home
Irčan

RECENZE FILMU

Martin Scorsese je jedna z nejuznávanějších režisérkých legend. Vedle filmů jako Taxikář nebo Zuřící býk má taky na svědomí gangsterské klasiky Mafiáni a Casino, které se v žánru hrdě tyčí vedle Kmotra nebo Scarface. Nyní se po letech vrací mafiánskému žánru s novinkou Irčan, kam si povolal Roberta DeNira, Al Pacina nebo rovnou z hereckého důchodu Joe Pesciho.Film vypráví o Franku Sheeranovi, nájemném vrahovi s blízkými vazbami na zločinecký klan Bufalinových. Sheerana ztvárnil Robert DeNiro, Russela Bufalina Joe Pesci a odborového předáka Jimmiho Hoffu Al Pacino. Všichni tři pánové jsou v celé první polovině filmu digitálně omlazení, protože film vypráví o průběhu života každého z nich a všichni pánové už mají svůj věk. Film má monumentálních 209 minut, ale za zhlédnutí rozhodně stojí.Scorsese se totiž opět vytáhl a předvádí pravé mafiánské drama. Nepočítejte ale s dalšími Mafiány nebo Casinem. Zatímco ony měli dravé tampo, Irčan v průběhu filmu hned několikrát tempo mění. V úvodu filmu pozorujeme Frankovi začátky a jeho zapadnutí do rodiny Bufalinových. Omlazený DeNiro se zde předvádí jako nájemný vrah, takže zabíjí jak na běžícím pásu a občas dá někomu přes držku. To je rozhodně nejsvižnější část filmu, u které nuda nehrozí.Ve druhé třetině se na scéně objeví Al Pacino a rozjíždí se politické machinace. Veškerá akce poleví a začne se mluvit. To by sám o sobě problém nebyl, všechny dialogy jsou skvěle napsané, ale v záplavě jmen jsem se dost snadno ztratil. Nemohu říct, že bych se nudil, ale na pochopení všech událostí budu potřebovat další zhlédnutí. Zaručeně nejvíc ale zaujme poslední třetina. V ní sledujeme zestárlé postavy, snažící se vyrovnat se svou minulostí a jejími následky. Nikdy bych neřekl, jak silně a vlastně až dojemně může působit mafiánské stáří. Finále celý film pozvedá na jinou úroveň a způsobilo, že jsem okamžitě dostal chuť si film pustit znovu.Co se týče technických kvalit, snad nikdo nečekal, že by Irčan byl špatně natočený nebo zahraný. Scorsese je pořád stejně výborný režisér, který má v malíku každou scénu a každý herec perfektně zvládá svoji roli. DeNiro odvádí svůj herecký standard, Pacinův výbušný Hoffa je zaručeně nejlépe zahraná a nejzajímavější postava a překvapí vidět Pesciho jako klidného kápa místo cholerického psychopata. Pro všechny pány palec nahoru.A digitální omlazování? S obličeji jsem ani na moment neměl problém, všechny jsou naprosto přesvědčivé. Problém je jinde. Pánové mohou mít mladé obličeje, ale chůzi a držení těla jako mladí prostě nemají. Zvlášť když DeNiro musí být akční, je na něm věk až nepříjemně vidět. To je ale jen drobný kaz na kráse.

hodnocení
90 %
jedním dechem
Gangsterska jak má být. Scorsese má řemeslo pořád v ruce stejně jako herecká elita. Místy jsem se ztrácel v záplavě jmen, ale věřím, že to napraví druhé zhlédnutí.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.