home
Králova řeč

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
70 %

Celkem slušný film, místy kýčovitý a ke konci sklouzavající zbytečně na city. Působivé je jen chování mladfého královského páru, které nevybočuje z reálu.

23. srpna 2014

Působivý film z anglické historie. Helen Bonham Carter a Geoffrey Rush jsou naprosto úžasní. Zajímavé je vidět v takovém prostředí.

6. března 2014
avatar uživatele
100 %

Konečně..

Stále jsem si plánovala, že se na tento film podívám, ale nebyl čas, dokud jsem neviděla že poběží v televizi. Jsem ráda, že jsem se nakonec dočkala, protože u dílka jsem se ani chvíli nenudila, spousta hlášek mě i pobavila a Colin tuto roli zahrál přímo bravurně, když vyprávěl o svém dětství, vlhly mi oči. Něco tak dobře zahraného jsem dlouho neviděla. A Helena ukázala, že umí zahrát i nešílenou postavu, jen škoda že neměla více prostoru, ale koneckonců nebyl to film o ní. U posledního závěrečného proslovu mi hodně bušilo a srdce a byla jsem nervózní za Bertieho. O filmu jsem ještě přemýšlela asi dva dny po shlédnutí, což u mě znamená, že mě opravdu zasáhnul.

5. ledna 2013
avatar uživatele
60 %

Některé scény jsou sice zajímavé nebo silné,ale valná většina filmu mě prostě nebavila.Na takovéhle filmy asi moc nejsem.

22. července 2012
avatar uživatele
80 %

Helena Bonham Carter

Je to historický příběh o vadě řeči britského krále Jiřího VI. Film je zajímavý především hereckými výkony hlavních hrdinů.

12. června 2012
avatar uživatele
E Š
...
80 %

Čakala som od filmu viac, stihla som popri ňom navariť obed a prehrať tri levely v Angry Birds, čakajúc na koniec. Prevedenie je síce pompézne, ale dej nie až tak zaujímavý. Za plusy ale považujem Helenu Carterovú a silný popud zamyslieť sa nad kráľom ako nad človekom z mäsa a kostí.

8. března 2012
avatar uživatele
60 %

Lepší průměr

Abych se přiznala, od filmu jsem čekala mnohem víc. Ne, že by mě zklamal, ale že by se snímek stal mým oblíbeným, který si budu pouštět pořád dokola aniž by mě omrzel - to se mi také nestalo. Hodnotím ho jako lepší průměr, a to jen díky skvěle zahraným rolím dvou hlavních hrdinů.

27. listopadu 2011
avatar uživatele
90 %

A to som si myslel že film hneď vymažem. Neviem čím to je ale herec Geoffrey Rush ma natoľko zaujal, že som začal pozerať jeho profil-kariéru. Zistil som že hral v niekoľkých známych filmoch, napriek tomu som ho nespoznal. Výborná kamera, výborná hudba, námet a príbeh. Aj keď teda niektoré scény zbytočne odtŕhali od deju. Neviem prečo ale žena kráľa Georga mi bola strašne nesympatická a povrchná, aj keď v niektorých záberoch sa usmievala a snažila sa pôsobiť elegantne a slušne.

7. října 2011
avatar uživatele
60 %

Potřetí jsem se snažila pochopit, proč je tento film tak oceňovaný. Že jsem nepochopila hned napoprvé, přisuzuji své filmové neohrabanosti a hledám chybu v sobě. Ale musím přiznat, že nechápu ani nyní. Přesto jsem, díky té snaze, ve filmu našla jiné kvality, které jsem předtím opominula, očekávajíc strhující oscarovou podívanou. V některých scénách mě totiž velmi baví vztah Jiřího VI. a jeho logopeda. To jak dynamicky, s každou větou, se jejich vztah vyvíjí. Jak si vzájemně určují hranice a snaží se prosadit své já, svou pravdu, svůj pohled na svět. Je velmi milé koukat na to, jak se učí vzájemné toleranci, sebezapření,jak se snaží jeden druhého chápat, ale přesto ustupovat velmi pomalu …a prostě jak se učí. Jeden od druhého. Učila jsem se i já. Velmi dobře napsané postavy, výborně zahrané. _______Přesto se nemohu přenést přes jakousi celkovou „lacinost“. Některé scény, převážná většina, na mne působila jako opakované klišé, které má působit dojímavě, moudře, osudově, … jenže mě opravdu nebaví filmy, u kterých mohu zavřít oči, zacpat si uši, a přesto vytušit, co která postava řekla, kde stála, proč tam stála, kam potom šla, s kým, a kdy se vrátí. A u tohoto filmu, vyjma některých dialogů Logua a Jiřího, jsem mohla ucpávat uši téměř pořád. ______ Také jsem očekávala větší historický zápřah. Film mne nedokázal vtáhnout do doby, ve které se odehrává. Myslím, že je to škoda, předválečné napětí je sice nekonečně zpracovávané téma, no ale, sakra, když už film o projevu, který byl pro ohroženou Británii tak stěžejní, tak bych čekala, že králově vydřené řeči bude předcházet takový děj, který si tu jeho vydřenou řeč přímo a naléhavě vynutí. Já vím, že všichni víme, co se v té době dělo. Ale určitě bych závěrečnou řeč prožila a probála víc, kdybych za sebou měla dvě hodiny předválečného dramatu a ne předvídatelnou story o logopedickém problému hodného chlapíka. Chyběla mi asi uvěřitelná atmosféra. A tím pro mě králův projev zůstal jen předvídatelným závěrem. A upřímně…kdyby se mi Firth nelíbil jako chlap, tak bych se asi nesnažila hledat kvality filmu už potřetí.

