home
Temný rytíř povstal

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
E Š
...
80 %

Cítim sa celkom rozpoltene, lebo aj keď si uvedomujem plytkosť príbehu a otrepanosť fráz - wow, ten film má niečo do seba! Úplne človeka vtiahne do deja. Normálne som váhala nad 90%.

23. ledna 2016
avatar uživatele
70 %

Joseph Gordon-Levitt

Dějově je to zajímavý pohádkově laděný akční film s výbornými triky. A jeho jedinou nevýhodou je předem jasný děj.

27. května 2014

Skvělé zakončení série. Plné akce. Snad na film nebudou navazovat mnohem slabší filmy jako u batmana.

9. března 2014
avatar uživatele
80 %

Výborný a vysoce nadprůměrný snímek plný skvělých momentů. Ovšem na geniálního Nolana je to málo. On to umí mnohem líp...

6. dubna 2013
avatar uživatele
100 %

perfektní, parádní, úžasný. bojové scény bez chyby, konečná bitva fantastická. nezaslouží si nic jiného než 100.

29. března 2013
avatar uživatele
Arms
...
80 %

80%

není zde přítomný ten wow-efekt jako u minolého dílu. Taky žádný z hereckých výkonů tak nevyčnívá, ale jako celek je to 80-90% film. Chvílemi citovější a hlavně koukatelné, i když nevím jestli opakovaně. Jestli to je konečný díl trilogie, proč nechávají otevřený konec...?

21. ledna 2013
avatar uživatele
100 %

Jedným slovom perfektné. Ako tak čítam, je to záver trilógie. Mohli by porušiť pravidlo a spraviť ďalšie pokračovanie. Nad výberom hercov som nestihol žasnúť, Christian Bale - klasika, to musí byť, Tom Hardy tiež perfekt, v tej maske som ho ale vôbec nespoznal, Joseph Gordon-Levitt - tento herec ma v poslednej dobre dosť prekvapuje, pamätám si ho vo filme "10 dôvodov prečo ťa nenávidím" ako mladého chalana, Marion Cotillard - túto ženskú beriem ako najväčšie herecké prekvapenie. Prvýkrát som ju videl v filme Taxi od Luca Bessona a teda musím uznať, vyšvihla sa pekne hore. Čo ma ale najviac prekvapilo bola jej postava vo filme, hlavne ten zvrat pri konci. Čo ma ale troška štve je, že Catwoman si tu zahrala Anne Hathaway. Táto osoba mi príde skôr na milé, romantické a inak podobné postavy, rozhodne nie sem. Nejak som to prekusol a snažil sa vnímať dej. Ten kto ešte nevidel "trojku", mal by sa do toho čo najskôr pustiť.

4. ledna 2013
avatar uživatele
100 %

Je těžké tento film hodnotit a při tom se neohlížet zpět, koneckonců je to závěr celé trilogie, a to (přese všechnu kritiku) velice důstojný konec. Nolan se naštěstí držel konceptu, který nastínil v Batman začíná a ještě více jej umocnil v nedostižném Temném rytíři. Ano, použila jsem slůvko nedostižném, jelikož 3. díl jej nepřekonal. Přesto se jedná o úžasnou podívanou.
K Anne Hathaway jakožto Catwoman, jsem měla zpočátku výhrady - chyběla ji přirozenost a šelmovitost, kterou by člověk od této postavy očekával, jelikož Nolan Catwoman pojal trochu jinak než jsme zvyklí a dodal její postavě hloubku, nakonec jsem proti jeho výběru nemohla nic namítat.
Když to všechno sečtu, nezbývá mi, než dát plný počet bodů.

27. října 2012
avatar uživatele
100 %

Povedené, přímo mistrovsky povedené, ukončení trilogie. Uzavřely se všechny konce. Ale to nebylo to, co bylo na filmu nejlepší. Zpracování - nemám slov. V celém filmu je předvedeno tolik akčních scén a speciálních efektů - přesně jak má v batmanovi být. Tento film není o logice nebo fyzikálních zákonech, je o tom, jak dokázat, že jdou porušovat. Dále bych řekla, že v žádném jiném zpracování, které jsem kdy viděla, nebyla vyzdvižena do očí bijící lhostejnost lidí. Názory lidí ani to, co je to nakonec stálo. Tento film ukazuje obyvatele města před, během i po. Christian Bale v hlavní roli rozhodně nezklamal, což jsem na druhou stanu ani neočekávala. Podržel úroveň Batmana. Anne Hathaway jako Kočičí žena sice pár much měla, ale v celkovém obrazu se to ztratilo. Tak ať se moc nerozepisuji a neprozradím něco z děje. Třetí díl Batmana rozhodně stojí za vidění. Nejlépe krátce po shlédnutí dílu jedna a dva, aby vynikla "příběhová nit". Ale stejně si neopustím - pokud se nemýlím, je to jeden z mála filmů, co má uzavřený konec. Bludný kruh, ve kterém se Batman ocitá je tu prolomen. Tak uvidíme, zda to tak zůstane.

