home
Společnost mrtvých básníků

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
E Š
...
70 %

Príjemný film, ktorý má dobrú myšlienku a pútavý dej, ale mám pocit, že v dnešnej dobe nevytŕča až o toľko, ako tomu bolo možno v minulosti.

22. června 2016
avatar uživatele
70 %

Básníci

Kouknutí se na tento film byl vlastně náhodný výběr, ale nelituji. Nejsem nadšená a asi jsem čekala něco více, avšak rozhodně nelze tvrdit, že by to byl špatný snímek. Pravda, výsledné hodnocení hodně vylepšuje emocionální závěr. Kdyby byl takto nabitý celý film, možná bych hodnotila ještě výše, emoce jsou to, co mi chybělo. Jinak ale s radostí sleduji Robina Williamse v další dobré roli, u níž si říkám, že mě umí překvapit a že vlastně umí hrát.

27. října 2012
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Nejlepší variace na "I Am Spartacus" minimálně od Spartaca. Weirova jedinečná filmová architektura každopádně pracuje naplno. Osobně mi to k srdci nepřirostlo, ale svoje klady to má.

26. ledna 2012
avatar uživatele
90 %

Dead Poets Society

Na tenhle druh filmů zkrátka musí přijít chuť, a ta chuť ke mně přišla právě dnes. Peter Weir je velkým neprávem přehlížený režisér a jeho filmy na sebe sice příliš neupozorňují, ale jsou kvalitní. Tedy sice jsem od něj dosud viděl jen "Truman Show", ale už ta upozornila na příjmení Weir a dnešní film "Společnost mrtvých básníků" mě jenom utvrdil v tom, že režisér Weir umí. Umí navodit emoce, umí odvyprávět srozumitelně příběh a umí pracovat s herci, ale to, co film hlavně vyzdvihuje je pochopitelně scénář. Scénárista Tom Schulman byl Oskarem obdarován zcela správně. Je to totiž ten typ scénáře, který si dneska akademici velmi cení, protože už se jich nepíše tak moc jako v minulosti. Typ scénáře, který obsahuje úplně primitivní příběh, ale je napsán tak kvalitně, že i já jsem pociťoval k Schulmanovi jistý obdiv za to, že dokázal z tak jednoduchého příběhu tolik "vymačkat". Typický příklad pořekadla: "Méně je někdy více". Film je zábavný, správně dramatický, lehce romantický a nese jedno velké poselství. Jistě, taky jsem v jedné chvíli v druhé polovině filmu pociťoval, že příběh už nějakou dobu stojí na mrtvém bodě a že se pohybuje strašně pomalu, ale jakmile příšel onen závěrečný zvrat, tak mi to už nepřišlo tak moc důležité neboť mě film zcela dostal, stejně jako většinu diváků. Film správně graduje a režisér Weir hezky postupně zobrazuje vzrůst přátelství mezi profesorem Keatingem a jeho studenty. Film mě opravdu natolik ohromil, že jsem zde opravdu nenašel žádné vyloženě velké nedostatky. Takových filmů by se mělo dělat povícero, neboť málokterý film umí své poselství říci divákům tak dobře jako tento. Jediné, co mi na filmu vadilo a udělalo to filmu malou vrásku na tváři byly nesympatie k některým hercům a styl jakým ztvárnili své postavy. Nemyslím herce, kteří hráli záporné postavy, ale i některé herce, kteří hráli ty kladné. Překvapivě Ethan Hawke nebo i takový Josh Charles mi moc nesedli. Robin Williams byl už ale jiné kafe. Alespoň ta nominace byla zcela jasná. Profesora, kterého se mu podařilo ztvárnit by opravdu chtěl mít každý student a za to se mu přičítají plusové body. Robert Sean Leonard už jako malý capart uměl hrát a tady je důkaz. Na první pohled veselý a pozitivně smýšlející mladík, ale pod povrchem zcela jiný. Který devatenáctiletý herec by tohle tak dobře zahrál? Weir měl štěstí a například James Waterston nebo Allelon Ruggiero ostatní herce skvěle doplňovali. Jedním dechem: "Neskutečný emocionální zážitek a Herecký koncert Williamse a Leonarda! Je k tomu ještě potřeba něco říct? Myslím, že ne. P.S. Williams by si měl vybírat podobné role jako v jeho začátcích. Ty mu jdou lépe, než ty komediální shity, co teď vypouští!" Dávám slabších 90 %.