12. června 2011
avatar uživatele
100 %

překvápko

Kuriozní zvědavost mne přinutila mrknout na film s Colinem Firthem, který není romantická komedie. A hle, vyšlo to. Příběh je v podstatě hrozně jednoduchý, ale je tolik oduševnělý, že vás tak nějak chytne za srdce. Colin se svým dokonalým koktáním předvádí úctyhodné pazvuky, ale kdo mne ještě víc potěšil byl Rush, který v roli doktora naprosto vyniká a pro mne dokonce v některých místech převyšuje herecký um Firtha. To pak jednoduše odpustíte filmu smyšlené přízvisko- s válečnou tématikou, protože o to tam opravdu nejde, jde jen o obyčejného člověka, který chtěl světu dokázat, že na to má. A to se počítá:-)

29. května 2011
avatar uživatele
90 %

Královské..

Válka se nezadržitelně blíží. Na jedné straně Hitler svými jadernými proslovy žene zfanatizovaný dav kupředu, na straně druhé "vůdce" představuje zadrhávající král. Štěstí, že jeho obětavá žena najde výtečného logopeda, jež se sice nehonosí tituly, zato ukáže králi cestu v podobě sebedůvěry. Colin Firth hraje skvěle, neustále opakuji, že se jeho britský šarm hodí na vznešené role, včetně králů. Vypadá i hraje přesvědčivě, troufám si ale tvrdit, že mu Geoffrey Rush pořádně šlape na paty. Skutečně kvalitní film.

29. května 2011
avatar uživatele
100 %

Na první pohled konzervativní film, který na druhý pohled není už vůbec tak konzervativní jak se zdálo. Ze začátku jsem filmu tolik nevěřila a proto jsem se na něj do kina dostala až teď, ale jsem opravdu nadšená a vim že to nebyla chyba podívat se na Královu řeč. Jeden z nejlepších snímků v čele s vynikajícím Colinem Firthem a bohužel trochu v pozadí zastrčenou Helenou B. Carterovou. Ale na kvalitě to rozhodně neubírá

14. května 2011
avatar uživatele
100 %

Naozaj vinikajúci film myslím že film bol výborne spracovaný a každý herec odviedol skvelú prácu a najmä Colin Firth, ktorý si Oscara právom zaslúžil nie každý herec by takto dokázal zahrať postavu Juraja VI. s takou úctou a zároveň sa vžiť do jeho situácie naozaj skvelé.Taktiež nesmiem zabudnúť na výkon Heleny Carter ktorá sa z rolou na jej pomery trochu zvláštnou vysporiadala skvele. A určite neodporúčam pozerať tento film s dabingom. Potom by stratil veľký kus zo svojho anglického čara.

8. května 2011
avatar uživatele
90 %

Jedním slovem - úžasné. I když je to historické drama, není to jenom pouhé a strohé převyprávění dějin. U takového příběhu by to asi ani nešlo. David Seidler se postaral o výborný scénář, který ale stojí hlavně na famózních výkonech představitelů dvou hlavních rolí - Geoffrey Rushe a hlavně nezapomenutelného Colina Firtha (pro mě zatím jeho životní role). Velmi dobrý dojem pak vě mně zanechala i Helena Bonham Carter, ale je možná trochu ve stínu těchto dvou herců. Filmová hudba mě ze začátku moc nezaujala, ale s postupným vývojem příběhu to bylo o dost lepší. A závěrečnáí scéna musela zanechat stopu snad v každém divákovi...