11. září 2012
avatar uživatele
80 %

Závěr. Studna. Symbol.

Už dlouho jsem při opouštění kina neměla tak rozporuplné pocity, ale čím více se nad tím zamýšlím, tím lepší dojem z konce téhle originální komiksové trilogie mám. Nevím, jestli tenhle film může fungovat i samostatně, ale uvržení do kontextu dvou předchozích filmů mu škodí a pomáhá zároveň. Vyskytuje se tu mnoho vizuálních, verbálních i personálních citací a odkazů na předchozí díly, z nichž některé fungují lépe, jiné hůře. Neměnný způsob Batmanova odhalení totožnosti, Luciova citace s černou, netopýři ve studni a další drobnosti potěší. Naopak postava Banea by bez souvislosti s Temným rytířem mohla působit zajímavě, ale takhle vypadala spíše jako variace na Jokera – anarchie sice u jednoho byla jen prostředkem a u druhého vším, ale pocitu déjà vu jsem se neubránila. Taky mi bylo líto, že jsou tu nové postavy, které slouží jen jako pomocníci svým starším kolegům v případě indispozice (Blake-Gordon, Kyle-Wayne). Chápu, že komiksy nemusí být úplně realistické a je v nich pokročilejší technologie, než jakou máme běžně k dispozici, ale když si i já všimnu, že nefungují fyzikální zákony, něco je špatně. Jasně, je to detail, ale ruší, a na takovéhle rušení u Nolana nejsem zvyklá. Obzvlášť proto, že mezi těmito výpadky logiky se děje něco zajímavého a dobře natočeného. Sociopolitické poselství bylo přítomné více než v minulých dílech, ale rozhodně nejde o takovou příšernou propagandu, jakou vyrábějí někteří přírodymilovní režiséři. Asi tak dvě hodiny se mi ten film opravdu líbil, ale když začaly závěrečné honičky / souboje / odhalování identit / vyznávání lásek / odpalování náloží a podobné výjevy, střídaly se pocity úcty a ohromení s až nemístným pobavením. Celkově se mi zdálo, že kdyby se ubralo pár postav, dějových zvratů a spojek s minulými díly, mohl to být dokonalý zážitek. Jenomže… Přes všechny výtky, které k filmu mám, je to pořád úžasná podívaná od člověka, kterého očividně baví dělat filmy, vyprávět velké příběhy a plně využívat možností velkého plátna. Trochu bych si přála, aby Nolan příště neměl tolik peněz a vzpomněl si, že umí vyprávět i mnohem sofistikovanější příběhy.

21. srpna 2012
avatar uživatele
90 %

Povstání

Mnou trochu obávaných 164 minut nakonec uteklo překvapivě rychle, jenže pár hodin po zhlédnutí se k úprku přidává i výborný pocit z filmu a nastupuje pocit nadprůměrný. Potřebuji vidět film ještě jednou a nejlépe hned v závěsu za Temným rytířem. Takže pár prvotních postřehů, které budou časem určitě doplněny nebo upraveny. Je těžké nesrovnávat s předchozím dílem a ač se o to snažím, mám před sebou Ledgerův psychopatický výraz. Temný rytíř povstal má celou řadu kladů. Důvodů, proč zajít nejlépe do kina a vychutnat si úžasné efekty, řadu skvěle hrajících herců a lehce překvapující konec. Bale má v sobě opět onu zarputilost a přesvědčení, Oldman ustoupil do pozadí a větší prostor dostal Gordon-Levitt, což není vůbec na škodu. Tom Hardy podle mého názoru neměl ani moc práce, dostal na úkol být drsný a byl. Zase se mi vybavuje Ledger, rychle dál. Ano, ženské obsazení. Cotillard ženský duel vyhrála na plné čáře. Hathaway je příšerná. Těžko říct, jestli za to chudák může, její postava nemá žádný charakter a podle mého ani větší význam. Očividně to má být hláškařka filmu a v tom bude asi největší problém.....

