home
Vinnetou: Nový svět (TV)

RECENZE FILMU

Když jsem před nedávnem četla, že se chystá nová adaptace knih Karla Maye, říkala jsem si, že to bude nejspíš průšvih. Hned na začátku si troufnu říct, že není.

Příběhy o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi provázely dětství mnoha generací, tak se při hodnocení nového zpracování snad nikdo neubrání srovnávání, především filmů, ale i původních románů. Je potřeba si říct, že film Poklad na Stříbrném jezeře, který byl první a po všech stránkách velmi povedený, nastartoval další vlnu obdivu k příběhům Karla Maye. Po jeho úspěchu se začaly točit další filmy a s přibývajícím počtem se zároveň snižovala jejich kvalita. Knihy, které vznikaly ke konci 19. století, se v průběhu času v dalších vydáních měnily, některé pasáže se i vypouštěly, tak aby zpracování odpovídalo své době. Novodobý Vinnetou k divákům také mluví trochu jiným, modernějším jazykem, než jsme zvyklí. Je civilnější a reálnější, nejsou tam žádná rozmáchlá gesta, ani hrdinné postoje, které leckdy ve filmech z 60. let působily naivně až toporně.V Novém světě je víceméně zachycen příběh prvního dílu románu tak, jak by se mohl odehrát i v reálu. Bylo fascinující sledovat, jak si tvůrci šikovně pohráli s tradičními prvky knižní předlohy, zachovali jejich podstatu, ale šli vlastní cestou, a divákovi předložili tak trochu jiný příběh, který mnohdy může být i pro znalé překvapením. Příběh působí soudržně, čas při sledování svižně utíká, nejsou tam prakticky žádná hluchá míst. Někdo by mohl vyžadovat více akce, najdou se občasná zaškobrtnutí, ale celkový dojem to zas tak moc nesnižuje.

Příběh začíná příjezdem naivního snílka toužícího poznat svět, Karla Maye do Ameriky, kde se nechá najmout jako inženýr při stavbě železnice vedoucí napříč kontinentem. Zanedlouho se ocitne v Roswellu, malé výspě civilizace uprostřed divočiny, u hranic apačského území, kde se časem setká s Vinnetouem, s mladým, chytrým, ale horkokrevným indiánem.

Tvůrci měli při výběru představitelů obou hlavních postav šťastnou ruku. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec Wotan Wilke Möhring, který se jako velký fanda mayovek své role s chutí ujal. Vinnetoua si zahrál mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který si ovšem musel před natáčením vylepšit svou postavu a podstoupil náročný trénink. Ve filmu je vidět snaha o dodržení reálií tehdejšího života indiánů a působí poměrně věrohodně. Naopak v hudebním doprovodu mnohé potěší vkusně zakomponovaný motiv melodie z původního filmového zpracování. Nový svět nějaké nedostatky má, ale nejsou o nic horší, než v původním filmovém zpracování. Snímek viděn s českým i slovenským dabingem, oba jsou povedené.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Pro zavilé zastánce filmů: pravděpodobně nesnesete jiné zpracování a nebude se vám to líbit. Pro ostatní: stojí to za to, je to moderně pojatý klasický dobrodružný příběh, který zachovává hodnoty předlohy a přitom si nezadá s jinými současnými TV filmy a seriály.
efvendy
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.