NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

Vlak. (Ne)brzdy. (Ne)strojvůdce.

Sledovat, jak hodinu a půl jede po kolejích vlak, který nikdo neřídí? A to jako fakt? Navíc pod značkou "podle skutečné události"? Vážně jsem nečekala, že by mně to mohlo bavit až tak moc. Vzhledem k námětu je poněkud trapné přirovnávat tempo příběhu k ústřednímu dopravnímu prostředku řítícímu se bez brzd a bez strojvůdce napříč Amerikou, ale ono to je vážně dost trefné. O nic jiného totiž moc nejde, celou dobu se různí lidé od drah i od armády prostě jen snaží zastavit nekontrolova(tel)ný vlak. Je to ovšem neskutečně akční, napínavé a je vidět, že tvůrci používali víc vlaků než počítačů. Tony Scott z námětu vytřískal maximum, možná i víc.

16. května 2013
avatar uživatele
80 %

Rosario Dawson

Film má dost banální zápletku, přesto je toto železniční drama hodně poutavá podívaná v rychlém tempu a s dobrou hudbou...

9. března 2013
avatar uživatele
70 %

Nezastavitelný vlak plný chemikálií a toxických látek se plnou rychlostí řítí do města, kde může způsobit nepředstavitelné škody na životech i na majetku. Pod tím si člověk za předpokladu, že jde o akční thriller, představuje nejrůznější věci. Mé představy se točily přibližně kolem teroristického útoku, nebo únosu vlaku s cestujícími jako rukojmími, které se snaží zachránit hrdinní policisté. Jak se naštěstí ukázalo, tahle trefa šla fakt vedle… Film Unstoppable předčil snad veškerá očekávání a co je podle mě nejpozoruhodnější, za inspirace skutečnými událostmi ukázal, že za případy jako z akčních filmů nemůžou vždy něčí nečestné úmysly, ale i strejček příhoda. Celá akce má úplně jiný rozměr, než jak to známe z klasických akčňáren. Fakt, že neexistují pouze ozbrojení hrdinové s policejní praxí, ale i skuteční hrdinové z našeho světa, z nichž někteří prostě dělají chyby a z některých mluví mnohaleté zkušenosti, dělá z celé podívané takový film, který rukou neodmávneme a nezapomeneme hned druhý den. Unstoppable si úspěch vydobyl tím, že nás přesvědčil, že za nevábně vyhlížejícím prvním dojmem je toho mnohem víc. Děj nepostrádá skrze kombinaci živé akce a „breaking news“ televizního vysílání ani jisté napětí a díky dobrému výběru herců mu to dokonce celé šlape. Člověk se na konci samozřejmě nezbaví dojmu, že se někde přidalo, někde ubralo, někde přibarvilo, někde opepřilo, že se tvůrci nedokázali obejít bez jistých filmových klišé, a že to celé mohlo být ve skutečnosti o hodně jinak, ale film Unstoppable splnil svůj úkol číslo 1 (spíš 2, když počítám peníze). A tím je zábava. Dopřál nám oddechovou jednohubku, u které se člověk rozhodně nenudí, a která nezapomíná zviditelnit svou nadprůměrnost skrze vesměs skvělé zpracování neuvěřitelné události.

26. května 2012
avatar uživatele
50 %

Je to jasný, nerozumím filmům. Jinak bych musel souhlasit, že tahle naprosto nablblá patetická oslava hrdinství američanů náležících k dělnické třídě je dobrej film. Možná by byl, kdyby měl půl hodiny. Přesně půl hodina je totiž v tom filmu dobrá. A ten nejlepší svářeč na světě v koženým sáčku s gesty rockový hvězdy? Už ho nikdy nesmím vidět. Za řemeslně dobře zvládnutou práci a herecké výkony (některé) 50%.

22. května 2012
avatar uživatele
100 %

Danzel Washington, jeho filmy a takéto napätie mám rád. V poslednej dobe už druhý film s ním a v spojitosti s vlakom. Celkom výborné pozeranie, napätie celú dobu odkedy sa nezastaviteľný vlak pohol z miesta, výborné herecké obsadenie a dialógy. Jediné čo mi vadilo bolo, že sa dalo veľa priestoru tým deckám, ktoré išli vo vlaku a pritom to bol len veľmi krátky ani nie napínavý moment či sa zrazia alebo nie. Teším sa na ďalšie jeho pozretie.