16. srpna 2012
avatar uživatele
90 %

Nolan to opäť dokázal. Opäť ukázal svetu, že je skvelý režisér a že takisto výborne dokáže pracovať s veľkým rozpočtom. Film je skvelý, ale dvojku asi nedokázal tromfnúť. Nepáčilo sa mi, že v tomto diele fyzika prestávala platiť. Film je nabitý skvelými hercami a ich výbornými výkonmi. Záver bol taký typický "nolanovský". Vo filme bola skvelo vybratá hudba, ktorá pôsobila niekedy až impozantne. Škoda zbytočných rečí, treba vidieť. 85%...

8. srpna 2012
avatar uživatele
90 %

Mrazení. V tomto případě příjemné mrazení. Pryč jsou doby Keatona, Kilmera, Burtona a Schumachera. Nástupem éry Nolan - Bale se komiksovému Batmanovi dostalo důstojné pocty, jakou si zaslouží, v podobě Temného rytiře. Jediné zaváhání je v nemožnosti opakovat nevypočitatelnost Jokera. Tentokrát je příběh o dost víc přímočarý. Přidáním postav Catwoman (i když tam nikde nebylo uvedeno, že by to oslovení sama používala nebo jí bylo přiřazeno, ale pro pocit vnitřní jistoty si ji tak prostě všichni pojmenovali) a zrozením Robina (nebudu komentovat to, že Robin nikdy nebyl policistou, ale cirkusovým artistou a jeho rodiče zabil právě Harvey Dent) se otevírají nové možnosti. Hlavní záporák(čka)? Ten kromě svých vyjímečných zabijáckých schopností a velice rychlého přemísťování moc nevybočoval. Potěšili mne cameo role Liama Neesona a Cilliana Murphyho jako soudce z lidu Scarescrowa. Z Nolanovy trilogie zatím asi druhý v pořadí. Vede a vždycky vést bude oskarový Temný rytíř s Jokerem.

7. srpna 2012
avatar uživatele
80 %

TDKR

Kinozážitek všechno umocňuje. Nikdy jsem nebyla fanda Batmana a nikdy jsem nekriticky nežrala Nolanovy batmanovky, byť uznávám, že jsou jiné, své a chápu, proč tolik adorované. Ovšem i tak bylo zhlédnutí TDKR v kině skoro nutností. Temný rytíř povstal je horší než Temný rytíř. Nevadí mi proměna vidění batmanovského světa, nehaním tenhle film jen z principu a proto, že byl člověk na něco zvyklý. Nolan si laťku drží, zásadně neklopýtá. Ono nelze donekonečna podávat 150% výkony a nebo ještě lépe - překonávat je. TDKR bohužel disponuje přemírou postav a dějových odboček, troufnu si říct, že jsem trénovaný divák, přesto mě mnoho věcí rušilo, ne vždy jsem se plně soustředila. Jokera nahradit nelze, ovšem Bane zdárně sekunduje. Atmosféra tu je, hudba je úžasná, asi to nejlepší na filmu. TDKR je hodně nadprůměrný blockbuster, mé srdce si ale nezískal. I přes pár výtek to vidím na 80 %, slabších, ale přece 80.

7. srpna 2012
avatar uživatele
100 %

,,Až Gotham lehne popelem pak ti dá

Po shlédnutí The Dark Knight jsem si myslel, že další díl už nebude tak zajímavý jako tento a ejhle. Zašel jsem si na The Dark Knight Rises a ono se mi to líbilo více než Dark Knight. Příjemná akce, občas i dobré hlášky. hlavní záporák byl velmi působivý. A co se týče samotného závěru je bezvadný jak jinak vyjádřit tento film? Asi jedním slovem Senzační. :-)

6. srpna 2012
avatar uživatele
90 %

Temný rytier = Úžasná epocha

Temný rytier povstal je úžasné dramatické vyvrcholenie tejto neskutočne dobrej trilógie. Každý diel bol iný ale dohromady vytvorili perfektný príbeh. Zaver je síce trochu predvídatelný, už v polovici filmu som akoby tušil čo si Nolan prichystal na záver... ale v podstate mi to vobec nevadilo, práve naopak. Tešil som sa na každý ďalší záber a scénku, že čo prinesie. Celý dej neskutočne graduje, tak že už v prvej tretine má človek dojem že to je vrchol ale pritom ten ešte len príde :) Nolan dlho pracoval na scénari a jeho práca je viditeľná. Nie je to žiadna rýchlokvaska po veleúspešnom druhom diely. Je to naozaj silný epický záver, ktorý stojí za to vidieť.

