home
Tobruk

NÁZORY K FILMU

Přijatelné

Někdy až moc ticha, někdy až moc melodií. Je to fajn film. Válečné jsou určitě těžší než, kterýkoliv jiný druh filmů...Možná ne. Ale mně se Tobruk líbil.

24. května 2014
avatar uživatele
0 %

Nuda, totálna strata času. Zabité, o ničom. Pár hercov a k tomu takmer žiadna akcia. Ak teda tie pokusy môžem rátať ako akciu. Koniec tiež nedomyslený.

22. prosince 2011
avatar uživatele
30 %

Velké zklamání...

Myslím, že v tomto případě se pan Marhoul svým umem tak trochu přepočítal. Upřímně, pokud nevíte nic o historii, film Vám o ní moc neřekne, za další pointa filmu tak trochu "americká", děj je dosti zdlouhavý a naprosto bez šťávy. Půlku filmu čekáte co se bude dít, a pak se děje něco deset minut u kterých si jen říkáte: "Tak na tohle jsem čekal?" Myslím, že zpracování dost tragické a na to, jaké byly rezence, uvítání a bůh ví jaký ohlas, to teda stálo za zlámanou grešli. Z filmu jsem si odnesla akorát to, že hajzlík zůstane hajzlíkem, hodnej člověk hodným. Lépe a radostněji si na toto téma přečíst knihu.

29. srpna 2011
avatar uživatele
100 %

T O B R U K

Tak Neuvěřitelný... Tomu TO se podle mně říká zábava pro chlapy,,, musím se přiznat film je pro mě určitě lepší než Rambo čtyři... ten sem viděl chvíli před ním a musím uznat, že i když je z pohledu nevojáka asi komplikovanější přežít Líbii než Barmu, asi by jsem se - kdyby jsem měl na výběr vybrat si podle země (bojovat by jsem nešel na 100%) - rozhodl pro poušť místo džungle... Nedostatek vody, teplo, nehostinná příroda, písek a bouře jsou výzva, která zocelí každého,,, Zajímavý je taky paradox i když se tam snívá, zpívá a mluví o ženských a babách docela často, fyzicky TADY nehraje ani jedna a vůbec TO fimu neuškodilo, právě naopak, nehodili by se tam a kazili by ho! Film je až neuvěřitelně detailistický v efektoch a i v použití geniální kameřy a hudby, ale taky i v podrobnostech a propracovaných dialozích... Detaily jako umývání se na poušti, hraní šachu s nábojnicema, ale i rozhovor o poslední vůli nás přiblíží do děje natolik blízko, že na konci jsem hodně litoval, že už je po filmu a i když nebude mít pokračování, myslm že svůj cíl POUKÁZAT na ZBYTEČNOST a ABSURDNOST VÁLKY a zabíjení i když ve jménu dobra splnil dokonale. Padlý vojáci ale NIKDE na světě už NIKDY nedocení slovo MÍR, za který statečně bojujou a pokládají životy a tím se jejich snažení pro ně samotné stává smutné!!!

15. srpna 2009
avatar uživatele
50 %

Film mi ukázal něco úplně jiného, než jsem očekával.. čekal jsem válečnou akci, podívanou, která mě bude bavit. A místo toho jsem sledoval pouze útržky historek z fronty. Neříkám, že film není dobrý, ale mě nebavil....

5. srpna 2009
avatar uživatele
80 %

Už podle recenzí jsem byla připravená na "trochu jiný" válečný film. Neukazuje nějakou velkou válečnou bitvu s desítkami tanků a děl, ale časový úsek malé skupiny vojáků s určitým úkolem. Je zde jen malá zmínka o propojení s celkovou válečnou operací. Ovšem válka je válka a je hrozná vždy a všude a dá se to ukázat i v tomto zdánlivě malém měřítku. U někoho probudila odvahu a obětavost, u jiného se logicky dostavil strach a u jiného se zase vyplavaly na povrch temné stránky osobnosti. Všechno se tu střetává dohromady a hlavní hrdinové se s tím musejí potýkat. Bojují s nepřáteli, ale skřípe to i mezi nimi navzájem a někdy bojují dokonce i sami se sebou. Opravdu je velká část filmu věnována psychologické stránce situací a musím říct, že se mi to líbilo. A natáčení v reálné poušti dodává filmu na přesvědčivosti, tenhle tah se podle mne tvůrcům povedl. A kamera a hudba je vynikající.