24. června 2010
avatar uživatele
Meky
...
90 %

*****

S režisérem Peterem Weirem jsem se setkal sice teprve podruhé (premiéru jsem měl s jeho vynikajícím Trumanem), ale jeho styl se mi libí a řekl bych, že patří jednoznačně k tomu lepšímu na režisérské stolici! Společnost mrtvých básníků je příběh o poznání skutečných hodnot života, o utužování kolektivu a především o zdravém duchu v dospívajících chlapcích, jehož mají všichni, ale spousta z nich se vydá špatným směrem a ztratí jej... Ale naštěstí je tady fantastický Robin Williams, který neuznává morální zákony a pravidla školy a chlapcům dává nový elán do života a vlastně se stává jejich motorem a neustále je žene dopředu... Pohodový příběh bohužel vyústí v tragédii, ale samotný konec mě nezklamal! Až tady se ukázalo, kdo má jakého ducha a kdo zvolil správnou cestu života... Docela nenápadný film, ale konečně zase jeden z těch, který není jen tupý a prázdný, jako většina ostatních! Jak říkám, Robin Williams dostal na place spoustu prostoru a nezklamal. Hrál báječně a minimálně nominaci si zasloužil! A vůbec, i představitelé mladých (nebudu jmenovat) zahráli velmi slušně! Scénář je samozřejmě silný a chytlavý a s přijatelnou délkou, ani nebylo místo na hluchá místa, takže jsem spokojen! Závěrem lze říci, že ty dvě hodiny Vám budou za to stát, protože tento film má co nabídnout...

19. března 2009
avatar uživatele
90 %

Dead Poets Society

Jsem překvapena, že tenhle film má u diváků v dnešním světě takový úspěch a že spousta lidí mu dává nejvyšší hodnocení! Jsem ráda, protože Společnost mrtvých básníku si to zaslouží. Přestože je DPS dvacet let starý snímek, dokáže člověka ještě stále přikovat do křesla…mě přikoval! Příběh byl nenáročný, klidný, příjemně se sledoval a hlavně, což bylo pro mě hlavní, byl lidský! Konec byl opravdu velkým a smutným překvapením…takovým smutným překvapením, že mi až ukápla slza. Robin Williams ztvárnil velice pohodovou roli akademického učitele - líbilo se mi jak si s ní poradil. Vlastně se mi líbili úplně všichni! Role mladého Ethana Hawkeho a R. S. Leonarda byla sehrána přesvědčivě a na to, že předtím hráli jen v několika opravdu málo filmech bych řekla, že jejich výkon byl nadprůměrný....

12. února 2008
avatar uživatele
70 %

Robin Williams

Je to klukovsky romantický film s dramatickým vyvrcholením. Škoda že všechny dějové linky nebyly dopracovány, ale i tak je to hodně zajímavý příběh z šedesátých let 20. století. V současném prostředí už by vše tak nevyznělo.

11. února 2008
avatar uživatele
80 %

Jeden z nejlepších Weirových filmů co jsem viděl. Přesto mám stále pocit určité averze. Weir totiž některé postavy dovedl přesně tam, kam jsem nechtěl. Navíc se mi zdálo silně nevyrovnané tempo filmu a přílišné soustředění druhé půlky především na dvě postavy. Ale já se s tím nějak srovnám, protože kladů, které nakonec převažují je daleko větší procento. Ať už je to skvělá poezie, dobrý Hawke a R.S. Leonard, skvělý Williams nebo nádherná vizuální stránka.

4. ledna 2008
avatar uživatele
100 %

Je to velice zajímavý film s dobrým scénářem a hereckými výkony. Zaujala mě scéna jak si všichni postupně stoupají na katedru, aby "všechno" viděli z jiného pohledu. Ke konci byl film docela smutný.

4. ledna 2008
avatar uživatele
100 %

úžasnej film,Robin Williams a Ethan Hawke byli skvělí,ale podle mě byl nejlepší Robert Sean Leonard!:) jedno z nejlepších dramat co sem kdy viděla

2. ledna 2008
avatar uživatele
Irys
...
100 %

Carpe diem

Opravdu dobrý film,který mě donutil zamyslet se nad sebou. Velmi věrohodný příběh a hlavně jeho konec. Vůbec se nedivím že dostal oskara za scénář.

2. ledna 2008
avatar uživatele
100 %

Je to naozaj super film, zvlašť posledná scéna sa mi veľmi páčila. Nie je to typický americký film. Zanechá v človeku hlboký dojem. Odporučam ho každemu kto má možnosť si ho pozrieť.

8. února 2007
avatar uživatele
100 %

O Captain, my captain

Film je velmi chytlavý, má špičkový děj a originální námět. Závěr byl tak strhující, že mi vyhrkli slzy. Přesvědčivé herecké výkony všech herců, a bylo cítit správné napětí a z děje se dostává ta správná atmosféra až do vás.

25. prosince 2006
avatar uživatele
80 %

Krásný a dojemný film, ale tyhle pocity se bohužel dostavují až když se snímek ocitá v cílové rovince. Od plného hodnocení mě odrazuje chybějící spád a také to, že film vás chytne za srdce až příliš pozdě. Nenechte se ale odradit, stojí to za to.

24. prosince 2006

Gratulace

Peterovi se tenhle film opravdu hodně povedl, už ze začátku je z filmu cítim přátelská atmosféra. Robin Williams se své role učitele chopil skutečně s vervou. Konec filmu dojme asi každého...

3. září 2006
avatar uživatele
100 %

Krásný film. Robin Williams byl jako učitel okouzlující. Výborná scéna kdy se trhali stránky učebnice.Tenhle film se člověku vryje do paměti.Výborná atmosféra a herecké výkony. Nemám co dál dodat. 100%

18. června 2006