1. srpna 2012
avatar uživatele
70 %

Ze začátku se to tváří dospěle. Batman je v invalidním důchodu a vypadá to, že by ho nepostavil na nohy ani hektolitr geladrinku. Pravda o Harvey Dentovi je stále zametená hluboko pod kobercem pro dobro Gothamu. Kariéra komisaře Gordona pomalu ale jistě končí - válka má být nahrazena obdobím míru… Jenže je tu Bane. Nový a také poslední záporák Nolanovy trilogie. A i když jsem ještě před rokem počítal s Hádankářem, Bane není nejhorší volba. Přesto, na Jokera se zapomenout nedá. Není to jen o postavě samotného Heatha, je to o ději a zvratech, které jsou s postavou šíleného klauna spojeny. Jasně, nejsem první, kdo to píše, ale s Jokerem jste nevěděli, co bude následovat, nevěděli jste, na čem jste. U Banea to víte naprosto přesně. I přesto, že jsou scény s ním nabyté nesporným nábojem, díky hlavní příběhové lince, která se na něj váže, je film na můj vkus příliš očividný. A rovněž kapánek rozvleklý, jelikož neumí výrazně zaskočit či dokonce ohromit jako tomu bylo minule. Celé jsem si to představoval nějak jinak. Není náhoda, že druhý díl, ač s takřka stejnou stopáží uteče během chvilky, kdežto zde máte čas si všímat i sebemenších chybiček. A tím to možná taky bude, The Dark Knight Rises mě vůbec nepohltil a dává člověku spoustu času všímat si nesrovnalostí a pro mě zbytečných klišé, jež slibný rozjezd ve vážnějším duchu úplně pohřbívají (alespoň Catwoman šla využít mnohem lépe!). Tenhle film je jistě nadprůměr s velkými plusy, jako je perfektní vizuální stránka a snad ještě lepší hudební podkreslení. Vyniká kvalitními herci a dokonce i víc než snesitelným Balem, který se mi po dlouhé době vážně líbil. Jenže když víte, že stejný režisér před pár lety natočil Temného rytíře, je to krok zpět. Když totiž čekáte další 100% hodnocení, po skončení nejsou slova chvály ta první, která se vám vybaví. 70%, přičemž je minimálně 10% zásluha IMAXu.

28. července 2012
avatar uživatele
60 %

Co dělá Nolanového Batamana Batmanem, na kterého většina z nás nikdy nezapomene? Je to velmi odlišné pojetí superhrdiny, které spočívá v nadřazenosti filmových prvků. Především Temný rytíř je „živoucím“ důkazem skvělého (temného) akčního filmu se superhrdinskými prvky, ne naopak. Pokračování „Temný rytíř povstal“ chtělo v tradici pokračovat a už jenom nemyslitelně vysoké úspěchy postačily k tomu, aby se všichni zběsile nahrnuli do kin a někteří za to dokonce zaplatili životem. O co větší pak bylo moje zklamání, že to, co mělo být naprostá senzace uvrhující do stínu i Avengers, vsadilo na úplně špatnou kartu. Co se nám na Temném rytíři tak líbilo? Určitě budu mluvit za většinu, že komplexní, progresivní příběh, který skrze výběr superpadoucha a nepředvídatelný děj plný zvratů udržoval diváky přišpendlené k židlím. Pokračování tohle všechno chybí. Temný rytíř povstal vůbec neví, co chce, a upřímně mě udivuje, že nechal Nolan něco takového vůbec dopustit. Ze skvělé podívané, kde byla maska jen „doplňkem“, udělal superhrdinskou frašku s klasickým klišovitým scénářem, plným superhrdinských odpadů. Tohle prostě nebyl Batman, jak ho známe. Nolan ho strašně pokazil procesem spidermanizace. Batman patří do boje o duši Gothamu (Temný rytíř) i do záchrany celéha město s nápadem (Batman začíná), ale bomba za denního světla? To je dost primitivní, ne? Ovšem kdyby jen to... Třeba nové postavy od Blakea po Catwoman vyčnívají leda tak svojí nevýrazností a naprostou nezajímavostí spočívající v několika bezduchých scénách, někdy vyznívajících dokonce úplně naprázdno. Zvraty jsou novému Batmanovi úplně cizí. Tam, kde dříve byly důležité souvislosti a detaily, nebylo krom směšného závěru skoro vůbec nic. Temný rytíř se snaží na rozdíl od předchůdců vypadat strašlivě beznadějně, ale ať už Bane Batmanovi natrhne, stejně všichni víme, jak to skončí… Pro mě jednoznačně obrovské zklamání. 60% dávám za (přece jen) doznívající Nolanův styl.