21. června 2011
avatar uživatele
80 %

No tož zajímavá jízda. Tony Scott se nezapře, perfektní střih, drama a napětí vizuálně dost povedeně natočené vykřesané ze sice dost dramatické situace, ale vlastně dost jednotvárné... řítí se tu jeden neovládaný a neovladatelný vlak. Chvílemi si sice říkáte, proč jako ti blbí Amíci zareagovali tak pozdě a pak i proč opět museli spoléhat na hrdinství dvou chlápků, a nemohli vymyslet něco lepšího, ale vlastně film se zvyšující se rychlostí vlaku takové tempo, že vám to ani nakonec nevadí. Stejně jako mi tentokrát nevadily ani emociální vsuvky o zbabraných vztazích - protože jaksi zasahovaly do příběhu (viz větší počet připojených vagonů kvůli telefonátu) - to je prostě onen tolikrát zmiňovaný lidský faktor, který z drtivé většiny stojí za všemi katastrofami. Dobrá oddechovka.

15. května 2011
avatar uživatele
70 %

Nakonec povedený film spolehlivě plnící svojí úlohu odpočinkového, napínavého a hlavně nenudícího filmu. Nějakého silnějšího zážitku se ale člověk nedočká, přestože Scott ukazuje, že tu potenciál byl a pro další filmaře stále je. 70% je proto u mě maximem.

1. května 2011
avatar uživatele
90 %

Dlouho přetahuji jeden film z disku na disk, odkládám moment, kdy bych se měla (a mohla) podívat, a ve výsledku, když se k tomu po neskutečně dlouhé době dokopu, jsem nakonec nadšená a za svou hloupou zdrženlivost se proklínám. Natočení filmu dle skutečné události, mám pocit, znemožňuje jakékoli zajímavější zvraty a povětšinou výsledek působí okleštěně a jako poněkud delší reportáž ve večerních zprávách. V takovýchto situacích záleží na mnoha faktorech. Zejména je potřeba dobrý námět, režisér, který dá výsledku formu a pokusí se točit film, nikoli reportáž, někdo, kdo se postará o zajímavou vizuální část, herci, kteří svými výkony jsou schopni zamaskovat případné nedostatky výše zmíněného a i délka filmu dělá svoje. Tony Scott mě překvapil. Z jeho dílny mám zatím dlouhodobě zafixovaný maximálně Spy Game, který je naprostá bomba a nedám na něj dopustit, ale i Unstoppable zaujme svou nesmazatelnou pozici. Režisérská rodinka se vyvedla. Teď tedy k samotnému filmu. Unstoppable je jízda, to mi myslím potvrdí všichni, kdo zmiňované dílko viděli. Tony Scott drží opratě „svého vlaku“ pevně v rukách, nedovolí mu sjet z tratě a zbytečně zabředávat do nudných vod nějakého srdcervoucího dramatu. Je pravdou, že pozorovat celou dobu jenom zběsile uhánějící vlak by nebylo to pravé ořechové, tak je potřeba trochu zdramatizovat životy ústředních hrdinů, ale vše zvládnuto s takovou elegancí, že netřeba příliš přemýšlet, natož stihnout se ještě nudit. Asi bych nikdy neřekla, že ostřílený Denzel Washington a playboy Chris Pine jsou společně schopní sehrát sympatickou dvojku hrdinů, se kterými se člověk zasměje, zapotí a je schopen jim do poslední chvíle držet pěsti. Tudíž zajímavý výběr, ovšem podařilo se a nevidím důvod lamentovat. Exotickou Rosario Dawson mám ráda, a coby šéfka „zaoceánských ČD“ je příjemná a troufám si tvrdit, že tato role pro ni byla formou odpočinku. Po stránce efektů a celkového vizuálního podání si Unstoppable zaslouží palec nahoru. Nač to přehánět s efekty, když i maličkost potěší. Celkový obraz na mě působil tak, jako bych byla celou dobu na nádraží. Těžko najít slova pro ošuntělost, skvrny od oleje, „technický prach“, výhybky, kolejnice a těžkou techniku, která k vlakové dopravě patří a díky jejímuž podání na mě Unstoppable prostě působilo realisticky. Nevšední zážitek, kterým se pro mě film stal a po jehož skončení jsem si utřela zpocené čelo, od srdce se zasmála a ještě dlouho jsem měla o čem přemýšlet, si jednoduše těch 90% zaslouží. Pastva pro oči a i pro duši „ptákovinami sžíraného filmového fandu“.


