home
Solo: Star Wars Story

RECENZE FILMU

Když LucasFilm, a s ním i práva na celou značku Star Wars, před pár lety odkoupil Disney, bylo jasné, že celá série znovu oživne. Logicky jsme se tedy jako první dočkali startu nové trilogie, navazující na starou sérii o rodu Skywalkerů. Mimoto ale přicházejí také spin-off filmy, které mají každý rok prokládat pauzu mezi hlavními filmy. Jako první se před dvěma lety objevil Rogue one, jehož recenze byli smíšené, ale tržby vynikající. Jako druhý přichází samostatný film o velice oblíbené postavě Hana Sola, jehož produkce byla provázena tolika problémy, že podle mnohých by se dal cokoliv jiného než naprostý propadák označit za uspokojivý. Nakonec se dá říct, že film uspěl.Vlastně je nakonec až zvláštní, že čím víc se film blížil konci, tím víc mě bavil. V první polovině totiž převládá akce, u které jsem navzdory absenci únavy málem usnul. Dohromady jsou to dvě nebo tři akční scény (opravdu už si nepamatuji jestli byli dvě nebo tři, už to svědčí o jejich nezajímavosti), během kterých šla moje pozornost okamžitě co nejdál od filmu. Zbytek tvoří ty nejméně legrační vtipy, několik překvapení, z nichž téměř každé se dá odhalit dvě minuty dopředu, jeden WTF moment a střih, ze kterého je poznat, jak moc se film předělával (občas to působí, jako kdyby scéna chyběla).


Naštěstí ale přijde druhá polovina, na kterou se už kouká o poznání lépe. Největší akční scéna mě bavila, humor působí méně trapně a především se objeví Lando a jeho robot L3. Donald Glover jako Lando se svým herectvím asi nejvíce blíží své původní postavě a jeho ženský robot L3 má asi nejvtipnější scény ve filmu. Líbilo se mi komornější finále, které nebylo jedna velká akční scéna, ale šlo spíš komornější cestou. I tady to ale scénář trochu kazí, protože neustále "kdo koho vlastně podrazil" začne po chvíli působit dost otravně.


Pokud se mám ohlédnout za celým scénářem, líbí se mi jeho schéma, které ukazuje prakticky všechny důležité části Hanova života, od poznání Chewbacci, až po výhru Millenia Falcon (dostane se i na dvanáct parseků). V jednotlivostech ale bohužel ztroskotá na snaze, přinést něco, co opravdu stojí za zapamatování. Nejzábavnější je L3, který má jen malou roli. Zbytek se mi z hlavy dostane až nepříjemně rychle.

A Alden Ehrenreich? Roli zvládá dobře. Je zábavný, má charisma a hlášky mu sedí. Ale původního Hana Sola jsem v něm neviděl ani na vteřinu. A neberu že měl být jiný než ve staré trilogii. Myslím, že aspoň trochu by v něm postava měla být poznat.

hodnocení
70 %
jedním dechem
V první polovině podprůměrné, v druhé příjemně zábavné. Ale kromě robota L3 nenabízí nic zajímavého a po delší době si z filmu pravděpodobně nebudu pamatovat vůbec nic. I přesto ale lepší než Rogue One.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.