RECENZE FILMU

Trvalo čtrnáct let, než jsme se dočkali pokračování superhrdinské rodinky. První díl patří mezi nejlepší animované filmy a ve své době to byl velký hit. Ale svět se za tu dobu změnil. Pixar patří pod Disneyho a superhrdinské snímky dnes patří k těm nejúspěšnějším (v době uvedení prvního dílu se teprve nadechovali). Rodinka Úžasňákových se ale nezměnila. Příběh druhého dílu se odehrává jen těsně po událostech dílu prvního. Funguje takový snímek i dnes?Po porážce dalšího superpadoucha je rodinka Úžasňákových vyloučena ze státní ochrany. Budoucnost pro ně vůbec nevypadá dobře. Naštěstí se ale objeví dvojice boháčů, která chce superhrdiny dostat opět na výsluní. Jenže místo Pana Úžasňáka k tomu chce využít Elastičku. Bob tedy musí dohlížet na rodinu, což mu značně komplikuje především Jack-Jack, u kterého se začali projevovat superschopnosti.Pokud chce člověk docenit druhý díl, musí být místy velice tolerantní. A předně rozhodně neporovnávat s prvním dílem. Tomu totiž druhý nesahá ani po kotníky. Je jasné, že je těžké znovu vymyslet originální zápletku, která hravě zvládne i nějaký ten lehký přesah. Druhý díl ale nemá originální ani námět, natož zápletku a děj obecně. Celý děj je totiž příšerně předvídatelný. A ne jen ve stylu "všichni se nakonec spojí a rodina bude fungovat lépe než kdy dřív". Trvá totiž přibližně půl hodiny, než začne být snad každému jasné, kam se to celé bude ubírat, včetně zvratu, který navíc nedává moc smysl.Ale to je asi největší výtka, kterou umocňuje vzpomínka na první díl. Jinak vše bezezbytku funguje. Filmu nechybí humor, nápady, ani zábava od začátku do konce. Jack-Jackovi schopnosti jsou výborně využity, čehož si lze všimnout například při závěrečné akci, kdy je (vzhledem ke svým očím vystřelující lasery) využit jako zbraň. Podobných vychytávek je ve filmu opravdu dostatek a vždy je tedy na co koukat.Humor je občas trochu dětinský, ale nejednou mě dokázal příjemně rozesmát. Nejvtipnější postava je opět Edna Módní, která má přibližně stejně prostoru jako v prvním díle (pro někoho málo, pro mě akorát), opět nejvíc vyčnívá a ve svých scénách si krade prostor pro sebe.

Při vzpomínce na jedničku určitě zamrzí, jak obyčejný animák to je. Pokud se ale vyhnete porovnávání a stačí vám se dobře bavit, budete spokojeni. Osobně bych ale možná uvítal i víc.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Dobrá zábava, kterou kazí předvídatelná zápletka a porovnávání s jedničkou, které nesahá ani po kotníky.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.