home
Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

RECENZE FILMU

Ačkoliv bych proti nim neřekl křivé slovo (na hraně to bylo s příchodem Ewoků), nepatřím zrovna mezi velké fanoušky "kanonických" tří Star Wars. Proto nejsou slova zhrzeného fanouška, ale normálního diváka, že Nová trilogie je zoufalá fraška. Všechny tři epizody. Jediný rozdíl představuje větší množství eye-candy momentů se stoupající římskou číslovkou v názvu. Jakmile někdo promluví nebo se zamyslíte nad vývojem děje a konání postav, obrací se oči v sloup... Změnilo se něco ve 3D?


Můžete se ptát, proč člověk jako já, kterému se Epizoda I zoufale nelíbí, šel na její 3D projekci. Co jsem asi čekal? No budu k vám upřímný - čekal jsem, že si budu moct hezky zanadávat. A světe div se... bude mi přáno!
Především však chci vyvrátit teorii, že Nová trilogie se nelíbí jen extrémním fanouškům Lukea Skywalkera, kteří nechtějí akceptovat nové poměry. Stará trilogie pro mě představuje "jen" velmi příjemné filmy a nějak víc mě dostalo jen Impérium vrací úder (které jsem viděl asi čtyřikrát - nejvíc ze všech epizod Star Wars).
Nová trilogie, ztělesněná v tuto chvíli Epizodou I, je ale špatná mimo jakýkoliv kontext.
Skrytá hrozba se navíc na rozdíl od následujících dílů "honosí" příšernými triky, takže nelze věnovat pozornost i něčemu jinému než oné špatnosti. Když se říká, že Lucas čekal, až mu bude technologie stačit, nezbývá než dojít k závěru, že nebyl dost trpělivý... Měl zkrátka počkat ještě pět šest let. Pokud se totiž můžu u Klony útočí modlit k pánubohu, aby konečně přestali ti idioti pronášet ty dementní hlášky a začala nějaká akce, nebo se u Pomsty Sithů chlácholím, že ta nesmyslnost se alespoň zahaluje do nepřesvědčivé temnoty namísto trapné pohádky a nefunkční romantiky, u Epizody I jde jen o nekonečné utrpení ze zoufale špatného příběhu, sterility provedení, neuvěřitelné hlouposti a úlitby dětem, které ale kvůli neustálým řečem o politice a nekonečných dialozích o ničem z valné části filmu stejně nic nemají.

Pokud mi někdo říká, a říkají mi to často, že nechápe, jak můžu být naštvaný na Novou trilogii za debilní scénář s tím, že Stará trilogie je taky naivní pohádka, musím oponovat. Být "naivní pohádka" není zdaleka to samé jako být "prvoplánovým a nefunkčním parafrázováním první i druhé světové, které neví, jestli přináší politickou satiru, milostný příběh, nebo pohádku pro předškolní děti"! Snad ten rozdíl cítíte.
Právě to představuje hlavní problém Epizody I. Kdyby to byla pohádka o malém klukovi, který ve světě Star Wars zažívá pěkné dobrodružství, asi by mě to nebavilo, ale naprosto bych proti tomu nebrojil a chápal bych, proč to vzniklo a pro koho to je určeno. Když ale Jar Jarovy výstupy prostupuje politická debata o obchodní blokádě, očividně porušující mezigalaktické kvóty pro transport, jen těžko se neubráním dojmu, že tady se něco vymklo z rukou. Ve chvíli, kdy se ukáže, že prohra záporáků tkví hlavně v "neudělení koncese", tak se té směšné iluzi důležitosti směju. Tohle očividně má být i pro dospělé (nebo spíš průměrně staré) návštěvníky kina!

