RECENZE FILMU

Animák Emoji ve filmu už před svou premiérou dostal solidní čočku od kritiků a i po svém uvedení v kinech jej diváci přijali velice vlažně. Padají dokonce výroky, že se jedná o nejhorší film letošního roku. Je to ale pravda? Je skutečně animovaná pohádka tak zlá, nebo jsme se nechali pouze ovlivnit recenzemi?

Rozhodně nestačí pouze říci, že se jedná o animák se smajlíky, protože každý by si pod tím představil něco jiného. Emoji můžeme přirovnat k nedávnému a úspěšnému animáku V hlavě. V něm jsme sledovali emoce v Řídícím centru uvnitř hlavy lidí, zde sledujeme život smajlíků v mobilu mladého chlapce jménem Alex. A to samo o sobě zní jako skvělý nápad.Jako v jiných filmech, i zde funguje vše jak má, než se objeví náš hlavní hrdina (smajlík), který na co sáhne, to zkazí. Projevuje totiž víc emocí, než správně má – každý Emoji dokáže projevit jen jednu emoci, kterou má v sobě zakódovanou. Díky tomu vznikají vtipné situace, protože smějící se smajlík se musí smát, i když má otevřenou zlomeninu nohy. Nebo plačící musí bědovat a to akorát vyhrál v loterii.

Gene to ale neumí a měl by správně vším pohrdat (představuje smajlíka "Pche"), ale on se dokáže smát, plakat, valit oči, mrkat a prostě dělá to, co by neměl. A jednoho dne ve městě Textopolis, kde Emoji bydlí, spí a pracují, se právě Gene poprvé chystá do práce. Je sice trochu nervózní, ale nakonec odvážně leze do své kóje a čeká, zda si Alex vybere do své zprávy právě jeho. Ano, vybere si ho. Gene ale zpanikaří a zatváří se jinak, než by správně měl. A to má katastrofální následky. Alex díky tomu pošle své vysněné lásce jiného smajlíka a nabyde dojmu, že jeho telefon je rozbitý. A rozhodne se, že ho dá do servisu, kde ho přeinstalují, což by vedlo ke smrti všech Emoji v Alexově mobilu. Navíc, aby toho nebylo málo, jsou šéfové Textopolisu na Geneho naštvaní a tak musí Gene vzít nohy na ramena a zdrhnout z města. Kromě dobrodružství, které zažívá v mobilu v různých aplikacích, musí taktéž zachránit všechny před jistou smrtí, která na ně čeká, když Alex vezme mobil do servisu.


Když si divák přečte popis filmu, nezní to tak špatně. Dokonce bych řekl, že je to geniální nápad, protože jsme poslední dobou přehlceni zvířecími animáky (výjimkou je série Já, padouch). Co je teda na Emoji ve filmu špatně? Neřekl bych, že vysloveně je něco zlého, jen je to nevýrazné a tvůrci filmu to trochu odflákli. Například, prvních pár minut funguje naprosto skvěle. Poznáváme Textopolis a je vidět, že s městem si vyhráli. Několikrát jsem se zasmál a různorodost smajlíků mě bavila. Celkově ale animák postrádá humor. Snaží se o něj, to ano, ale vyznívá do prázdna. Přitom by se z toho dalo vytřískat mnohem víc. Je škoda, že některé druhy Emoji se v příběhu objevili jen na pár vteřin, aby si řekli hlášku, která ale nezaujme, a pak nadobro zmizí.

Další problém je v příběhu. Gene nám utíká přes celý Alexův mobil a navštěvuje různé aplikace (jen ty, které si zaplatili, hádám) bez nějakého důležitějšího smyslu. A tak uvidíme Instagram, YouTube, Candy Crush, Spotify atd. To je v pořádku, ty do mobilu patří, ale opět se z toho dalo vytřískat mnohem víc. Navíc, pokud těmto aplikacím rozumíte, což malé děti asi ne, tak si všimnete několika nelogických věcí.


Občas je humor až moc cílený na malé děti, někdy na puberťáky, jindy zas na dospělé. Možná by si v tom chtělo udělat pořádek a říci si příště, pro koho vlastně animák vytvářím. Také filmu hodně ubližuje absence emocí, což je vlastně vtipné, když smajlíci představují emoce, protože jsem se nedokázal ke třem hlavním hrdinům nějak přilnout a tak jsem jen sledoval, jak hopsají, utíkají, kloužou se … co? To je už konec filmu?

Emoji ve filmu nejsou nejhorším filmem letošního roku. Viděl jsem už horší a to i animáky. Tvůrci si s tím ale měli více vyhrát a zaměřit se na humor, který rozesměje děti, ale i nás odrostlejší. Já jsem se totiž zasmál asi jen dvakrát, na začátku filmu, a věřím, že i děti budou animák jen suše sledovat. I tak se to ale setká s přízní. Je to přeci krásné, pozitivní, barevné a úsměvné. Navíc, smajlíky má každý rád.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Emoji ve filmu není špatný animák, jen si s ním někdo nevyhrál a přijde mi vytvořený ve spěchu. Chybí humor, protože hlášky a dvojsmysly (slušné) vyznívají naprázdno. Příběhově slabé a žádný z hrdinů nás nedokáže natolik zaujmout, abychom jeho výpravu hltali. I tak, jedná se o skvělou myšlenku, zpracování ujde a výprava přes aplikace v telefonu je zajímavá. Malé děti Emoji ve filmu ocení, ale animákem roku se nestanou.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.