home
Útěk ze Sibiře

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
90 %

Super

Film mě velmi příjemně překvapil. Atmosféra ruské Sibiře a gulagu by sice mohla být ztvárněna trochu podrobněji, ale vynahradila to samotná pouť a útěk ke svobodě. Ukrutný mrát v kontrastu s vyprahlou pouští byl působivý. Celkově hodně příjemný požitek z tohoto snímku.

25. října 2011
avatar uživatele
50 %

Asi nejméně nudný film o lidech, kteří celý film jdou, jdou a jdou. "vjera" vystihla film ve svém názoru asi tak nejzajímavěji. Přesto přidám svůj pohled. Weir tady nijak nepodlézá divákovi a ve zkratce nás provede bez výraznějších emocí nebo napínavých momentů od sibiře až po Indii, otázkou zůstává, jestli takto ojedinělý a docela sympatický přístup stačí. Toto je podle mě ta druhá strana extrému, kterou filmaři občas používají. Buď je z toho dobrodružství vyžívající se v zobrazování zabíjení při obstarávání potravy, neustálých konfliktů, útěků a bojů, nebo je to jen nekonečná chůze pustinou na zkrvavených nohou, kdy jednou za čas někdo zemře a občas se někdo s někým neshodne. Film si ale skutečně udržuje jisté kouzlo. (bohužel asi jen napoprvé) Nevím, jestli to byl ten pravý námět na Weirův návrat. Pozitivní dojem tu asi je, ale filmový zážitek nepřekonává 50%.

15. října 2011
avatar uživatele
70 %

Ani som si nemyslel že si to pozriem až do konca. Najzaujímavejšie to bolo zo začiatku. Samotný útek som si predstavoval inak. Len obyčajný záber na prestrihnutý drôt je nič. Takisto ako dozorcovia zistili že im ušli väzni, poslali psov, rozutekali sa do lesa a tým príbeh dozorcov a psov skončil. Trocha viac akcie tam mohlo byť. Jediná nádej mi prišla v momente, keď išli cez púšť a došla tam partia ľudí na koňoch. Už som si myslel že sa bude niečo diať, keď tu zrazu im len mladý chlapec niečo hodil na zem. Kto chce vidieť nejakú akciu, v tomto filme ju rozhodne neuvidí. Takisto mi trocha vadilo že Colin Farrell hral zápornú postavu a nehral tam ani dokonca.

14. října 2011
avatar uživatele
80 %

CESTA ZA SLOBODOU

Tento film je snahou Petra Weira zobraziť cestu za slobodou nespravodlivo odsúdených ľudí ruskými komunistami. Čo na tom, že je tam Poliak, Lotyš alebo Američan. Zlo prameniace v triednej nenávisti komunizmu je všadeprítomné a Weir ho predkladá ľuďom len opatrne, bez nadsázky a zveličovania. Film je plný výpovedí hlavných hrdinov, ich pocitov a najmä formujúcich sa vzťahov. Dej plynie pomaly, ale jednoznačne vedie hlavné postavy k cieľu ich úteku. Nie je to strhujúci film, ale práve tým, že ho Weir necháva plynúť pomaly cez kvalitne vystavané dialógy, je tento film opakovateľne pozerateľný.

18. září 2011
avatar uživatele
80 %

Film se mi líbil. Obzvlášť ta pasáž v poušti. Ovšem až na začátek, kde bych uvítal trochu napínání, než utekli z gulagu, a závěr mě taky dvakrát nepotěšil. Sám nevím, co si o něm mám myslet.