24. února 2011
avatar uživatele
Meky
...
80 %

****

Rejža Tony Scott je můj oblíbenec a pomalu, ale jistě ho začínám mít raději, než jeho bratra Ridleyho. Po jeho průměrném filmu Únos vlaku 1 2 3 přichází s dalším thrillerem z toho prostředí. Asi má zálibu ve vlacích (i když tam šlo o metro), jinak si to nedokážu vysvětlit... ale to je úplně jedno. Unstoppable je jedno velké klišé a dokazuje to nejen po přečtení počátečního infa o filmu, ale i v jeho průběhu... SPOILER! Filmů s podobným obsahem je hodně a všechny mají hrdiny, poražené, nečekané problémy, stejný konec a v neposlední řadě hrdé amíky, kteří na konci uznale pokyvují a podávají si ruce, jak to všechno s přehledem zvládli. SPOILER! V tomto případě ale řeknu na to jediné: NO A CO?? Film funguje a to je přece to nejdůležitější! Na nežádoucí klišé se dá snadno zapomenout, protože Scott jej přebíjí takovou silou, jakou se řítí neřízený vlak napříč Pensylvánií. Thrillery umí a zde uplatnil vše, co jeho filmy zdobí. Stupidní námět je v jeho podání zážitkem, který vás pohltí od začátku do konce! Hluché momenty jsou v každém snímku, i tady, ale když se jim nebudete bránit, proplujete jimi jako nůž máslem a ani si toho nevšimnete. Alespoň já měl z toho takový pocit. Kamera je neposedná jako hyperaktivní dítě, střih je raketový a přesto je vše nasnímané tak, že o nic nepřijdete. Ve spojení s dynamickou hudbou je výsledný zážitek hodný prostě jedině Tonyho Scotta :) Dokonce beru v potaz i logické boty (např. proč někdo nepřiskočil ze zepředu brzdícího vlaku nebo klidně z auta z boku, když AŽ na konci to šlo), ale ani tyto domněnky mi nekazí celkový dojem z filmu. Na dvorního herce rejži, Denzela Washingtona se za to, že si hraje na hrdinu, zlobit ani nedá, protože tyhle role už má vštěpené a je v nich výborný. Závěr? Film o zběsilé ujíždějícím vlaku umí natočit každý, ale v podání zkušeného štábu a Tonyho Scotta je to jednorázový poutavý thriller, který vás pohltí a vyplivne až na konci. 70/80%

24. ledna 2011
avatar uživatele
70 %

Když jsem se o filmu dozvěděl, optimismus u mě rozhodně nepřevládal… stačilo mi přečíst si název a prohlédnout plakát. Nicméně musím všem říct, že se o žádnou katastrofu nejedná! Nesmí se totiž zapomínat na jedno vele důležité jméno… ne, není to Denzel Washington a už vůbec ne Chris Pine… ale Tony Scott. To on z původně ultra béčkového námětu vytěžil maximum. Svojí adrenalinovou podívanou nám vypráví skrze civilní pojetí, ve stylu prezentování katastrofy v běžných sdělovacích prostředcích. Navíc děj je v rámci možností snadno uvěřitelný, kdy má největší neplechu na svědomí lidský faktor… prostě žádný trapný padouch, pouze nešťastnou náhodou rozjetý vlak. A i když je příběh podle pravdivých událostí notně pohollywoodštěň, stále vypadá neokoukaně a svěže. Dokonce mě tak strhl, že jsem byl schopný odpustit i okatá klišé a dojemná shledání. Ono to k tomu vlastně i patří. Celý film se nese v duchu dnešních reportáží ala Nova – dramatizace, lidské osudy – a já proti tomu pro jednou nic nemám. Rozhodně lepší než předchozí Scottův počin. Chválím taky Danzelův přerod na hrdinu-důchodce. Sice si nemyslím, že se hodí už jenom pro tenhle typ rolí, ale to už je věc jiná, každopádně ji zahrál dobře. Unstoppable je pro chvíle nudy jak dělané. Takže berte s rezervou logickou předvídatelnost (těžko můžou zastavit vlak při prvním pokusu :D) a užijte si ho.

3. ledna 2011