home
Tiché místo

RECENZE FILMU

Kdo se bojí, nesmí do … kina? Já jsem se ale nebál a rozhodl jsem se zajít na letošní hororovou pecku Tiché místo, která je režijním debutem Johna Krasinskiho. Na novinku se všude pějí pochvalné ódy a kasovně zažil film takový úspěch, že se plánuje pokračování. Je ale skutečně Tiché místo tak skvělým letošním filmovým zážitkem? Pojďme to společně zjistit, ale hlavně u toho nenadělejte moc hluku!

Tak o co v Tichém místě jde? Film vypráví příběh manželů Abbottových, kteří se svými dětmi žijí na osamocené farmě a snaží se ve postapokalyptickém světě přežit další den. Naší planetu ovládli emzáci a jak mají obecně návštěvníci z vesmíru ve zvyku, skoro celou lidskou populaci vyhladili. Je těžké jim uniknout a schovat se, protože je láká zvuk. Stačí kýchnout, stačí šlápnout na hřebík a zakřičet, nebo si pustit televizi a … a je po vás. Abbottovi jsou ale chytré hlavičky a přišli na to, jak v tomto světě přežít. Dorozumívají se pomocí znakové řeči, mají zavedená pravidla, které jim umožňují potichu vykonávat i ty nejběžnější činnosti a hlavně jsou naprosto opatrní. Kdyby se něco podělalo, tak mají nachystáno i několik únikových plánů. To by ale nebylo napínavé sci-fi, kdyby se skutečně něco nesemlelo a celé rodince nešlo o kejhák.
Než začnu řešit, co se mi líbilo a co naopak bych změnil, raději upozorním, že Tiché místo rozhodně není horor. Já osobně horory moc nevyhledávám, ale Tichému místu jsem dal šanci, protože víc než horor je to spíš napínavý sci-fi thriller. Ano, pár lekaček tam je a několik scén, kde slabší divák přivře oči, ale celkově pojato, není se čeho bát, horor to není. Takže, kdo měl v plánu zanechat čtení recenze, může s klidem pokračovat dál.

Spojit útok mimozemšťanů se strachem vydat sebemenší zvuk je naprosto geniální myšlenka. Tiché místo není díky tomu jen další sci-fi z mnoha, ale posílá příběh o přeživších na vyšší level. Už jen samotné pojetí přežívání je nesmírně zajímavé. Divák jednoduše chce vědět, jak v tomto světě přežít, kde shánět potraviny, zásoby, léky, jak si udělat potichu jídlo apod. A Abottovi nám to krásně předvedou. Pochopitelně není tolik času, abychom poznali všechny jejich vychytávky, ale ty základní nám představeny byly. Jen u toho ale moc nepřemýšlejte. Divák si pak začne klást otázky, které by mu mohly zážitek z filmu zkazit. Jedna z mnoha: Když ti netvoři nereagují na přírodní zvuky, například hučící vodopád je nechává chladným, proč žít na farmě, ale ne v těsné blízkosti vodopádu? Film jasně ukázal, že když jste za bariérou padající vody, klidně můžete křičet, mluvit a nic se nestane. Ale jak říkám, nesmíte o tom moc přemýšlet. Podobných věcí by se ve filmu našlo víc, ale to není hlavním cílem této zábavy. My se máme o naše hrdiny bát.


A to se celkem dařilo. Druhá polovina je mnohem údernější a pěkně nám odsýpá. Skutečně jde o život a bojíme se jak o sympatické manžele, tak i o jejich děti. Atmosféra je tak vypiplaná, že je vám jasné, že se může stát opravdu cokoliv. Tady ale narážím na jeden z větších problémů filmu. V závěru má sklon zapadnout do šablony a nevyhnout se klasickým a očekávaným klišé. Je pravda, že některé události mohou mírně šokovat, ale i tak je někde uvnitř vás čekáte. No a poslední minutka filmu byla úsměvná, ta by tam ani být nemusela. Když se vlastně tak zamyslím, tak samotný začátek mě šokoval víc, jak finále.

Co se týče herců, nemám co vytknout. Emily Blunt hraje skvěle jako vždy a mimiku své postavy dobře nacvičila. Když ji něco bolelo, bolelo to i vás! Sám režisér a herec v jedné podobě, John Krasinski, neměl sebemenší chybu. Skvělý výkon, výtečná postava. On když prohlásí, že se není čeho bát a že se o vás postará, věříte mu. Měl jsem chuť při sledování filmu otevřít náruč a říci mu, že jsem tady a chci, aby mě provedl apokalypsou. Neskutečné charisma! Zároveň se mi líbila herečka Millicent Simmonds, která je neslyšící jak ve filmu, tak i v reálném životě. O to víc, měl její příběh šťávu. Bylo fajn sledovat, jak si s jejím handicapem vyhrála kamera a ozvučení filmu.Tiché místoje skvělá podívaná. Dokáže zaháčkovat od začátku a klidně vás nepustí do samotného konce. Moc jiných postav ve filmu neuvidíme, takže je to hlavně na celé rodině Abbottových, kteří jsou naštěstí moc fajn a jejich příběh vás zajímá. Zaujalo mě hraní si s hudbou, skvělý vizuál a celková atmosféra filmu. Toto všechno se mi moc líbilo. Mrzelo mě ale, že film lehce sklouzával k zavedenému stereotypu, kterými trpí většina filmu. Nechápejte mě zle, bylo tam pár překvapivých situacích, ale nic, co bych fakt nečekal a spadl v kině ze sedačky. Čekal jsem něco víc, něco, co budu pár hodin po projekci rozdýchávat. Takto si Tiché místo pamatuju jen jako fajn sci-fi, které má skvělou myšlenku a nápad, ale příběh by se dal o trošičku vylepšit a možná se něco víc dozvědět o mimozemšťanech, protože toto film vůbec nerozebírá.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Konečně krásné sci-fi s originálním námětem. Zapojit zvuk a přežívání je naprosto geniální myšlenka. Herci hrají velmi dobře a práce se zvukem je výtečná. Jen příběh, hlavně ke konci, zapadá to šablony a je lehce předvídatelný. V celém filmu mě vlastně nic nešokovalo a jen jsem si užil solidní komornější sci-fi. Jenže já chtěl ještě něco víc.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.