2. května 2011
avatar uživatele
70 %

Anglická sebestřednost

Film sám o sobě je dobrý, ale vadilo mi, že se více nezaměřily také na okolní dění, ale pouze na královu logopedistickou vadu. Co se mi líbí, je příchuť Anglie, která doprovází celý film - to je pro mne velké plus. Nejde zde o úplnou suchopárnost, nicméně žádné ''prče'' se člověk nedočká, nedočká se žádného strachu, ani k zamyšlení mě to nedonutilo. Prostě z filmu nemám žádný dojem. I když je Králova řeč nemastný, neslaný, nenudila jsem se.

15. dubna 2011
avatar uživatele
70 %

Jsem ráda, že jsem nevěděla, co si mám od filmu slibovat. Zklamání se tedy logicky nedostavilo. Anglie prostě umí potěšit a Králova řeč je toho jasným důkazem. Ač by se mohlo zdát, že minimum důležitého děje a akce je zárukou nudného filmu, King's Speech vás přesvědčí o opaku. Ani minutu jsem nedutala. Opravdu všechna čest Colinu Firthovi, já osobně bych nemohla celý scénář překoktat (natož tak přesvědčivě), asi bych na to neměla nervy. Ty nervy! Obdivuju herecké výkony, hudbu, dobové prostředí. Navíc když jsem dnes viděla dobovou fotografii královské rodiny s úsměvem jsem shledala, že mladé představitelky Alžběty a Margarety se skutečně vyvedly na jedničku! A říkejte si co chcete, mě se Helena Bonham-Carter líbila a to docela hodně, stejně tam Geoffrey Rush, za to prostě tleskám. Taktéž Michael Gambon byl v roli Jiřího V. naprosto dokonalým dvojníkem samotného krále. Tohle je prostě film, co pohladí na duši :)

4. dubna 2011
avatar uživatele
80 %

The King's Speech

I když jsem si byla vědoma 4 ocenění Oskarem, snažila jsem se na tenhle film moc netěšit, abych předešla případnému zklamání. Což ovšem dost těžké, když na vás ze všech stran (filmový magazínů) křičí titulky jako: „Colin Firth ve své životní roli“ a chvála se sype i na hlavu mé oblíbené Helen Bonham Carter. Tudíž malé zaujetí mě pochopitelně provázelo.
Můj dojem ale absolutně nepokazilo, naopak jsem si mohla potvrdit zmiňované kvality. Je to skvělý, dobře natočený, britský film. To „britský“ je dost důležité a je to taky hodně vidět. Má výborný scénář, vtipy založené na konverzačním humoru a v neposlední řadě vynikající herce (ale o těch až za chvíli). Zároveň je ale konzervativní, usedlý až nenápadný (když jsem si před měsícem pročítala nominace na Oskary, byl jedním z 2 nominovaných v hlavní kategorii, o kterém jsem slyšela poprvé – druhé bylo Winter's Bone).
Přesto ho považuju za jeden z nejlepších historických filmů poslední doby. Klidně se obejde bez pompézních bitev a srdceryvných scén, které by tu byly pouze proto, aby nás dojaly. Ne – všechno tady je sympaticky lidské, k čemuž určitě pomohl hlavně pravdivý základ příběhu.
Teď už k zmiňovaným hercům. Colin Frith skutečně předvádí dech beroucí výkon a Oskara si podle mě určitě zasloužil. Jeho postava je živoucí, má své klady i chyby. Sledujeme jeho vývoj z trochu nevrlého popudlivce, který ztrácí naději, má strach a je pronásledován minulostí, v hrdinu, který si získá naše sympatie, a v poslední scéně mu držíme palce a snažíme se mu pomáhat s každým slovem (konkrétně tahle scéna ve mně probouzela větší napětí než kdejaká automobilová honička). Geoffreyho Rushe jsem si zamilovala už při jeho první scéně. Je to jediný civilista – muž z davu, nemusí dodržovat žádný bonton, může se pěkně po anglicku (pardon, po australsku) „odvázat“. Jeho trefné poznámky dokážou vždy shodit všechnu tu noblesu kolem do snesitelnější úrovně pro obyčejného diváka. A Helen je příjemnou třešinkou na dortu. Její královna matka je sympatická a jako všechny postavy působí opravdově. Jen škoda, že se jí nedostalo většího prostoru. Ani vedlejší herci se nenechali zahanbit, hlavně Timothy Spall (Churchill) a Guy Pearce (Edward VIII.).
Celkově film působí spíš jako divadelní hra – komorně, ale s hereckými výkony, které si zaslouží ocenit.

