home
Rok jedna

RECENZE FILMU

Máme tu nový Život Briana? Na nic méně si nový filmHarolda Ramise nehraje a podle slov Jacka Blacka je srovnávání s britskou klasikou dokonce jeho cíl. Pravěká komedie Rok jedna má být stejně vtipná a chytrá, ovšem výsledek je očividně jiný, než by si autoři přáli. Rok jedna totiž není víc než směšný výplach a očividná (a velmi nepovedená) kopie Monty Pythona. Muselo to ven už takhle na začátku recenze, protože tenhle pocit vás bude provázet po celý film (a pokud jste Briana neviděli, bude to jen nudné).

I přes docela dobré obsazení a zřejmě více než mírně přepálenou výpravu film až zoufale očividně nemá co nabídnout. Tvůrci slibovali, že se hrdinové připletou k mnoho biblickým událostem, které (ne)přímo ovlivní. To se ale rozhodně neděje. Hrdinové - párek pravěkých lovců - chodí mezi lidmi s více či méně (v české kotlině méně) povědomými jmény a sledují, co se děje. Ovšem že by se do něčeho nějak, natož pak vtipně, zapletli, o tom nemůže být ani řeč. Hrdinové možná se všemi postavami mluví a strhávají na sebe veškerou pozornost, ale že by děj bible nějak skutečně ovlivnili, se říct nedá.

Dalo by se prominout, že děj plácá páté přes deváté a spojuje biblické postavy, které se určitě nemohly potkat. Ostatně to by samo o sobě nebylo nic špatného. Tyto postavy se ale potkávají bez většího smyslu a hlavně jejich setkání nemají pointu. Nejdřív tu máme Kaina s Ábela, pak Abraháma s jeho synem a nakonec se opět s Kainem potulujeme po Sodomě, ovšem nic z toho nemá nějaký důvod a na první pohled je jasné, že je to neuvěřitelně prvoplánové. Navíc biblických postav je ve filmu relativně málo a nějak využito bylo naprosté minimum.

Hloupý děj by byl snadno odpustitelný, kdyby ho zastínila kupa vtipů - ovšem ani z této stránky od filmu opravdu nic nečekejte. Během děje se toho moc vtipného nestane. Rádoby pythonovské dialogy zoufale postrádají šťávu a Jack Black s Michaelem Cerou (který už by si měl najít i jinou hereckou polohu - snažit se přijít o panictví v už asi desátém filmu přestává být velmi rychle zajímavé) příběh neutáhnou, ani kdyby byli sebelepší herci. Tupý scénář a režie s nimi ale naprosto nedokážou pracovat a přestože na Blackovi je jasně vidět, jak rád by to rozjel, děj mu k tomu nedává prakticky jedinou příležitost.

Naši hrdinové sice hledají své ztracené lásky, ale hledají je nějak... divně. Je vidět, že tato dějová linie je tu jen proto, aby se postavy mohly pohybovat z místa A do místa B, kde by se jim měly stávat různé velmi vtipné situace. Vzhledem k tomu, že se jim ale nic legračního nestává a jsme jen svědky několika dementních a prvoplánových vtipů, není celkem jasné, co je smyslem filmu. Pokud je to pobavit diváka, nechápu čím. V nepovedených komediích míváte občas pocit, že tahle situace měla být vtipná, ale není. V Roku jedna je i tenhle pocit výjimečný, o opravdu legračních vtipech nemluvě.

Film selhává po všech ohledech, ale vůbec nejhorší je, když se snaží (zřejmě humorně) přinést nějaké poučení. Těchto situací je tu díky bohu minimum, ale i tak si jich všimnete a dost vás naštvou. Rok jedna, i když rádoby nenápadně, moralizuje hned několikrát. O síle přátelství, o rovnosti všech lidí a tak dále. Ale nepřináší žádné poučení a z děje ani není jasné, co by tím poučením být mělo. Vše skončí dobře, když se najednou spustí hromadná rvačka, nikomu se nic nestane a my můžeme jít dál.

Rok jedna je pro nás všechny jen zoufalou ztrátou času. Film možná potěší fanoušky Jacka Blacka nebo Cery, ale mnohem spíše je naštve, protože i když Black z plátna skoro nesleze a pořád jen mluví a mluví, ale s jeho obvyklou smrští hlášek a gagů to má pramálo společného. Cera mu tu jen přitakává a je stejně roztomilý jako vždy. I když Cera nepředvádí nic nového, je pořád ještě relativně neokoukaný. Ani Cera se tu ale moc nepředvádí. Nemá šanci.

Rok jedna je jen ukázkou toho, že některé nápady by se neměly opakovat nebo napodobovat a přestože technické provedení filmu ujde, je to i jeho jediný klad. Pokud tedy máte chuť na povedenou biblickou komedii, dejte Život Briana a na tohle ani nemyslete...

hodnocení
40 %
jedním dechem
Rychle dát 40% za výpravu a utéct, protože jinak by šlo hodnocení níž.
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.