a tleskali. Navíc, na samém festivalu obdržela novinka dvě ceny – Nejlepší herec a Nejlepší scénář. Mě hodně sednul Joaquin Phoenix, který se mi ve filmu líbil. Taktéž hudba, ta se do příběhu náramně hodila. I vlastně obecně příběh, ale jen to zpracování a závěr, to se mi nelíbilo a díky tomu hodnotím novinku jen průměrně.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Hodilo by se lepší zpracování, protože Joaquin Phoenix hraje skvěle. Samotný nápad se mi moc líbil, ale zpracování akčních scén a samotný závěr mi kazí celkový dojem. Hudba byla dobrá, kamera místy až moc zajímavá a jiná. Celkově se jedná spíš o průměr, protože novinka chvílemi nudí, což je velká škoda.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.