home
Favoritka

RECENZE FILMU

Do českých kin se konečně dostal snímek Favoritka, která se aktuálně může pyšnit deseti nominacemi na Oscary a jedním proměněným Zlatým glóbem (Olivia Colman – Nejlepší herečka – komedie, muzikál). Když už má film tolik nominací a neustále o něm někdo mluví, tak by se dalo očekávat, že to bude minimálně pecka, která diváka odrovná. Možná jsem špatná cílová skupina, nebo jsem byl moc unavený, nebo jsem to jen nepochopil, ale toto si nepředstavuji jako nejlepší film minulého roku. Není na čase porotce v akademii vyměnit?

Příběh Favoritky se dá jednoduše popsat jako souboj dvou žen, které usilují o přízeň třetí vlivné ženy. Sledujeme příběh královny Anny, poslední vládce z rodu Stuartovců, která vládla v rozmezí 1665 – 1714. Pokud dějepis není vaše silná stránka, vězte, že se tato královna Velké Británie do historie moc slavně nezapsala. Byla ostýchavá, nerozhodná, plachá, trochu hloupoučká, naivní a místy připomínala malou dívku. Navíc, trpí dnou (onemocnění nohou), což jí moc nepomáhá. Naštěstí má u sebe svou věrnou pomocnici lady Sarah, která jí se vším pomáhá a jejich vztah se dá popsat jako důvěrný, blízký, místy až milostný. Lady Sarah činí převážně všechna těžká rozhodnutí za královnu a vlastně ona se stará o chod státu a zuřící válku. Pak ale přijde Abigail, sestřenice lady Sarah, která prosí na dvoře o práci, jelikož její rodina zbankrotovala. Lady Sarah jako hodná sestřenice ji do služeb přijme, netuší však, že udělala velkou chybu. Královna si Abigail nakonec velmi oblíbí a její popularita spoutá, což se nedá říci o Sarah. A jelikož je lady Sarah velmi ambiciózní, tak to nemůže zůstat bez odplaty. Kdo zůstane favoritkou?Film Favoritka nemá pouze samé nominace, ale je také plný skvělých hereček. Abigail si zahrála Emma Stone (La La Land, Souboj pohlaví), lady Sarah zas Rachel Wisz (Moje sestřenice Rachel, Neposlušnost) a královnu ztvárnila Olivia Colman (Vražda v Orient Expressu). Všechny tři jsou bravurně nadané herečky, takže sledovat je pospolu byla skutečně slast. Za zmínku také stojí herec Nicholas Hoult (X-Men) a Mark Gatiss (seriál Sherlock Holmes). Dá se vlastně zkráceně říci, že všichni ve filmu hrají dobře. Dokonce i poslíček, co tam je na dvě minuty.

Když už vychvalujeme, tak se mi moc líbily hrátky s kamerou. Robbie Ryan čas od času použil rybí oko, kterého jsem se ze začátku bál, ale celkem se povedlo a dodalo to snímku zajímavý pohled. A navážu soundtrackem, jenž se také moc povedl. Chvílemi jsem se přistihl, že skoro nesleduji příběh a jen se nechávám unášet muzikou. Hodila se do té doby, byla povedená a dobře seskládaná. S tím trochu souvisí i prostředí, které bylo věrohodné.


Co je tedy největším problémem? Zatím jsem si film jen pochvaloval. Je tím samozřejmě příběh. Pár povedených vtípků, skvělé herečky a dobrá muzika, to všechno nemá tolik síly, aby to utáhlo dvouhodinový film. Chvílemi to hodně dřelo, místy to bylo zdlouhavé a o ničem. Přitom začátek byl velmi dobře rozjetý a finále se taktéž povedlo, ale prostředek byl utrpení. Příběh je pompézní, humorný, přetažený za vlasy. Chlapi jsou zde vyobrazeni jako idioti, kteří myslí jen svým penisem a chtějí všechno obskočit. Pak vás možná překvapí i vztah hlavních postav. Čekal jsem, že je mezi nimi větší pouto, možná až skoro neobvyklé, ale sexuální scény jsem skutečně nečekal. Výhodu to má pro milovníky Emmy Stone, která se nejednou odhalila. Tím chci říci, že jsem takový směr příběhu neočekával. Myslel jsem si, že to bude příběh královny, která sebou nechá manipulovat a to bude okořeněné humornými scénkami. Ale právě v humorných scénách film také narazil. Bylo jich málo, většina viditelná v trailerech, a od tohoto režiséra bych čekal mnohem větší tlačení na pilu. Já vlastně nevím, co tím autor chtěl říci.

Ano, jsem zklamaný. Od filmu s tolika nominacemi jsem čekal něco velkolepého. Pořádnou politickou hru, humornou až místy trapnou s velkou dávnou černého humoru například. Dostali jsme ale nudný příběh o královně, která to neměla v životě lehké, a proto se s ní dá lehce manipulovat, párkrát se zhroutí, políbí a pomiluje s ženou a pak seřve nádeníka. A vedle toho sledujeme dvě ambiciózní ženy, které se nemají rádi a snaží se královně lézt doslova pod sukni. A to je vše.


Závěr? Favoritka je dobře natočený film, s kvalitní výpravou, herci a i vlastně zajímavých příběhem. Já ale čekal něco víc. Nechtěl jsem jen průměrný film. Chtěl jsem bombu a tu jsem nedostal. Přitom jsem se fakt těšil. Ale těch dvou hodin nelituji. Herečky mám rád, pobavili, párkrát jsem se zasmál, jen pojetí příběhu trochu drhlo.

hodnocení
60 %
jedním dechem
Čekal jsem víc. Je to místy ale zábavné, skvělé herečky hrají jak mají, hudba je zajímavá, prostředí povedené. Jen příběh skomírá a neudrží pozornost diváka dvě hodiny. Jiné pojetí, možná svižnější, nebo více humorné a hodnotil bych zcela jinak. Od filmu s 10 nominacemi na Oscary jsem fakt čekal víc. Třeba se vám ale bude líbit.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.