home
Velká čínská zeď

RECENZE FILMU

A je to tu. Pár dní roku 2017 za námi a hned začínáme pěkně akčně. Do kin míří čínsko-americký blockbuster za 135 milionů dolarů. Film plný krvelačných netvorů a neuvěřitelných soubojů. Snímek plný neskutečného množství vystřelených šípů a mechanických vymožeností. A hrdina, který hravě překoná Legolase. Je tu Velká čínská zeď.

Tak o čem je první, spíše popkornový, snímek v tomto roce? Příběh se odehrává před několika tisíci let. Nás zajímá ústřední dvojice v podání Matta Damona a Pedra Pascala. Vydávají se na strastiplnou cestu do Číny, aby se dozvěděli o tajemství střelného prachu a své poznatky si dovezli domů. Dobře, je to jinak. Jeli ten nápad sprostě ukrást. A šťastnou náhodou zabloudí přímo k čínské zdi, kde je nedůvěřiví obránci rovnou uvězní.

Tímto milovníky historie zklamu. Velká čínská zeď je sice možná založená na pár skutečných událostech, ale rozhodně v tomto filmu neslouží k obraně proti nájezdům Mongolů. K ochraně slouží, žel proti trochu ničivějšímu nepříteli. A tak ze začátku, nedobrovolně, potom již s nadšením a ze své vůle, pomáhá Matt Damon se svým přítelem zeď ochraňovat. Není to jednoduchý příběh? Ano, to sice je, ale tento film má spíše zaujmout vizuální stránkou než promyšleným příběhem. A věřte, že těch digitálních záběrů je spousty.Proč byste na film měli zajít? Pokud se dokážete naladit na jeho vlnu, která se ubírá směrem akčního fantasy, kde všechno je možné, bude vás přibližně hodinka a půl bavit. Film je plný mechanických vymožeností, kterými zeď imponuje. Někdo si s tím musel opravdu vyhrát. Koho by napadlo, aby se ve zdech ukrývali "obrovské nůžky", které nepřátele hravě rozpůlí? Nebo existuje snad lepší obrana (či smrt), než se dobrovolně pustit na bungee laně do zástupu útočících monster? Při obraně zdi se rozhodně nudit nebudete.

Samozřejmě musíte nad několika skutečnostmi přivřít oči (nebo raději zavřít). Matt Damon, který se mimojiné do role skvěle hodí, umí s lukem a šípy neuvěřitelné věci. Scéna, která je vidět i v traileru, kde pomocí šípů určuje směr dopadu misky, je jen slabým odvarem. Jelikož se ale jedná o fikci a je to spíše pohádka pro dospělé než vážný film, je vám to jedno. Je to prostě borec, bez kterého by monstra čínskou zeď zničili.

Teď bych si dovolil trochu zakritizovat. Přišla mi škoda, že jsme hned v úvodu filmu dostali velkolepou akční scénu. Tím si film vytáhl všechny esa z rukávu. Finále už ničím nepřekvapilo a jelo ve vyjetých kolejích prvního útoku. Dále mě unudily k smrti dialogy, které jsou plné již dávno ohraných hlášek. Hlubší myšlenku bych pohledal. A naštěstí hluchých míst bylo málo.

Ještě dvě zajímavosti. Možná si během sledování, jako já, všimnete několika náznaků na jiné filmy. Statisíce netvorů poháněné svým bossem, připomínají zběsile hromadící se nemrtvé ve Světové válce Z, kde se, díky navalením na sebe, podobně dostali přes zdi. Dále schopnosti házet štít, aby vám vzduchem (a od zdí) lítal, jak vy pískáte, se až moc podobá umění Captaina Americi. Nu, a hromadné útoky netvorů připomínají Pána prstenů. Samozřejmě to mohlo takto připadat jen mě.

Poslední zajímavost věnuji hned několika úvodním minutám filmu. Tam nás tvůrci seznamují s historií čínské zdi, kde mimojiné zmiňují, že se s ní pojí spousta legend. A že tento film vypráví pouze o jedné z nich. Že by si nechávali zadní vrátka pro pokračování?


hodnocení
60 %
jedním dechem
Velká čínská zeď je jednoduše jednohubka plná akce, skvěle vystřelených šípů, originálního zabíjení netvorů a plná digitálních triků. Může však zabavit, pokud nečekáte smysluplný příběh. Matt Damon film vyzdvihuje, jelikož mu tato role sedí tak dobře, jako jeho šípy. Řekl bych, že rok 2017 jsme začali obstojně.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.