home
Vražda v Orient expresu

RECENZE FILMU

Legendární detektiv Hercule Poirot se nám vrací a rovnou se chystá vyřešit vraždu v neméně slavném Orient expresu. Nová adaptace detektivního románu z rukou spisovatelky Agathy Christie přichází v moderním hávu a snaží se nám představit nového představitele tohoto detektiva. Podařilo se?

Za mě ano! Před příchodem do kina jsem byl lehce skeptický, jelikož detektivky od Agathy Christe mám rád a bál jsem se, aby nové zpracování nebylo moc akční, překombinované či jednoduše úplně něco jiného, než co by se mi líbilo. To se ale naštěstí neděje a Vražda v Orient expresu nám přináší plnohodnotnou detektivku.

Jediným kazem je zde samotný příběh, za který ale režisér a ani nikdo jiný nemůže. Dá se totiž lehce odhadnout, kdo vraždil a kdo brzy zemře. Už při prvním kontaktu s tělem se dá rozpoznat, kdo za tím vším asi stojí a samotné vyšetřování tomu taky lehce napomáhá, takže se vám může stát, že odhalíte vraha dřív než samotný Poirot. K tomu ještě musím dodat, že knižní předlohu jsem nečetl (do dnes si to vyčítám) a žádné jiné zpracování jsem také neviděl a přesto jsem měl teorii hned na začátku. A ta se ukázala jako pravdivá... (Přesto vás to může překvapit a nebudete do samotného konce nic čekat.)Navzdory lehčímu případu na odhalení funguje film jako celek výtečně! Vlak je jednoduše půvabný a luxusní. Při jeho poznávání jsem měl hned touhu se s ním projet. Taktéž všechny postavy od cestujících přes personál až po samotného Poirota jsou výtečně obsazené a dobře napsané. Je pravdou, že režisér a zároveň nový představitel detektiva si utrhnul veškerou pozornost na sebe, ale ani ostatní herci nezahálejí a hrají tak, jak nejlépe umí. Tak aby ne, když se jedná o tak slavné herce, že? Co ale na celém filmu bylo nejlepší je prostě kamera. I teď, několik dní po zhlédnutí, si vybavuji záběry na jedoucí vlak přírodou a městy. I když si uvědomuji, že to všechno bylo digitálními efekty, prostě mě to fascinovalo. A vizuální zážitek se počítá, hlavně při návštěvě kina!

Samotného detektivka jsem se ze začátku bál. Kenneth Branagh je skvělý režisér a i herec, ale před příchodem do kina jsem byl lehce obezřetný. Nebylo to ale nutné. Nový Poirot je zábavný, i když se sám o to nesnaží, je velmi chytrý a hlavně má styl. Vlastně mi na něm nevadilo vůbec nic a možná patří k nejlepšímu představiteli, jenž měl tu čest si tohoto detektiva zahrát.

Nebojím se označit Vraždu v Orient expresu za skvělý zážitek letošního roku. Možná patří i k mému soukromému seznamu nejlepších filmů za rok 2017. Pokud i vy máte rádi detektivní příběhy, nová Vražda v Orient expresu je pro vás povinností. I když občas trailery ukázaly docela slušnou akci, film spíše buduje atmosféru, nikam nespěchá, na nic netlačí a rozhodně se nejedná o žádnou akční záležitost. Pokud budou další díly, což rozhodně konec trochu napověděl, nebráním se tomu a i to přivítám.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Skvělá detektivka, kterou sráží jen lehce průhledná zápletka. Avšak zpracování, herci, kamera a vše ostatní toto převýší a nakonec se z Vraždy v Orient expresu stal velice příjemný a dobře natočený film. I během vyšetřování příběh neztrácí tempo. Už jen kvůli nádhernému vlaku, prostředí a hlavní postavě stojí návštěva kina za to.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.