home
Wind River

RECENZE FILMU

Wind River, mrazivý thriller, jenž je režijním debutem Taylora Sheridana, přichází z letošních festivalů v Karlových Varech a Cannes s velice pozitivními ohlasy i do našich kin. O filmu se mluví jako o nejlepším letošním počinu. Dosáhne snad krimi příběh s banální zápletkou na Oscary?

Pokud čekáte klasickou kriminálku s vyšperkovaným příběhem a se šokujícím vyuzlením, budete pravděpodobně návštěvou kina zklamaní. I když hlavní náplní filmu je mrtvola a následné hledání vraha, spíše se zaměřujeme na život v nehostinné krajině, postavy a jejich problémy. Atmosféra, charaktery a scénář ale vše převýší a tím pádem vám jednodušší příběh nebude tolik vadit.

Převážnou část příběhu jsme v indiánské rezervaci Wind River, podle které je film pojmenován. Sledujeme lovce Coryho Lamberta, kterého si zahrál Jeremy Renner. Cory je od přírody správňák, jenž dodrží své slovo, je upřímný, ale také rovný ve svých zásadách. To vše poznáte z jeho chování a vystupování, ale i z obličeje. A musím dodat, že Jeremy Renner se na tuto roli velice dobře hodil. Dle mého názoru se jedná o jeho nejlepší výkon, který kdy ukázal. Kromě svých kladných vlastností je i skvělým střelcem a proto zbavuje široké okolí predátorů, kteří ohrožují hospodářská zvířata. Jednoho dne musí vystopovat pumu a její mladé, které zaučovala na buvolovi. Než ale zvířata vystopuje, objeví bosou mrtvou dívku. Cory jí poznává a vzniká otázka, zda se jedná o zlou nehodu či vraždu.To přijíždí prověřit mladá agenta z FBI Jane Banner v podání herečky Elizabeth Olsen (její herecký výkon je píše průměrný). Agentka byla relativně kousek od místa činu, takže neměla čas se připravit na nehostinné prostředí, což vyvolá ze začátku několik vtipných okamžiků. Navíc, většina místních chlapů ji moc nemusí a konverzují s ní jen v mezích nutnosti. Nakonec se ale zjistí, že mrtvá dívka byla před svou smrtí zbitá a znásilněna. Jelikož ale umřela na selhání plic krutou zimou, FBI tento případ řešit nehodlá. A tak se musí Jane Banner pochlapit a vyřešit případ sama. Samozřejmě požádá o pomoc Coryho …

Hlavním tahákem režijního debutu Taylora Sheridana jsou rozhodně postavy, atmosféra, osobní příběhy, a bojování proti vlastním démonům. Samotný případ mrtvé dívky je skutečně jednoduchý a šel by rozlousknout za pár hodin. My ale zde poznáváme několik zajímavých lidí, krutou zimu, krásné lokace a tvrdý život v rezervaci. Rozhodně vás nečeká žádný moment, jenž by vás připoutal k sedačce. I tak ale Wind River není nudný film. Ano, je pomalý a volně plynoucí, to však ničemu nevadí. Díky tomu si vychutnáme lépe vtahující atmosféru.


Bude Wind River útočit na nominace? Možná. Pokud ne, ničemu to nevadí, jelikož i tak se jedná o film, který rozhodně rád doporučím a odvážím se tvrdit, že se jedná o jeden z letošních nejlepších snímků. Abych jenom nechválil, rozhodně by se mělo zapracovat na chytlavějším soundtracku, jelikož už teď po několika hodinách od vysílání nevím, zda vůbec nějaká hudba ve filmu hrála. Čas od času se příběh neobešel ani bez klišé a okamžiků, které by tam vůbec nemusely být. To vše ale vezme čas a já budu na Wind River vzpomínat jen v dobrém – na temný, mrazivý thriller s dobře napsanými postavami a s jednoduchým příběhem, nicméně dobře napsaným.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Wind River je mrazivý thriller s velice jednoduchým příběhem bez zápletky a momentů, které by se vám zapsaly do mysli. Přesto film vyzdvihuje atmosféra, herecký výkon Jeremyho Renera a jeho samotná postava. Pokud vás přitahuje nehostinná krajina, drsní chlapi a hledání vraha, Wind River tyto tužby dokáže uspokojit. Chyběl mi ale lepší soundtrack a alespoň jeden překvapující moment.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.