RECENZE FILMU

Životopis legendárního spisovatele s tváří herce Nicholase Houlta se konečně dostává i do naší republiky. Budeme mít možnost ho vidět na plackách, když už do kin k nám nezavítal. A jak životopis o jednom z nejznámějších spisovatelů žánrů fantasy dopadl? Reakce nejsou obecně moc příznivé, spíš zapadají do průměru. Přesto u mě film sklidil zcela jinou reakci.

Johna Ronalda Reuela Tolkiena nám zde ztvárňuje již zmíněný Nicholas Hoult. Dle mých hodnoceních jsem tohoto mladého herce spatřil už v několika filmech, ale pořádně jsem ho zaregistroval až ve filmu Jack a obři a samozřejmě v sérii komiksových filmů X-Men. A budu upřímný - nepřiřadil se k mým oblíbeným tvůrcům. Takže jsem se bál. Obával jsem se, že mi jako Tolkien nesedne a že mi jeho herecký um bude vadit soustředit se na příběh. Ale mýlil jsem se. Hoult se role spisovatele ujal skvěle a vůbec, ale vůbec mi nevadil. Naopak. Po tomto snímku jsem si ho oblíbil.

Tam kde film narážení je podle mě skutečnost, že spousta diváků doufala, že film bude jen o Pánu prstenů a Hobitovi. Jak knihy vznikaly, kde a jak je Tolkien napsal, a co ho motivovalo a kde bral inspiraci. A jelikož film Tolkien řeší právě život před těmito díly, hodně lidí muselo být zklamáno. Já ale ne. Jeho knihy mám v oblibě, ale jsem rád, že tvůrci nám dali možnost nahlédnout do Tolkienova dětství a mládí.V příběhu sledujeme Tolkiena skutečně od jeho raného věku. Zažíváme s ním trable v podání stěhování, úmrtí, změn v životě, nepochopení. Naopak ho ale také sledujeme jak si získává nové přátele na škole. Jak vymyslel svůj vlastní jazyk. Vidíme ho, jak ho fascinují knihy, jak sám si vymýšlí příběhy. Krom jeho kariéry ale také sledujeme jeho první lásku, následně zklamání, pak také první světovou válku. Je toho hodně! Skutečně hodně.

Navzdory tomu, je to všechno natočené s citem. Má to příjemnou atmosféru, nikam to nespěchá a při sledování jsem nabyl pocitu, že Tolkiena znám snad celý život. Možná za to mohl Hoult, který ztvárnil Tolkiena jako sympaťáka, kterého chce znát každý. K tomu napomohli jeho přátelé. Jestli takoví byli i v reálném příběhu, těžko říci, ale zde jejich celá parta působila naprosto dokonale a já jsem chtěl být jejich součástí. Zásluhu samozřejmě na tom mají i herečtí představitelé.

Ani jednou jsem se nenudil. Člověk by si mohl říci, o čem to celé může být. Prostě je to týpek, co psal knihy. Ale opak je pravdou. Tolkienův život byl zajímavý. Mě bavilo vše poznávat. Pochopitelně zde byla i láska, ale tím si prochází snad každý. Navzdory tomu, zde měla své určené místo a nepřevyšovala ostatní aspekty - tedy přátelství, zklamání, lásku k psaní a snahu přežít první světovou válku.


Tolkien není tím nejlepším životopisem, který jsem kdy viděl. Ale na druhou stranu si nedokážu představit lépe natočený film o někom, koho lidé znají jen jako spisovatele. Ano, pravda, možná je škoda, že jsme neviděli další období jeho života. Přeci jen film končí, když Tolkien napíše poprvé slovo Hobbit. Vidět, jak se setkává s C. S. Lewisem (Letopisy Narnie), či jak pracuje na pokračováních Pána prstenů, to by mohlo být zajímavé. Ale nemůžeme mít vše, že ano.

Tolkien je místy dojemný, je plný upřímné snahy, a ukazuje, jak člověk se správným zapálením zvládne skutečně všechno. Nebyl jsem zklamaný, vůbec ne. Naopak jsem si vše užil, převážně jeho studium na škole. Musím pochválit krásný vizuál, jak u obyčejného studia, tak při první světové válce, kamera se vážně povedla. I když konec byl vlastně smutný, mám z celého filmu příjemný pocit a klidně bych si ho pustil znovu...

hodnocení
80 %
jedním dechem
Řeči kolem Hobita a Pána prstenů nečekejte. Zde sledujeme příběh Tolkiena před tím, než tyto slavná díla vůbec začal psát. Mě to nevadilo! Tolkienovo dětství bylo zajímavé, podnětné. Líbilo se mi to apelování na přátelství. Pochopitelně zde nechybí láska, smrt, zklamání - vše ale měl své místo. Nedokážu si představit, že by se životopis o spisovateli dal natočit lépe. Za mě příjemné překvapení.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.