27. července 2012
avatar uživatele
100 %

Znervózňovala mě řada recenzí a komentářů, které tento film nehodnotily až s takovou pozitivitou, s jakou jsem očekával u nové Nolanovky. O to víc mě teď hřeje ten pocit uklidnění a to, že se jim mohu jen vysmát a více je neřešit. Většina argumentů proti tomuto filmu je zcestná a nestojí mně ani za citaci. Nolan možná nenatočil zvratovou genialitu jdoucí vždy o krok napřed před divákem ve stylu Temný rytíř (kdo to očekával si musí uvědomit, že na vrcholu tohoto stylu už nejde jít výš), nenatočil promakaně zamotanou smršť ve stylu Počátku, kde by to nemělo žádné opodstatnění. Natočil svébytné mistrovské dílo, stejně jako v předchozích dvou a čtyřech letech. Každé je zároveň jiné. To se snad žádnému filmaři nikdy nepodařilo. Nervozita z Nolanova selhání mě doprovázela asi do poloviny filmu (přestože nesmírně výborného), ale opustila mě s pocitem všeprolínajícího mražení s bušícím srdcem, kdy jsem měl nutkání vstát a začít tleskat, abych si v zápětí uvědomil, že si takový pocit nechci narušovat nějakou zbytečnou fyzickou aktivitou. To ochromení takovým zážitkem se nevidí často. Veškeré emocionální pozadí Batmana, které bylo budováno ve dvou filmech, mě tady dokonale uzemnilo. Hans Zimmer dirigoval můj tep a Nolan mě poprvé dokázal takřka rozbrečet. (silně jsem se ovládal) Jaké tady může být hodnocení? Temný rytíř povstal je filmem roku a zmiňovat jeho název vedle blockbusterů jiných režisérů absolutně nejde. Tohle je jiný druh filmařiny a tento film tak může uzavřít mojí top desítku. Nepotřebuju další zhlédnutí, abych se tím ujistil. Potřebuju další zhlédnutí, abych si ty pocity znovu užil.

26. července 2012
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Upachtěných 70 %. A to jen proto, že jsem neměl vysoká očekávání. Každopádně, jak si kdysi užíval Alfred: "I told you so." Všechny nevýhody Nolanova přístupu tu vyvstávají na povrch. Zdejšímu světu nejde uvěřit, protože i přes Nolanovu snahu o realismus postavy zásadní zvraty vykomunikují soustavou hlášek jako v každém komiksu (například zbývá minuta a půl a Batman má čas na líbačku), jen tentokrát to působí zásadně nemístně. Plán každé postavy je neskutečně primitivní a nechápu, jak se vůbec mohlo Baneovi (který se zřejmě po Gothamu přesunuje teleportací) podařit cokoliv uskutečnit. Staré postavy nemají dost prostoru a na dlouhé minuty mizí z dění (včetně Batmana) a nové jsou zoufale zbytečné. Catwoman je horší než pěst na oko. Polovina motivů kopíruje Temého rytíře a druhá je hromada klišé. Proč přesto (zatím) zaokrouhluju nahoru? Daří se celkem solidně navodit pocit totální anarchie, i když i to se tluče s tím, jak jednoduchý plán stačil k ovládnutí Gothamu. Vážně - pokud dvanáctimilionové město ovládlo pár banditů tímhle způsobem, seženu tři lidi a pozítří je Praha moje. Nolan šlápl hodně vedle, zřejmě podlehl vlastní genialitě, a rozjíždí jen tři hodiny dlouhý, řemeslně (až na nudný střih) vynikající patos s roztomile jasnými pokusy o sociálně-politický přesah, protože prostě může.

26. července 2012