12. března 2011
avatar uživatele
90 %

Zasloužený Oskar

I když jistě lze mít ke Králově řeči jisté výhrady, jedná se o kvalitní historický film s originálním nápadem. Neznám moc kvalitních historických filmů, které by se obešly bez gigantických bitev nebo romantíckých zápletek. Tento film to dokázal. A upřímně si myslím, že v nadabované verzi dost ztratí, protože to, co předvedl Colin Firth, to je opravdu bomba a nebude snadné to napodobit. Také G. Rush byl skvělý, snad poprvé jsem ho viděla v nějaké opravdu normální roli a mile mě překvapil. Černou labuť jsem zatím neviděla, tak nemůžu říct, který z těchto filmů si ocenění pro nejlepší film zasloužil víc. Přesto můžu s klidným svědomím říct, že Oskar pro nejlepšího herce je ve správných rukou.

6. března 2011
avatar uživatele
70 %

King's Speech je film, ktorý medzi inými tohtoročnými filmami nijak nevyčnieva, ale zato nie je ani horší. Len myšlienka a scénar filmu samotný film dosť obmedzujú. Film vôbec nemá byť životopisom, len opisuje určitý problém, ktorý je aj historický podchytený. A s podobnou myšlienkou som sa už stretol minimálne v jednom filme. Keď sa pozriem na film ako celkom, tak možno z každého aspektu je ľahko nadpriemerný. Nie je tam nič konkrétne, čo by bilo do očí a vyslovene vadilo. Ale film sám o sebe je dosť obyčajný, aj napriek svojej naivnej kráse. Režisér sa to snažil vytiahnúť najvyššie ako mohol (čo sa mu vzhľadom na Oscary aj celkom podarilo), ale je ťažke vytvoriť niečo nadčasové z takej obmedzujúcej myšlienky. Ľudia keď budú pozerať tento film o 10 rokov nedá im vôbec nič. Neviem, či by film mal takú popularitu v Anglicku ak by sa nejednalo práve o otca Kráľovnej Elizabeth...

1. března 2011
avatar uživatele
80 %

Hodnotím den po zhlédnutí filmu a den po vyhlášení Oscarů. Hezky se to sešlo. Rozhodně si sošku Králova řeč zasloužila více než druhý favorit Socky, ovšem asi všichni (kromě Terezy Spáčilové, která filmu dala nevídaných 100%) budeme mít k filmu nějaké výhrady. Já bych to shrnula slovy, že je to typicky britský film. Se svými přednostmi a omezeními. Přednosti: britský film zavane do kin válcovanými americkou produkcí vždycky příjemný ostrovní vítr. "Britština" je krásná, britské prostředí taky. Jenže je jaksi usedlé, upjaté, staromódní, konzervativní. Člověk musí mít na tu jejich městskou šeď anebo krásné květinové zahrady náladu. (Slunná americká města západního pobřeží nebo věžatý New York si zato můžeme dopřávat donekonečna.) Takže i Králova řeč je taková hezky staromilská. Rozhodně to není film roku, ale je to film milý, sympatický a příjemný (na rozdíl od Socek, třeba). Colin Firth si Oscara zasloužil, koktání mu jde skvěle a je zároveň dojemný a politováníhodný (v tom horším slova smyslu – dvakrát mi jeho mlaskání při nemožnosti vykoktat se přišlo skoro na facku – tak to ale prostě asi u Bertíka bylo). Jak píše většina kritiků, král by nebyl tím, jakým je, bez svého učitele a své ženy – a je to tak. Geoffrey Rush je skvělý, přesně se hodící na typ rázovitého „doktora“, který má neotřelé, přesto účinné způsoby léčby. Každý by byl asi rád, kdyby měl takového doktora. Helena Bonham Carter konečně dostala „normální“ roli, ve které i vypadá celkem normálně a je to příjemné osvěžení. Celkově prostě film působí mile a příjemně – a pokud to srovnám se Sockami, není co řešit, na čí stranu se postaví moje náklonnost. Je to ale ten typ filmu, na který si za týden skoro ani nevzpomenete. Není holt tak emočně vypjatá jako např. Černá labuť, Socky nebo 127 hodin, ani tak pohodová jako Toy Story 3 nebo Děcka jsou v pohodě. Je to vlastně typický lehce nadprůměrný (kvůli hercům) britský film. Ráda bych ale podotkla, že letošní oscarové filmy byly nezvykle vyrovnané, všechny byly hodně nadprůměrně a vlastně bez výjimky se mi líbily.

