home
Shrek: Zvonec a konec

RECENZE FILMU

Shrek. Exemplární případ série, která za pouhé tři díly spadla takřka z vrcholu na úplné dno. Jednička mile překvapila, dvojka byla sice nedůstojný, ale ucházející nástupce a trojka... to bylo až smutné. U čtyřky, u níž se tvůrci dušují, že je posledním dílem série, už nezůstala otázka "jak to bude dobré", ale mnohem spíš "jak moc špatné to bude". Takže není divu, že závratné překvapení se nekoná. Poslední díl ságy (ve spojení se Shrekem zní slovo "sága" směšně, že) skutečně není dobrý film. Co překvapí víc, není ani vyloženě špatný.


Hlavním milým zjištěním se stává, že Zvonec a konec je nesrovnatelně lepší než díl předchozí. Vzhledem k tomu, jak strašně nízko laťka leží, to sice není kdovíjaká výhra, ale proč toto malé vítězství sérii nepřiznat? Bohužel rozplizlost, zbytečnost a naprostá nezajímavost přetrvávají. Za celých skoro devadesát minut jsem se nepousmál, neušklíbnul ani neměl pocit, že bych to měl udělat. Zároveň se ale nedostavil onen pocit trapnosti a nedůstojnosti, což se mi minule stávalo u prakticky každého pokusu o vtip. A vlastně, když se to vezme kolem a kolem, jsem se ani nenudil. Scenáristi se zřejmě doopravdy snažili z toho námětu něco vytřískat.

Příběh je ale tak okázale nalepený k ději původní trilogie, že slovní pojem "nastavovaná kaše" vznikl snad speciálně kvůli němu. Shrek se po x-té dostává do osobní krize a pohádá s Fionou. Tentokrát ho slyší zlomyslný skřítek, který mu nabídne možnost se za jeden den jeho života na chvíli stát opět postrachem království, aby si připomenul staré dobré časy. Háček je v tom, že onen den má být Shrekovo narození, takže se dostáváme do alternativního vesmíru, kde se nikdy nenarodil. Do půlnoci musí získat polibek z pravé lásky, jinak bude průšvih. Ano, už potřetí se setkáváme úplně se stejným modelem, na němž byl Shrek postaven zatím pokaždé krom trojky.

Veškeré vtipy a humor využívají oživení v podobě alternativní reality tím nejprimitivnějším způsobem. Na podobné nápady by přišel každý, komu byste onu zápletku prozradili. Nemám možná pocit, že by čtvrtý Shrek nějak zvlášť vykrádal nápady jiných - v něm totiž vůbec žádné nápady nejsou! Tvůrci se zřejmě natolik báli odmítnutí a kritiky, že do příběhu naprosto nic nevložili. Pár klasických vtipů, které neurazí, ale ani nepřekvapí, pár provařených songů v situacích, kde je očekáváme, a romantický konec hrající na city stejným způsobem, jako v libovolném srovnatelném kousku. Nevím, jestli to vzniklo naprostou rezignací, nebo naopak snahou o uspokojení všech a korektnost za každou cenu, ale prázdnota celého děje je až neuvěřitelná.

Být Dreamworks, bylo by mi až trapné přijít s tak nedomrlou vykopávkou, zvlášť v době, kdy Pixar chrlí oproti tomuto klenoty, jejichž libovolných pět minut obsahuje stejné množství myšlenek a vtipu jako celý Shrek 4. A nemůžeme to jen odbýt s tím, že v Pixaru jsou prostě nejlepší a nemá cenu srovnávat. Vždyť Dreamworks dokázal s Jak vycvičit draka taky překvapit. Tohle je z pozice studia skutečně jen přiživení se na skomírající značce a 3D.
Mimochodem, ve 3D jsem film neviděl, ale protože se odehrává z podstatné části v noci, docela by mě zajímalo, jak se s tím tvůrci poprali. Je tu pár scén vyloženě dělaných pro třetí rozměr nějaké ty průlety, občas něco letí směrem k divákovi, ale jako celek to asi bude, hlavně právě kvůli nočním scénám, působit dost divně.

Tentokrát nemůžu říct, že by mě slavná zelená zrůda nějak urazila nebo obtěžovala. Během krátké stopáže jsem se nestačil nudit a na humor pro starší už se kašle natolik, že si dost dobře umím představit šestileté děti, které si to užijí. Ve všech ohledech průměrnému snímku tak neodepřu ve všech ohledech průměrné hodnocení. A doufám, že tvůrci dodrží slovo a už Shreka nechají spát v tom hrobě, který mu sami vykopali. Kocour v botách bude, pokud můžu hádat, poslední hřebíček do rakve.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Průměrné hodnocení je nakonec docela milé překvapení. Poněkud smutné... když se to tak vezme.
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.