home
Mrakodrap

RECENZE FILMU

A zase Dwayne Johnson. Tentokrát nám jeden z nejnasazovanějších herců naší planety hraje bývalého agenta FBI, nyní experta na bezpečnost výškových budov, který musí zachránit svou rodinku v hořícím mrakodrapu, kde kromě žáru a ohně číhá nebezpečí v podobě útočníků, jež budovu napadli. Dwayne je ale odolná skála a i s umělou nohou všechno přeci dokáže a ukáže nám, že všichni sportovci jsou nehorázné gumy – však i s umělou nohou se dá skákat dál, než skáčou olympionici.

Ten chlap nemá snad na svou rodinu čas! Teď mluvím ale o Dwayneovi Johnsonovi, ne jeho postavě. Nedávno jsme tu měli jeho film Rampage, kde naháněl obrovitá vše devastující zvířata v Chicagu, a ještě chvilku předtím se snažil dohrát hru Jumanji. A teď další akčňák. Tomu říkám nasazení. Pokud ale tohoto sympaťáka s velkými bicáky máte v oblibě, je to pro vás jen plus. Co jeho nový film? Není to jen další z jeho řady filmů, které už nemají čím překvapit? A je ten film skutečně tak hloupý, jak nám prozradily trailery?Ano, je! Ve skutečnosti je ještě hloupější, nebojím se použít slovo debilnější. Skoro v ničem nefunguje a při sledování máte chuť brečet, křičet, smát se a mlátit hlavou do sedačky před vámi. No dobrá, to je trošičku nadsazené, ale přesto se to lehce zakládá na pravdě. Největším problémem asi je, že tvůrci film pojali až moc smrtelně vážně. Tím pádem ho i my diváci chceme pojmout vážně, ale ono to prostě jen tak mávnutím proutku nelze. Když vidíte situace, které vám do hlavy nejdou, a víte, že by to takto nikdy v životě nevypadalo, těžko budete film považovat za reálný. Stačil by pouze lehký nádech humoru a hned by se na film dívalo zcela jinak.

Dwayne Johnson opět hraje sympaťáka, což on vlastně ani nikdy někoho jiného nehraje, takže se dočkáme stejného hereckého výkonu jako vždy. Což znamená, že jestli vám obecně jako herec nevadí, ani zde vám nebude nesympatický. Já jej třeba mám hrozně rád, k jeho filmům se stavím vlažněji, takže ani zde mi nevadil a jeho postava mě bavila. Zde nám hraje otce od rodiny, zodpovědného, takže jak si sami můžete dovtípit, dojde na promluvy do duše, ochranářské výroky a řešení rodinných problémů. Spousta klišé, které se dají lehce překousnout.


Co se týče vizuální stránky, tak jak prozradily samotné ukázky, skoro vše je zpracované digitálně a zde jsem z toho poněkud rozpačitý. Občas mě celkem několik záběrů oslnilo a vypadaly naprosto dokonale. Někdy jsem ale měl pocit, že se divám na béčkový film na Prima Cool. Možná mi blbne zrak, každopádně ne vždy jsem měl pocit, že se dívám na drahý hollywoodský biják. Opět ale nic, co by nějak moc vadilo. Pár scén opravdu stojí za to, jen mě mrzí, že už trailery opět ukázaly víc, než by musely.

Nejhorší na všem je pochopitelně příběh. Je předvídatelný, nepromyšlený a hlavně ohraný. K tomu vůbec nepomáhá nereálná akce a Dwayne Johnson nám tu nejednou ukáže věci, za které by se nemusel stydět ani člen Avengers. Všechno jednoduše postrádá logiku a v tomto směru u mě dokážou filmy narazit. Pokud se nejedná o žánr k tomu určený, mám rád, když je vše jak má být. A s tím koresponduje to, co jsem psal výše – film se bere až moc vážně, ale vy máte chuť se smát. Smát se u scén, které jako humorné plánované nebyly. Navíc, což jsme všichni poznali už v prvním traileru, film je vykládačka Smrtonosné pasti 1 a Skleněného pekla. To samo o sobě asi nevadí, ale ty dva filmy jednoduše byly lepší a kvalitnější.


Mrakodrap je akční jednohubka, která neoslní a za pár měsíců po ní ani pes neštěkne a zapadne v záplavě dalších podobných filmů. Příběhově je to utrpení, ale i v akci se najde nejedno klišé. Prostě víte, co se v další vteřině stane a jak film celkově skoční. Berte to tak, že bývalý agent FBI s jednou umělou nohou dokáže přeskočit nepřeskočitelné, rozbít nerozbitelné a hravě zvládnout pár týpků a dostat z ohnivého pekla rodinu. Pokud na toto přistoupíte a je vám jedno, jak to hlavní postava udělala, film vás bude bavit. Pro mě to chtělo buď víc reálnosti, nebo do toho přidat humor a bral bych to jako akční vtipný film, který rád doporučím. Takto beru Mrakodrap jako další Johnsonův film, ale jeden z těch horších, které si už nepustím.hodnocení
40 %
jedním dechem
Další zářez v The Rockově kariéře, tentokrát ale nic, na co by měl být pyšný. On hraje skvěle, sympaťák jako vždy. O napětí není nouze, akce v druhé polovině je dostatek, ale příběhově je to strašně hloupé a naivní. Moc k tomu nepomáhá šílená nereálnost a absence humoru. Film si hraje na vážné drama, ale vážně se skutečně brát nedá. Spousta klišé, hloupostí a situací, které vás rozesmějí, i když by neměly.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.