28. února 2011
avatar uživatele
40 %

(spoilery) Další lobbisty vynesený film do nebes, na který by se v životě kouklo pár lidí a dále se o něm nemluvilo. Snad kromě dejme tomu obstojných hereckých výkonů, které si nějakou tu cenu jakou je regionální bafta zaslouží. Ale proč dělat z filmu, ve kterém na začátku kokta zkazí proslov, pak uteče od logopeda, přejde k dalšímu logopedovi, pohádá se s ním, usmíří se s ním, udělá proslov, všichni zatleskaj, dělat nějaký oberfilm? Psát o tom, jak je ten konečný proslov úžasný atd. Ano, čekat dvě hodiny na to, jak někdo bez zakoktání promluví za zvuku vzletné hudby, chápu že z toho má někdo nevídaný zážitek, ale bude se kvůli těm třem minutám koukat na celý film znova? Nebo co víc si z toho odnese? Dokázali filmaři obohatit další méně zajímavý námět něčím víc? Akorát vykonstruovanými okoukanými scénkami, kdy si král po zbytečném útěku od logopedického experimentu pustí desku se svým překvapivě nekoktavým projevem a za ním se zjeví vykulená manželka. (nominace na oscara) Těžko říct, jestli to šlo lépe a jinak, možná to lépe nešlo, možná alespoň osobitější a odvážnější humor, když už nic (shit shit shit mě nevytrhne), ale to je jedno. U mě to nedělá z tohoto filmu nic skvělého. Lidi na to možná budou chvíli koukat kvůli oscarovým nominacím a za rok se budeme znova opájet u prequelu s králem Jiřím V. nebo paralelním vyprávěním s jeho problematicky zamilovaným bratrem Eduardem VIII. Letos je u oscarech krásně vidět, že slabé náměty vládnou a lidem je to úplně jedno. Po přechvalovaných 127 hodinách a dvou labutích další 2 hodiny nudy.

19. února 2011
avatar uživatele
80 %

Přišla jsem, viděla jsem...

Jestli Colin Firth nedostane Oscara, tak budu něco bojkotovat...sice ještě nevím co, v případě potřeby ale určitě něco vymyslím:) Od The King's Speech jsem toho čekala docela dost, i přesto, že nemám ráda filmy, které lze charakterizovat jedinou větou. A zklamaná fakt nejsem, ani trochu! Ústřední dvojice Firth & Rush byla naprosto skvělá, král George VI. musel být fakt cool:)) Helen Bonham Carter v nečekaně normální roli se fakt předvedla. Sice uznávám, že na to, v jakém období se film odehrává, král tak nějak řešil jenom "to svoje", na druhou sranu v podstatě král v UK jinou funkci ani nemá:) Prostě jsem fakt nadšená a nikdo mi to nevymluví:)

11. února 2011
avatar uživatele
80 %

Hezký film. Když si v hlavě přehrávám všechny na Oscara nominované snímky, co jsem viděl, něco takového mezi nimi přesně chybělo. Neamerický přístup, herci-divadelníci (viz. předloňské Pochyby), výborný scénář (konkurent pouze Network) a takové to laskavé podání. Přitom natočeno prakticky bez chyb, jak hlásá reklama na Calgonit, diamantový standard. Něco mi říká, že režisér Tom Hooper má veliké šance. Ostatně jako celý film… King´s Speech je pro mě jedno z nejpříjemnějších překvapení roku! I když zmíním oblíbenou výtku všemožných kritiků, a to sice, že film svůj žánr nikam neposouvá, originalita se upřít nedá. Vada řeči na královském dvoře se ukázala jako znamenitá volba – přichystala nevšední zápletu a zároveň není natolik pobuřující, aby se jakkoli vyhraňovala, čímž by ztrácela konzumní část publika (Black Swan). Chytře probouzí lidskou zvědavost, upoutá pozornost a zbylý čas přesvědčuje o svých kvalitách. A že se má o co opřít. Pominuli řemeslnou stránku věci, všichni hrají výborně. Plátnu vévodí-kraluje Colin Firth, kterému bych Oscara upřímně přál. Zrovna tak to mám u Geoffreyho Rushe, perfektní výkon, bravurní doplňování… Balea vem čert, on si to zaslouží víc! Jediná Helena trochu upozaděná, v rámci možností v pořádku, ale doplatila na logickou ignoraci ženských postav. O nich totiž film nebyl. Co říci závěrem, snad jen, že takhle upovídaný snímek, kde se prolíná herecká špička s kvalitní prací lidí „za kamerou“ si o ty ceny úplně říká. Těžko soudit, jestli má na Film roku, ale jedno vím už teď jistě - líbil se mi moc a druhé zhlédnutí určitě bude.

