home
Sexy Pistols

RECENZE FILMU

Pokud si náhodou myslíte, že filmům s tematikou Divokého západu již odzvonilo nebo že pistole a ženy nejdou dohromady, vyvedu vás z omylu. Následující snímek je ukázkou toho, že v zahraniční kinematografii je stále možné objevit titul, který dokáže zaujmout a pobavit nejenom hereckým obsazením, ale i nestandardním prostředím. Zapomeňme na auta, mrakodrapy, přeplněné ulice i organizované zločiny a pojďme se společně podívat na to, jak vypadá spravedlnost v koltech sexy pistolnic.

Scénář má na svědomí ostřílený veterán francouzského filmu Luc Besson, který režíroval např. veleúspěšnou scifi Pátý element a coby scenárista je podepsán pod trilogií Taxi, taxi, taxi. Dále vytvořil zdařilý scénář k filmu Utržený z řetězu, který by mohl akční žánr vrátit z videopůjčoven znovu na plátna kin. Za režisérskou židli usedli dva nováčci – Espen Sandberg, který dosud nenatočil ani jeden celovečerní film, a Joachim Roenning, který režíroval českému divákovi nepříliš známý snímek Dag 1. Ale nevadí, pojďme dále.

Poměrně zajímavé je to, že nápad natočit tento snímek vzešel od samotných hlavních hereček, kterými jsou Penélope Cruz a Salma Hayek. Obě aktérky se znaly poměrně dlouho a Luc Besson jim pomohl zrealizovat jejich sen – film, ve kterém si zahrají obě spolu. Za to jim patří
velké díky, protože upřímně – je na co se dívat.

Děj samotného filmu se odehrává v roce 1880 v Mexiku, které je právě ve fázi osídlování. Vychytralé podnikatelské tahy nejsou záležitostí jenom posledních let – zástupce společnosti New York Bank and Trust, Tyler Jackson (Dwight Yoakam), se násilně zmocní půdy tamějších farmářů, aby mohla být postavena americká železnice. Vzhledem k tomu, že většina majitelů pozemků tady toto „převzetí půdy“ nepřežije, zůstane spousta pozůstalých – mimo jiné také Maria (Penélope Cruz) jakožto dcera chudého, nyní smrtelně raněného zemědělce, a Sara (Salma Hayek), která se právě vrátila ze studií v Evropě a vesnický život ranného Mexika je jí poněkud vzdálený. Abych toho neprozradil příliš, obě se dají v jednom docela vtipném momentu dohromady a následuje série dobrodružství a vzájemného budování přátelství. Důležitou úlohu sehrál také herec Steve Zahn (Láska přes internet, Sahara) v roli čerstvě dostudovaného a ambiciózního detektiva Quentina, který je pověřen případem „náhodného úmrtí“ otce Sary. Už jeho samotný příjezd znamená reálné riziko zaskočení popcornu v krku, Quentin ovšem po pár pokusech o standardní průběh vyšetřování opouští „temnou stranu“ v podobě vykořisťovatelů a přidává se k mladým banditkám, které mají Smith & Wessony opravdu proklatě nízko u pasu. Společně hájí zájmy okradených zemědělců a
co myslíte, podaří se jim to?

Ovšem i zde existuje druhá strana mince. Celý příběh je natolik pozitivní a krátkozraký, že nebýt pár lechtivějších scén, směle bychom mohli snímek pouštět našim potomkům jako příjemné zpestření nedělního odpoledne. Pravdou je, že celkové podání tady tuto myšlenku neumožňuje bez výčitků svědomí zrealizovat, proto tuto variantu nedoporučuji. Jako tečka za pěkně stráveným dnem to ale není špatné a pokud máte náladu se pobavit nad nešikovností Sary ve střelbě, nad prvními pokusy Marie políbit muže (ačkoli takového pokusu bych se možná zúčastnil i dobrovolně…) a celkově vzato, zhlédnout poměrně originální provedení nástupu spravedlnosti do divokého Mexika (jo, Vinetou by se možná divil, k čemu všemu je ještě možné použít pistoli kromě ochrany indiánské osady), sežeňte si lístky na blížící se premiéru filmu, která je naplánovaná na 6. července.

Sečteno a podtrženo - banalitu děje a občasné díry ve scénáři zachraňují výkony obou hlavních představitelek a poměrně dobrá režie, která z nepříliš kvalitního Bessonova scénáře vytřískala, co se dalo, a na několika místech překvapila neotřelým humorem. Salma Hayek a Penélope Cruz se skvěle doplňují a komická dvojice, kterou vytvořily, by si zasloužila další film. To konečně pochopili i tvůrci snímku, kteří si k druhému pokračování nechali otevřená dvířka, a tak se za pár let pravděpodobně dočkáme dalšího pokračování.

hodnocení
60 %
jedním dechem
Sexy pistolnice si rozhodně neprostřílí cestu s Oscaru, ale zato vás poměrně slušně pobaví.
Radan Tuhý
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.