31. července 2009
avatar uživatele
60 %

Na můj vkus slabota

Po řádné masáži v tisku jsem čekal, že to bude bomba na kterou se bude dlouho vzpomínat. Takto je to pouze průměrný film, který časem každý zapomene. 1. Děj: dost průhledný. 2.akce : téměř nulová. 3.efekty: jakž takž. Marhoul si asi vzal sousto, které dost dobře nejde rozkousat. Jako fanda military tento film respektuju, ale že by mě teda jako nějak nadchnul to v žádném případě. Dávám 60 za snahu a za poušť.

29. května 2009
avatar uživatele
70 %

Na jednu stranu drsný film, na druhou dost fádní a nudný. Celý děj se táhne strašně pomalu, a není zde téměř žádná zápletka, nic, co by mělo diváka donutit vstát ze židle. Výkony naopak asi odpovídají realitě, ale film jako takový zklamal.

12. května 2009
avatar uživatele
20 %

Nic co jste neviděli v traileru

Co se týče kladů, tak film je rozhodně hodně realistický a ač většina herců nepatří mezi profesionály podali v rámci možností kvalitní výkony. A teď z druhé strany... ti co čekali něco jako Tmavomodrý svět bez letadel a v Africe ( musím se přiznat, že v něco takového jsem doufal, když jsem se vydal do kina ), ten byl notně zklamán. Film se zaměřuje spíše na vojenskou "buzeračku" než bojové scény, což sice nemusí být nutně na škodu, ale v tom případě by film musel nabídnou určitou náhradu, např. v propracované dramatické zápletce... Bohužel, nedočkáme se ničeho podobného, nuda se však dostaví zaručeně a navíc budete velmi pravděpodobně obtěžování ostatními diváky opouštějícími kinosál. Vrcholem je absence jakékoli zápletky. Body navíc mohl přidat dobře provedený závěr, ten se však nekoná a divák, který to vydržel až do finále si nutně musí připadat neuspokojený...
Nuže tedy - film měl být poctou československým vojákům, kteří bojovali v severní Africe... můj názor, že ti by si zasloužili daleko lepší pomník.

8. března 2009
avatar uživatele
90 %

Super

Konečně se na našich plátnech objevil film, který neaspiruje na spektákly typu Rambo a spol.. Ukazuje v syrové podobě nejen hrůzy války - viz scéna se sprchujícím se vojákem, kterému exploze utrhne nohy, ale také, a to hlavně, vztahy mezi obyčejnými vojáky. Nikdo z nich není ověnčen gloriolou hrdiny. Ukazuje se konečně, že i v našich jednotkách se vyskytoval rasizmus a antisemitizmus, kdy si divák říká, zda naši vojáci, kteří uráží a ponižují svého židovského spolubojovníka, by nebyli raději příslušníky Afrikakorpsu, ale taková byla a je realita. Nikdo není JEN hrdinou a nikdo JEN zbabělcem. Nikdo z nás nemůže vědět, jak by se v té dané chvíli zachoval a právě domnívám se i převážně o tomto je tento film.

10. listopadu 2008

Konečně!Musím napsat slova chvály! Není to žádný válečný velkofilm, na jaký jsme zvyklí z hollywoodské produkce, jde čistě o komorní (nebojím se tento výraz použít) příběh několika českých vojáků v Africe. Na české poměry skvěle natočené, počínaje vystižením atmosféry přes "vybuchující scény" až po jednotlivé záběry kamery (např. scéna při sprchování vojáka s následným výbuchem). Mnozí herci nezklamali a hráli velmi přesvědčivě. Je jedině dobře, že režisér vsadil na méně známé či neznámé herce, nejsem si jistý, zda by to bylo ono, kdyby se zde objevila jména typu Vetchý, Táborský aj. Povedená je i filmová hudba a snímek obsahuje i mnoho scén, tzv. chuťovek. Kdyby nešlo o český film, tak hodnotím 3*, ale za naši tvorbu přidávám jednu navíc. Spokojenost. [16.10.08; 19:30 v kině] From Sandy Sanders