3. února 2011
avatar uživatele
80 %

Nebýt souvislosti s oscary, The Kings Speech bych asi jen tak neviděl. Stejně jako mi obsazení na první pohled nesedělo k rolím, stejně tak mi nezněl nijak zvlášť zajímavě ani celý nápad. Vše je ale jinak, než se zdá být. The Kings Speech není příběhově vůbec složitý film. Každopádně tak jako tak, jsem nad míru spokojený. Za prvé a především dělají čest svému jménu zúčastnění herci. Kdo by předem nevyjádřil nedůvěru v Colina Firtha a Geofreyho Rushe, kteří mají nejvýraznější předchozí role v úplně jiných žánrech? Firtha zná každý z Bridget Jonesové a Rushe z Pirátů z Karibiku, avšak o to víc udělá dobrý dojem působivý výkon každého z nich v seriózním a dobře napsaném dramatu. Rozhodně vím, o čem mluvím. Firthova role Jiřího VI má zásadní význam. Když někdo jako král trpí vadami řeči, o to více napětí panuje při jeho proslovech, kdy ze sebe potenciálně vypraví sotva pět slov. Tyto scény působí trapně, ale fikaný scénář je napsaný tak, že nebohému Jiřímu prostě nejde jinak, než fandit, zvlášť když má po boku trpělivého Logueho, s nímž má tolik nezapomenutelných scén. Člověk by si řekl, že vytvoří neodlučitelnou dramaturgickou dvojici, nicméně film poskytuje i docela hodně prostoru pro vykreslení filmového příběhu historickými událostmi, které udržují chod jejich společných scén na přijatelné úrovni. Dojem primitivnosti děje zmizel díky souvislostem s počátkem druhé světové války, dobovým nahrávkám a samozřejmě i díky vedlejším postavám. Guy Pearce zde vůbec není špatný, ale trochu mi zde scházela větší účast Michela Gambona a Timothyho Spalla. A ona králova řeč? Na konečnou scénu se člověk těší nejvíce a myslím, že už jen kvůli ní stojí za to film vidět. Její působivost se sice nepohybuje na úrovni, jako když se Andy dostal ze Shawshanku, ale přesto je uspokojivá a nezapomenutelná, ještě za skvělé Beethovenovy hudby. The Kings Speech má všechny nominace na oskary beze sporu oprávněné. Film je to vskutku velmi kvalitní, avšak nejsem si jistý, zda bych jej chtěl vidět podruhé celý.

29. ledna 2011
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Spojení britského humoru, inteligence a historických událostí. Bohužel ona historie je mírně okleštěna, což mě osobně mrzí, jinak je toto výborné retro moc povedené. 75 %

24. ledna 2011
avatar uživatele
80 %

Lionel a Bertík

Na tenhle film jsem se dlouho těšila, zaznamenala jsem jej v souvislosti s různými filmovými cenami. Námět mě zaujal, zaujali mě herci. Pro Colina Firtha, štramáka v nejlepších letech, začínám mít v poslední době slabost a vidět Helen Bonham Carter trochu v jiné úloze než hrát nějakou čarodějnici a podobnou postavu, je také příjemná změna. Po zhlédnutí musím říct, že pro mě je to, hned po Black Swan, nejlepší snímek za uplynulou sezonu, kam počítám všechna díla, která nyní jen mohou pomýšlet na Oscary. Pro mě nádherný příklad komorního dramatu, a to já ráda. Je to historický film, a přece není. Nevidíte žádné velkolepé bitvy, milion komparsistů a rozmáchlé záběry či patos, ale vidíte zápas jednoho člověka, který má přesto v dějinách své nezastupitelné místo. Mě jeho zápas ke konci dojal, nestydím se za to. Troufám si říct, že Colin Firth si pro Oscara dojde. A ze srdce bych filmu přála sošek ještě více.

23. ledna 2011