home
Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera

RECENZE FILMU

Star Wars jsou jeden z největších fenoménů všech dob. Když se značka dostala z rukou jejího stvořitele George Lucase do rukou studia Disney, okamžitě přišli další filmy. Koneckonců bylo jasné, že myšák nenechá takhle výdělečnou značku spát. Dočkali jsme se nové trilogie a dvou spin-offů. Spin-offy se dočkali spíše průměrného hodnocení. Rogue one sice dobře vydělalo, ale kvalita dost upadala a Solo v kinech téměř propadl. První dva filmy z nové trilogie jsou poměrně kontroverzní. Zatímco sedmé epizodě je vyčítána přehnaná nostalgie a skoro až vykrádání úplně prvního Star Wars filmu, osmá epizoda se vydala úplně novým směrem, v důsledku čehož se dočkala dokonce petice za její odstranění z kanónu. Teď je tu devátá epizoda, před kterou stojí nelehký úkol ukončit ságu o rodu Skywalkerů. Jak se zadařilo?Star Wars jsou moje srdcovka. Na původní trilogii jsem vyrůstal a dodnes patří k mým nejoblíbenějším sci-fi. Novou trilogii už tak pozitivně nevnímám. Ačkoliv třetí epizoda obsahuje to, co na této sérii miluju, první dvě epizody jsou přinejlepším průměrné, stejně jako oba spin-offy. Sedmou a osmou epizodu považuji za kvalitní letní blockbuster, na kterém mě nejvíc fascinuje, jak jsou obě epizody úplně jiné. A právě to se nejvíc podepisuje na deváté epizodě. Disney se prostě neuměl rozhodnout, kterým směrem se vydá. A tak nám po kontroverzním Posledním z Jediů nabízí návrat ke směru sedmé epizody. A není to hezký pohled.

U Star Wars se vždy dalo přemýšlet. Nikdy nezapadal do škatulky "vypněte mozek a užívejte si akci". Ale přesně to tady tvůrci po divákovi požadují. Takže se vůbec nevysvětluje, proč Palpatine není mrtvý. Musíte se spokojit s tím, že tohle temná strana síly prostě umí. Také se objeví hned několik nových schopností světlé strany síly, jako je teleportace nebo uzdravování. Že to popírá hned několik důležitých elementů předchozích epizod se vůbec neřeší. Scénář je podobných debilit plný a na jejich vypsání bych potřeboval samostatný článek. Nejhorší ale je, jak líně přepisuje události předchozí epizody. Film se s tím nebabrá a hned v úvodní scéně nám ukáže, že vše je jinak, ale bez pořádného vysvětlení. Vše se odbude ve dvou větách. To už opravdu působí jako špatný vtip.Nejvíc mě ale překvapuje, jak nudný film je. Nechápu, jak tohle mohl dát dohromady J. J. Abrahams. Jeho filmy nikdy nebyly nezáživné a nudné, ale pro toto mě jiná slova nenapadají. Akce je ve filmu požehnaně, hlavně v první hodině, ale všechna je natočena tak rutině, že jsem u ní usínal. Pořád se něco děje, všechno ubíhá dopředu neuvěřitelnou rychlostí, ale i tak jsem se nudil a čekal, kdy se objeví scéna, která by stála za zmínku. A nakonec se našla. Je to scéna, kdy Rey přeskočí křižník Kylo Rena. To je opravdu moc hezká scéna, ale byla to první scéna v prvním traileru, což filmu jen dodává pachuť obrovského zklamání.

Nic z toho co se ve filmu děje mě vlastně vůbec nezajímalo. Postavy jsou nudné a bez charakteru. Mihne se zde několik nových, které se zdrží přibližně pět minut a jsou stejně zbytečné jako Lando, který byl do filmu pravděpodobně zakomponován jen jako lákadlo na diváky. A je opravdu k vzteku, že se už třetí film řeší, na jakou stranu se nakonec přidá Kylo Ren. V sedmé epizodě to skončilo u smrti Hana Sola, v osmé když se stal vůdcem Prvního řádu. Přesto se konflikt protahuje dál.Nechápu, proč před filmem bylo upozornění, aby diváci nespoilerovaly zvraty. Všeho všudy jsou ve filmu dva a ani jeden z nich není extra překvapivý. Ne každému seděl směr, kterým se vydal Poslední z Jediů, ale aspoň uměl překvapit. Vzestup Skywalkera to neumí. Nejvíce překvapen jsem byl u jednoho polibku a to proto, jak šíleně WTF moment to je. Když jsem to viděl, dostal jsem pořádný záchvat smíchu, protože tohle snad tvůrci nemohli myslet vážně.

Nevím, kdy jsem naposledy odcházel z kina takhle naštvaný. Nedovedl jsem si představit, jak moc se to dá pohnojit. Tvůrci to ale dokázali a prakticky zničili celou sérii. Spalte všechny kopie téhle zrůdnosti.

hodnocení
40 %
jedním dechem
Star Wars jsou mrtvé. Nezáživná nuda s debilním scénářem, který ničí vše, co jsem měl na této sérii rád.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.