home
Shazam!

RECENZE FILMU

Studio DC se snaží vymanit z temného filtru a láduje do kin zcela odlišně natočené filmy. Studio pochopilo, že těžké prachy se ukrývají u celých rodin a proto jsou jejich filmy v poslední době vtipnější, barevnější a rodinnější. A výjimkou není ani nejnovější dítko v podobě Shazam!

Shazam! - kouzelné slůvko, po kterém získáte naprosto boží schopnosti. Kdo z nás by je nechtěl? A to ani nemusíme být mladí jako Billy Batson , hlavní hrdina příběhu. Sirotek, trochu grázl a sígr. On je vyvolen, aby po vyslovení tohoto kouzelného slůvka dostal nadlidskou sílu, schopnost létat, vrhat blesky a mnoho dalších super cool věcí. Jak se ale zachová puberťák v těle dospělého superhrdiny? A co se stane, když se na obzoru objeví záporák s vizáží Marka Stronga, který oplývá stejnými schopnostmi?Další DC novinka mě zaujala už svými trailery. Byly příjemně, vtipně a zajímavě sestříhané. Jasně, už od začátku se dalo čekat, že zde se žádný temný origin nového supertýpka konat nebude. Tlačit se bude na rodinu s dětmi, aby se v kině báli, smáli a hlavně tam nechali peníze za lístek. A mé předtuchy se vyplnily. A vůbec mi to nevadí.

Shazam! totiž v rámci rodinné zábavy funguje naprosto skvěle. Je to barvitý, vynalézavý film se skvělým hlavním hrdinou a celkem dobře zvládnutou humornou vložkou. O humor se převážně stará Zachary Levi (Shazam), který od začátku do samotného konce neskutečně hláškuje. A to je ten důvod, proč si film mladí, popřípadě děti, zamilují. Je to chytlavé, cool a vtipné. Pro nás odrostlejší pochopitelně nefungují všechny vyslovené vtípky, ale když to chytneme v celoplošné rovině, tak ano, Shazam je vtipná komiksovka, kde humor není až tak šíleně trapný.

Film naráží v příběhu. Ano, všichni jsme čekali, že bude jednoduchý a žádné propracované příběhové linky a zápletky nás nečekají. Věřte, vážně nečekají. Ale to je jedno. To mi až tak nevadilo, protože v tomto směru naráží spousta komiksových filmů. Spíš je horší šíleně dlouhá stopáž! Ten film má přes dvě hodiny, což u jiných filmů mi nevadí, ale Shazam! není převážně akční film, aby vám příběh odsýpal. Zde se hodně mluví, je zde několik hluchých míst a vat, takže to neutíká a může to chvílemi nudit. Takže příště zkrátit!


Celkově je to vlastně fajn. Samozřejmě se to neobejde bez klasických komiksových klišé a je zde také pár podnětů k zamyšlení – jako jsou invalidé, rodina, sirotci … Však vy to znáte. Co ale potěší každého milovníka filmů, je hodně narážek na jiné filmy a jiné komiksové postavy. To vždy rozesměje a divák to uvítá.

Shazam! je rodinný film. Tak k němu přistupujte a bude se vám líbit. Převážně se snaží být humorný a prostě zajímavý, místy akční a temný (ale jen trochu). A pochopitelně nechybí závěrečná pořádná bitva. Nevím proč, ale při sledování jsem si vzpomněl na konkurenčního Ant-Mana a jeho filmy. Ne příběhem, ani ne zpracování, ale tím, že jsou to prostě fajn filmy pro rodiny. Navzdory tomu se mi Shazam! líbil a klidně se doma na něj podívám ještě jednou.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Shazam! je nízkorozpočtová rodinná komiksovka, která v tomto žánru funguje dobře. Je vtipná, místy akční, vše táhne hlavní hrdina (v dospělém stavu!) Zachary Levi. Příběh je ale zbytečně natahovaný, neobejde se bez komiksových klišé a je tu i několik životních poselství. Možná příště přidat akci, humor ponechat, zkrátit délku a neřešit převážnou část filmu život mladého kluka. Všichni stejně čekají až se promění. Celkově ale fajn zábava, která se mi líbila.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.