30. června 2011
avatar uživatele
80 %

Jelikož je Útěk ze Sibiře inspirovaný skutečnými událostmi, jen těžko se odolává divákům, kteří se trochu zajímají o druhou světovou válku. Asi jsem už pochopil, že téma WWII představuje snad nevyčerpatelný zdroj příběhů, které se na ni dívají z tisíců různých pohledů. Útěk ze Sibiře má výhodu díky absenci válečného prostředí, a hlavně díky příběhu, který má s nacistickým Německem společného jen opravdu velmi málo. Stačí tyto dva fakty a čím dál méně oblíbené roky 1939-1945 mě začínají opět trochu zajímat. No, film jako celek je opravdu velmi působivý. Velmi se mi líbí, že američtí tvůrci udělali film, který se dívá na komunistické Rusko stejně, jako se na něj dívá celá Česká republika. Nicméně je vážně neuvěřitelné, že útěk dlouhý 6500 km mohl někdo v takových podmínkách vůbec zvládnout, a mohu v klidu potvrdit, že kvalita filmového zpracování je natolik vysoká, že tento příběh alespoň v mém případě neupadne do zapomnění. Zpracování strastiplné cesty vás donutí uvěřit, že byla pro kolektiv vstupujícího neustále jen z bláta do louže opravdu nesnesitelná. Nejprve Sibiř a pak přichází (originální) zjištění, že Mongolsko představuje druhý extrém. Ať už se ale hrdinové nacházejí kdekoliv, nepředstavuje problém vžít se do jejich situace. Myslím, že herci byli vybráni velmi dobře. Ed Harris, Gustaf Skarsgard ze skvělého Zlo mezi námi, dokonce i Colin Farrel. Zde působil velmi komickým dojmem také díky jeho ruskému přízvuku. Bod pro něj… Ale více mě překvapila Saoirse Ronan, která svým nástupem úplně změnila atmosféru. Je fajn, že po Pevném poutu dostává další zajímavé role. Útěk ze Sibiře představuje skvělý způsob, jak strávit přes dvě hodiny času. Díky své atmosféře a skvělé výpravě nechává své diváky neustále bdít, jelikož děj kupodivu vůbec není stereotypní ani nudný. Podobných filmů by mohlo být víc…

22. května 2011
avatar uživatele
60 %

Pro mě osobně zklamání. Hrdinové se tak mezi řečí v gulagu dohodnou, že by měli uprchnout, pak chvilku utíkají, pak jdou a mrznou, pak jdou a omdlívají horkem, občas nějaká ta zastávka, občas nějaký ten odpadlík a takhle vypadá prakticky celý film. Někomu možná příjde sympatické, že Peter Weir se nasnaží nic přikrášlit či zdramatizovat a zkrátka vypráví příběh tak, jak se zhruba stal a vůbec si neláme hlavu nad tím, že běžného diváka film nestrhne, což by mi taky prakticky nevadilo, kdyby ve mě ovšem vyvolal nějaké emoce. Tady se tak nestalo. Ani vlny štěstí, ani vlny smutku, strachu či vzrušení, zkrátka nic. A emoce jsou právě to, kvůli čemu filmy miluju. Když ve mě nějaký ne příliš kvalitní snímek dokáže vyvolat silné emoce, odpustím mu mnoho nedostatků. Když však ve mě film, který určité kvality nepostrádá, nevyvolá vůbec nic, je zle...

7. května 2011
avatar uživatele
90 %

Film Útěk na Sibiř stojí a padá především se scénářem. Některé scény a části filmu jsou napínavé a strhující, ale jsou tam i místa, kde by se mohl divák chvílemi i nudit. Takových míst je ale ve filmu naštěstí velmi málo. Ve filmu je zachyceno poměrně dlouhé časové období, takže režisér často přistupuje k různým dějovým zkratkám, ale jak jsem již psal, zřejmě to bylo nutné. Jinak toho ale není moc co vytýkat. Film jde logicky kupředu, každý divák si v něm najde něco a vše korunuje krásná hudba a ještě krásnější a velmi různorodé přírodní scenérie. Co ale film staví o stupeň výš, jsou famózní herecké výkony. Skvěle a přesvědčivě nehrají totiž jenom osvědčení Colin Farrell a Ed Harris, ale také mladá generace zastoupená Jimem Sturgessem a mladou Saoirse Ronan. Malá role na začátku filmu výborně sedla i Marku Strongovi (nemůže hrát přece pořád samé čistokrevné záporáky). Spolu s dalšími méně známými herci (neplést se špatně hrajícími) pak tvoří výbornou hereckou sestavu, které divák touhu po životě na svobodě opravdu věří.

2. května 2011
avatar uživatele
80 %

Tak to vidím já...

Trochu netypický Weir. Jindy točí tak, že si u něj každý něco najde. Teď je to naopak velmi vyhraněné. Mně se to líbilo moc, ale jsem velmi zvědavý, jak si to povede.

29. března 2011
avatar uživatele
80 %

Pokud je to na skutečné motivy, pak i film je úžasný. Možná si mohli filmaři dát trochu víc práce se zpracováním, na druhou stranu nejde o seriál, aby se zde vešlo vše. Je to ale impozantní podívaná.

24. března 2011