home
Scary Movie 4

RECENZE FILMU

Aby hned ze začátku bylo jasno – nejlepší díl celé „scarymovie“ série je trojka! Alespoň tedy dle mého názoru. Režii si po zoufalci Keenenu Wayansovi vzal tehdy na starosti ostřílený David Zucker (Připoutejte se, prosím!, Žhavé výstřely) a teprve on všem v Hollywoodu ukázal, jak se točí parodie. Do Scary Movie 3 si s sebou přivzal své tehdejší „hrdiny“ v čele s Leslie Nielsenem a mnoho diváků (včetně mě) přesvědčil, že série ještě není zdaleka pohřbena.

Komerční úspěch trojky producenty nabudil, aby se pustili do čtyřky. Režie se opět chopil Zucker, ale tentokrát bohužel ne tak dobře jako u předchozího dílu. Scenáristé Craig Mazin a Pat Proft si vzali na mušku nejenom aktuální horory v čele s Válkou světů, Saw, Vesnicí a Nenávistí, ale dostalo se i na drama Million Dolar Baby či Zkrocenou horu. Vypadá to lákavě, ale hlavní problém je…….ve scénáři. Je samozřejmostí, že jde jen o parodii, kde vlastně nic nemusí dávat tak úplně smysl, jenomže na rozdíl od třetího dílu zde zkrátka nic nefunguje. Parodické scény jsou na sebe naflákané jedna za druhou a je úplně zbytečné se tu rozepisovat, o čem to vlastně celé je. Zkrátka jen slepenec scén, které spolu občas mají dokonce i něco společného. Tak jak ve SM3 hladce a vtipně fungovalo spojení Kruhu s Matrix Reloaded, zde Válka světů se Saw ani náhodou. Občas sice k výbuchu smíchu dojde, ale výsledný dojem to stejně nespraví. Za co si ale Zucker zaslouží pochvalu, je
fakt, že do filmu vložil minimum nechutných scén typu „kdo koho víc poblije“. A když už tedy dojde na ten smích, jde vyloženě o klasicky „zuckerovské“ scény, v nichž většinou exceluje již zmiňovaný Leslie Nielsen znovu v roli amerického prezidenta (zejména jeho výstup ve školce stojí za to) nebo typické záběry, kdy někdo do něčeho vrazí atd., které prostě Zucker umí! (viz povedená parodie na Vesnici či opravdu vyšperkovanou Zkrocenou horu).

Hlavní role se (stejně jako ve trojce) ujala Anna Faris, jenž dokazuje, že se do takovýchto filmu hodí a cítí se v nich jako ryba ve vodě (donekonečna to však nepůjde, Anno). Po jejím boku tentokrát nestojí Charlie Sheen (má tu ovšem malé a vtipné cameo), ale bohužel nepříliš známý a oproti Sheenovi krutě nevýrazný Craig Bierko, kterého do kapsy v klidu shrábne i již zmiňovaný a stále vynikající Leslie Nielsen.

Už teď je téměř jisté, že do dvou let tu bude Scary Movie 5. Čtyřka si na sebe stihla vydělat za pár promítacích dní, a tak očekávejme další přival zparodovaných nejenom hororových scén. Někoho to za chvíli omrzí, někoho naopak nikdy. Tak už to chodí, ale dech této sérii pomalu, ale jistě dochází!

hodnocení
40 %
jedním dechem
Místy opravdu vtipné, místy zase neskutečně trapné. Čtyřka je na hodně tenké hraně!
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.