home
Van Helsing: Londýnská mise

RECENZE FILMU

Slavný lovec monster tentokrát v animované akci! Na začátku filmu Van Helsing se hlavní hrdina střetává v Paříži s panem Hydem a pronáší tuto větu: „V Londýně jsem vás minul.“ DVD Londýnská mise je animovaným prequelem hraného snímku a popisuje nám právě ono úplně první setkání obou protivníků.

Příběh nás zavádí do ponurého Londýna konce 19. století, kde se poslední dobou odehrávají hrůzné vraždy prostitutek. Vatikán ihned povolává Abrahama Van Helsinga, který do akce vyráží s pomocníkem Carlem (zde je sice odchylka od hraného filmu, kde Carl vyráží do akce poprvé, ale nijak zvlášť to nevadí). Van Helsing záhy zjišťuje, že vraždy prostitutek má na svědomí jistý pan Hyde, alter ego jinak též proradného dr. Jekylla. Vrah nejenom že svou oběť brutálně zavraždí, ale vysaje z ní duši, ze které pak vyrábí jakýsi elixír mládí. No a tento elixír nakonec dodává samotné královně Viktorii, do níž je hluboce zamilován. Velice účinný výrobek má však jednu vadu - působí totiž jen jednu noc, a tak je samozřejmě vražd stále víc a víc… Van Helsinga prostě čeká pořádná práce.

Ve filmu stojí hodně věcí za pochvalu. Už samotný příběh je velice zajímavý a dost připomíná filmy s Jackem Rozparovačem - obzvlášť první vražda, kdy Hyde používá nůž ze svého lékařského kufříku. O inspiraci tímto legendárním vrahem, jenž řádil v Londýně roku 1888 (náš snímek se odehrává roku 1889) svědčí i samotná atmosféra - vystrašená žena jde v husté mlze po opuštěné uličce a za ní se plíží stín muže zahaleného do dlouhého černého pláště a s typickým cylindrem na hlavě… Vizuální stránku Londýnské mise má totiž na svědomí výborný Kazuchika Kise, kterého můžete znát například z podobně ponuré anime řežby Blood: The Last Vampire či z Ghost in the Shell 2.

Kise odvedl na snímku velice dobrou práci, ale i přesto není Londýnská mise bez chyb. Jinak skvělé akční scény působí občas trhaně (pohybu postav jsou dost nepřirozené) a při vlakové bouračce se také moc nepovedlo propojení 2D a 3D animace; škoda je také hodně slabého hudebního doprovodu. Kdyby zde hrála vynikající hudba z hraného Van Helsinga, snímku by to celkově jistě pomohlo. Z původního Van Helsinga tu alespoň zůstaly hlasy hlavních postav.

Na samotném DVD také kromě filmu samozřejmě naleznete nějaké ty bonusy, u kterých jsou ale k dispozici jen anglické titulky. Prvním z nich je povedený půlhodinový dokument o vzniku Van Helsinga hraného, který na jeho dvoudiskovém vydání nenajdete (!); je tu rovněž půlhodinový a také vcelku povedený dokument o počítačové hře Van Helsing a nakonec kratičký trailer na tuto hru.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Zdařilý animovaný prequel k hranému filmu.
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.