home
Ticho před bouří

RECENZE FILMU

Novinka od režiséra Stevena Knighta je plná zvučných jmen a trailery nás lákaly na drama thriller podívanou plnou záhad, intrik, útlaku, zvratů a následně možná i vraždy. Filmy typu Zmizelá, nebo Nebezpečná laskavost mám rád, takže mě pochopitelně Ticho před bouří maximálně lákalo a těšil jsem se na důmyslný film, který mě nenechá oddychnout, a možná uvidím krásné nahé tělo Anne Hathaway. Dostal jsem průměrný snímek s debilním koncem a nahým tělem Matthewa McConaugheyho. To byl den…

Hezky ale popořádku. V příběhu sledujeme Bakera Dilla, jehož hraje Matthew McConaughey, který je bývalým vojákem a nyní si čistí myšlenky v Karibiku na své lodi jménem Serenity, podle které je pojmenovaný film v originále. Kromě brázdění po oceánu se také věnuje rybaření, což je jeho záliba a i živobytí, jelikož bere turisty s sebou, aby s ním ulovili pár tuňáků. Většinou je k prutu ale moc nepouští, což ne všem se líbí. Baker má totiž cíl. Snaží se už delší dobu ulovit jednoho macka, který mu již několikrát doslova utekl z rukou. Nějak jsem nepobral, proč vlastně ho chce ulovit, ale velká část filmu se tomu také věnuje.Jakmile poznáme Bakerovu náturu, jeho milenku, život a pochopíme, že s ním trávit čas za střízliva fakt nejde, přichází na scénu jeho ex-manželka, s kterou má malého synka. Tu nám ztvárňuje Anne Hathaway a zkouší to s blonďatými vlasy a musím uznat, že jí to seklo. Baker však nad jejími vlasy nemá čas slintat, protože mu nabídne celkem zajímavou sumičku za vraždu jejího manžela, který je hrubián a týrá ji. A postup by měl být celkem easy, vzít jejího nynějšího manžela na loď ulovit pár tuňáků, opít ho, pifnout ho a shodit přes palubu. A jak se nám do krámu hodí, Baker je samozřejmě bez peněz. Zabít ale člověka, to může být i pro bývalého vojáka něco těžkého.

Všechno to zní moc fajn. Skoro mysteriózní příběh, kdy čekáme, jak se hlavní postava rozhodne a jaké to bude mít popřípadě následky. Nebo čekáme, co se z jeho manželky stane a zda je skutečně ta situace tak černobílá. To mám rád. Budování napětí, otázky, na které se dozvíme odpověď až na konci, kdy nám spadne huba do klína. A mě spadla. Jenže ne moc pozitivně. Ale nebudu předbíhat.


Než se dozvíme závěrečný zvrat, tak ani film vůbec dobře nešlape. Nebuduje vůbec žádné napěti, skoro se v něm nic neděje. Jen sledujeme Matthewa McConaugheyho jak napíná svaly u prutu, nebo jak pobíhá či plave zcela nahý. Za celý svůj život jsem neviděl tolikrát jeho nahý zadek. Pokud chcete vidět jeho zadek, divačky, Ticho před bouří vás dozajisté rozbouří. Já se těšil na Anne Hathaway, ale v tomto směru jsem zůstal neuspokojen. Ne, bez srandy! Oba dva herci samozřejmě hrají dobře, i ostatní vedlejší. Jen ve špatném filmu. Bylo to nudné, nezáživné, nezajímavé. Vůbec to navíc neodpovídalo trailerům, které slibovaly zcela něco jiného. Do samotného závěru jsem byl nespokojený, ale říkal jsem si, že jsem už viděl horší filmy a dobře, nějak to přežiju. Pak ale přišel finální zvrat.

Když přijde zvrat, ten konečný, tak buďto vás šokuje, nebo jste ho předvídali, nebo žádný nepřijde. Tady přišel takový, který jsem fakt nečekal, který mě fakt šokoval a který mě málem srazil ze sedačky. Otevřenou pusu jsem dlouho u sledování filmu neměl. Nejde o to, že tam nějaký zvrat byl, ale jaký byl! Zcela všechno změnil. Jako by režisér vám pověděl: „Teď jste sledovali tento příběh, ale víte co, uděláme to jinak, na ničem nezáleží.“ Takže skoro hodina a půl zcela zbytečná. Navíc, závěr změnil kompletně žánr filmu. Najednou to bylo sci-fi? Já asi chápu tu myšlenku, asi tuším, proč to tak natočili, ale je to tak debilní a hlavně mi to k příběhu moc nepasovalo. Je sice pravda, že díky tomuto vysvětlení jsem pár věcí následně pochopil – třeba občas divnou kameru – ale prostě toto divák nechce. Já si přál drama s vraždou, skoro mysteriózní, ale dostal jsem takovou nezáživnou slátaninu s koncem, který mě překvapuje ještě teď. A to je škoda. Kdybychom věděli, o co jde už na začátku, byl bych shovívavější, ale takto to na nás vybafnout na konci. Jo, pár lidí kolem mě se smutně zasmálo.

hodnocení
30 %
jedním dechem
Čekal jsem něco jiného. Trailery klamou, je to totiž nezáživný nudný film s takovým koncem, že byste raději zašli do jiného sálu na něco jiného. Na konci totiž změníme žánr a co jsme se dozvěděli najednou neplatí. I bez toho zvratu je to nudné, nic neříkající a vůbec to není dramatické. Nic se neděje, spousta věcí nedává smyl a na konci se vám chce brečet.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.