home
The Gray Man

RECENZE FILMU

Nejdražší film historie Netflixu, který se natáčel v Praze, obsahuje samá herecká esa a láká diváky na něco, co ještě neviděli. Zní to krásně a líbivě, ale není to tak úplná pravda.

Pojďme si říci, proč se vyplatí film pustit a co na něm bylo fajn. Jedním z lákadel je Praha, kterou si zde užijeme a nejenom jí, ale také zběsilou akční sekvenci s tramvají, kterou už ukazoval trailer. Také se tu mihnou čeští policisté a zásahovka, kteří jsou tu prezentovaní sice trochu jako neschopné složky, ale to je asi vedlejší. Jako panáci posloužili. Ale musím uznat, že scéna z Prahy patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí.

Další věcí, která není promarněná, je záporák v podání herce Chrise Evanse. Jeho psychopat byl uvěřitelný, skvěle zahraný a krásně balancoval na hraně snesitelnosti a trapnosti. Vůbec se nedivím, že kolují (alespoň při psaní této recenze) zvěsti, že se dočkáme preguelu o jeho zrození. Evans se hezky vymanil ze své nejslavnější role superhrdiny od MCU a vůbec jsem ho v něm neviděl.

A právě i finální souboj mezi hlavní hrdinou a záporákem (přesto, že to je krásné klišé) je dalším skvělým pilířem filmu. Je syrový, má nápad a sice nepřináší nějaké neokoukané zvraty, je dobře natočený. Tím ale končíme. Toto bylo pár věcí, které mě na filmu doopravdy bavily a díky kterým jsem si netrhal vlasy, co jsem si to zas pustil. Vše tahají herci. Až na samotného Goslinga všichni hráli skvěle a užíval jsem si je. Ať už to byla Ana de Arnas (na konci s obří zbraní roztomilá), Billy Bob Thornton či malá Julia Butters. Jediný Gosling mi do role drsného zabijáka nesedl a tak trochu jsem mu jeho roli nevěřil. Ale to je asi otázka vkusu.

The Gray Man je nejdražším filmem, který kdy Netflix natočil. Ale jediný problém je v tom, že těch 200 mega není nikde vidět. Skoro 80 % filmu se odehrává ve tmě a v šeru, takže jako divák mžouráte do obrazovky. Pokud dojde na velkolepou akci (viz tramvaj u nás, nebo pád letadla), vše je až moc digitální a laciné. Což bych tak od velkého rozpočtu nečekal.

Kromě již zmíněných věcí, je také problém příběh, protože je tuctový a šablonovitý. Ničím diváka nepřimáčkne do sedačky, bere se moc vážně, žádný humor (což mě asi nevadí) a postavy vám jsou tak načrtnuté, že je vám celý příběh tak trochu ukradený. A to pak ani Praha a herci nemohou samozřejmě zachránit.

Nebuďme ale jenom negativní. Je to film pro streamovací platformu, nemusíte do kina a za malý měsíční poplatek je to hodně muziky. Problém je, že všichni očekávali mnohem víc a to je vždy kámen úrazu. Pokud nebudete mít velká očekávání, film se vám určitě zalíbí, ale v rámci daného žánru už jsou natočené jiné a lepší snímky.

hodnocení
60 %
jedním dechem
Všichni jsme měli velká očekávání, která nebyla naplněna. Převážná část filmu se odehrává ve tmě a šeru, akce je strnulá, místy moc digitální, s rychlým střihem, špatnou kamerou. Příběh nepřináší nic nového, ale část filmu, která se odehrává v Praze je fajn, finále také a záporák coby Chris Evans je dokonalý. Zkrátil bych stopáž, přidal R rating a zlepšil vizuál a mohlo by to být o mnohem lepší.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.