Že Lucas není výjimečný režisér ani scenárista, nepovažuji za kontroverzní tvrzení. Nebyl takový nikdy. Vždy ale věděl, co jeho publikum chce. Právě v tom spočíval jeho talent. Napadá mě otázka, které publikum chce "tohle". A odpověď se mi vůbec nelíbí.
George pochopil, že "zákaznictvo" mládne, hloupne, ale myslí si, že je to opačně, takže svůj přístup updateoval. Dnešní divák chce, aby hrdinové vypadali inteligentněji a řešili závažnější problémy než na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Zároveň ale nestojí o to, aby byly na jeho mozek kladeny větší nároky. Proto naivní záchranu princezny Leiy nahradilo proražení obchodního embarga a hon vesmírem infiltrace, ale demence tu není míň (naopak).
Lucas si to nejspíš představoval tak, že divák bude nadšený řečmi o demokracii v předaleké galaxii natolik, že si nevšimne, že děj nedává smysl a z jednotlivých replik bolí uši - to se dá zase svést na hlasité zvukové efekty. (Nebudu rozebírat, v čem je scénář tak stupidní. Mé názory k tomu vystihuje toto dnes již skoro-kultovní videoreview.)
Lucas až směšně do puntíku splnil tuto společenskou zakázku. Tak dokonale směšně, až tím části oné společnosti odhalil, jak tupé jsou její požadavky. V tom tkví problém Skryté hrozby. Ona má vše, co diváci chtějí, ale nedokáže zakrýt, jak laciné to je. Stejnou cestou se vydávají romantika Klonů a směšně nefunkční temnost Sithů - jde o naplnění základních typů příběhů, které diváci požadují, které považují za cool. Když o tom přemýšlím, zdá se mi vlastně nefér, že na Epizoda I se sneslo nejvíc kritiky, protože všechny tři nové díly (a v podstatě i ty staré, proč to nepřiznat, jen tenkrát to fungovalo) jsou postavené na stejně laciném principu dokonalého naplnění formátu Lucasem - byznysmenem. Jen Epizoda I vypadá nejprůhledněji, proto vějičku spolklo nejméně diváků (ale nutno si připustit, že mnoho jich je skutečně spokojeno, což značí, že Lucas buď není tak senilní, jak si myslíme, nebo že senilní úvěrně rychle jako diváctvo).

Konec recenze byl původně rezervovaný pro připuštění, že ať už je Lucas jakýkoliv co do neschopnosti odvyprávět příběh, technické hračičkovství mu neodpářu a jeho 3D konverze představuje novou laťku. Že James Cameron bude mít za dva měsíce co dělat, aby byl Titanic tak revoluční, jak slibuje. VELKÝ OMYL!
Bez jakéhokoli přehánění můžu říct, a že jsem už v kině zažil lecco, že Skrytá hrozba je vůbec nejhorší konverze do 3D, jaké jsem byl svědkem. 80 % filmu nepostřehnete jakoukoli plastičnost a pouze ve scénách v otevřeném prostoru (na planinách atd.) se zdá pozadí "mírně" oddáleno. Zcela vážně jsem se ptal po deseti minutách souseda, jestli není možné, že se stala chyba a promítači vypadl obraz pro jedno oko. Běžela totiž dialogová scéna, která po sundání brýlí nejevila známky rozdílu.
Znamená to maximální Lucasova prohru v tuto chvíli - ten film už horší být nemůže a jeho špatnost známe. Naprosto zmrvené 3D bylo to jediné, s čím bych nikdy nepočítal! Ale stalo se. Nejhorší je, že si vzal Lucas Starou trilogii jako rukojmí a pokud na sebe první tři epizody nevydělají, nedojde na ni!

PS: Na závěr jednu malou otázku, kterou berte bez nadsázky. Kdyby dostal Zdeněk Troška 150 milionů dolarů, stejný tým a nabídku natočit Epizodu I, v čem by se lišila od té Lucasovy? Mě totiž nic nenapadá - snad jen McGregor by nespíš běhal v rozhalence.

hodnocení
30 %
jedním dechem
Pokud bych měl hodnotit Epizodu I z pohledu jejího uvedení do kin ve 3D, zaslouží si 0 % bez přemýšlení. Horší 3D (pokud tomu budeme říkat "3D") tu ještě nebylo. Finální procenta tedy patří čistě kvalitám filmu.
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.