17. října 2008
avatar uživatele
20 %

Pískem zavátá nuda

Vzhledem k tomu, že všechny možné recenze v tisku film chválily, čekal jsem od filmu strhující a nezapomenutelnou podívanou - psychologický válečný film poukazující na těžký život ve válce, strhující osudy hrdinů a ukázku československé statečnosti za druhé světové. Bohužel, nenašel jsem ani jedno a médii přechválený film se tím pro mě stal propadákem roku. Zaprvé, byla to nuda. Nedělo se nic zajímavého, celý film se táhl jak nudle z nosu a bojových scén bylo poskrovnu. Nu dobrá, řekl jsem si. Asi to bude něco na styl Mariňáka, tedy o nelehkých osudech vojáků ve válce. Upnul jsem se na hlavního hrdinu, Židáka, a pozoroval jsem s ním strasti války. Vtom se najednou hlavní hrdina přesunul na jiného vojáka, a tak jsem si musel s ním znovu vytvářet citové pouto a přitom se nepřestával ptát, co asi dělá můj první hrdina Židák. No a nakonec se vlastně k téhle dvojce hrdinů přidal další, a to jejich zlý generál. To znamenalo, že do žádného z vojáků jsem se pořádně nevcítil a psychologická stránka tak byla ztracena. No, další hrozný nápad byl, že válečné scény postrádaly nepřítele. Všude vybuchují šrapnely, českoslovenští vojáci umírají, opětují palbu a já přitom nevidím ani jednoho protivníka. Nakonec si přeci jen oddechnu, když ve dvou scénách uvidím hrstku Němců (kteří vypadají jak náhodně zbloudilý skautský oddíl). Pozitiva filmu? Neznámí herci, co přesto předvedli pěkné výkony. A vyprahlé písečné prostředí, které právě zaválo film na ubohých 20 procent.

23. září 2008
avatar uživatele
50 %

Český pokus

Překvapuje mne množství pozitivních komentářů. Já neříkám, že je film úplně špatný – na to, že se jedná o český snímek s jak jinak, než omezeným rozpočtem, tak to taková katastrofa není. Jenže mně jako divákovi je naprosto upřímně jedno, jestli vznikl film v ČR, v USA nebo v Zimbabwe! Já čekám od válečného filmu buď válečné akce (např. Pearl Harbor), nebo psychologicky propracované drama o vojácích, konsternovaných válkou (např. Bratrstvo neohrožených), nebo alespoň historickou náplň. Co nám ale přinesl Tobruk? Akce = 0 – jasně, párkrát se tam i vystřelilo, šrapnely bouchaly ostošest, to mne ale velmi brzy omrzelo. Psychologie = 0 – o jednotlivých postavách nevíme z děje prakticky nic, známe stěží jejich jména, natož nějaké hlubší zamyšlení nad jejich povahovými vlastnostmi a životními poutěmi. A historická fakta? Opět nula. Z děje jsme se dozvěděli maximálně to, že Tobruk leží v Sýrii! Herecké výkony hrozné, konec skandální - že by došly peníze? Je mi líto, že se na věc dívám takto negativně. Ale mně prostě film nic nedal, já jsem se v kině nudil…

21. září 2008
avatar uživatele
90 %

Video operátor

Je to dobrý válečný film, který je trochu netradiční tím, že nemá hlavního hrdinu jehož příběh by zachycoval. Ale prostě jen ukazuje možné osudy československch vojáků v Africe během 2. světové války. Každopádně má film spád, zajímavý konec a nenudí.

19. září 2008
avatar uživatele
100 %

paráda

České filmy majú takú osobitnú atmosféru, zvlášť pokiaľ sú to komédie, ale Tobruk je o niečom inom. Pekne ilustruje osudy našich krajanov a pritom nemá hlavného hrdinu. Odporúčam a najmä v kine. Môj zážitok s Tobrukom z kina najbližší rok asi nič neprekoná.

19. září 2008
avatar uživatele
70 %

Bez konce

Byla jsem na premiéře filmu a očekávala, že film nebude nic moc. Válečné filmy "nám" moc nejdou, řekla bych. Ale kupodivu film nebyl zas tak moc špatný. Jenom ten konec jsem dlouho rozdýchávala. Ne, že by byl drastický, ale musí si ho divák sám domyslet. Umřou vojáci nebo je někdo najde nebo zabije... Herecký výkon slabší, bohužel.

14. září 2008