home
Předčítač

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
60 %

Sklamanie

Taktiež aj ja som bol veľmi zvedavý čo film "The Reader" prinesie, no a prinieslo sklamanie. Príbeh taký ešte taký priemerný, že dalo by sa ale to spracovanie... o tom sa mi ani nechce hovoriť. Hlavne ten začiatok nič moc. Potom jak sa začal riešiť ten proces to začalo byť trochu viac zaujímavé ale naozaj len trochu. Vôbec som sa nedokázal vcítiť do toho deja emócie, ktoré tam mali byť akože také silné sa ma vôbec nedotkli a taktiež ani ten koniec. Úprimne povedané naozaj neviem za čo dostala Kate Winslet toho oscara ale mám pocit, že len za to že skoro v každej druhej scéne bola obnažená. Fakt úbohé. Až doteraz som ju mal medzi mojimi obľúbenými herečkami ale týmto filmom šla u mňa dolu. Jedinou svetlou vecou bola postava, ktorú stvárnil môj obľúbený Bruno Ganz. Ale jeho postava dostala vo filme tak málo priestoru, že to skoro ani nestojí za zmienku. Takže naozaj sklamanie a to VEĽKÉ.

4. května 2011
avatar uživatele
60 %

Průměr

Od filmu jsem nic extra neočekávala a to se mi také splnilo. Kate Winslet svou roli zahrála naprosto dokonale. Pro diváky, kteří ji znají především z filmu Titanic, to musel být velký šok. Jako krutou nacistickou ženu, která je souzena za svá zvěrstva, jsem si ji rozhodně nepředstavovala. Film byl pro mě především zajímavý díky problematice nacistického Německa a jeho odrazu v koncentračních táborem, která mě velmi zajímá. A jsem ráda, že scénáristé tímto snímkem zase trochu tuto nedávnou historii alespoň krátkou smínkou připomněli široké veřejnosti. Na tuto neblahou součást světových i českých dějin se totiž nemá zapomínat!

18. listopadu 2010
avatar uživatele
40 %

Zklamání

Na tento film jsem se opravdu těšila, protože si vybral myslím divácky oblíbené téma a jen jsem si říkala, jak tady asi bude zpracováno. Ale bohužel to nebylo tak úžasné jak jsem v to doufalo. Jak už bylo psáno, je film natočen v jaksi pomalejším tempu, rozdělen asi na tři části a každá část trvá velice dlouho. Začátek by tedy ještě ušel, soudní proces už mohl být mnohem propracovanější, když vyzněl ortel, kdy byla Hanna odsouzena na doživotí, ani to se mnou nehnulo, když na ni její spolupachatelky házely všechnu vinu, nebylo mi jí líto a necítila jsem vztek. Poslední část, kdy se vlastně ukáže, že Hanna vůbec neuměla psát, mohla být nějak lépe poslána na povrch, čekala jsem nějaký ten zlomový okamžik, ale ono nic, jakoby na tom vůbec nezáleželo, nebo jakoby to nikomu ani nedošlo. A teď se dostávám ke konci filmu, který byl podle mě rozhodně nejslabší, i když musím přiznat, že jsem tak, úplně nečekala, že Hanna spáchá sebevraždu, ale opět to ve mě neprobudilo žádné emoce. A taky mi moc nedošlo co jsem na tom měla pochopit, je pro mě nepochopitelné když někdo může posílat na smrt stovky lidí, s Hannou jsem vůbec necítila a nelitovala jí. Filmu taky dost ubralo, že byl v angličtině, nepřipadalo mi, že se vše odehrávalo v Německu během války. No a pokud jde o soundtrack, ten jakoby ani nebyl. Naštěstí Kate dokázala, že je skvělá herečka a její role jí můžeme všichni věřit, takže svým výkonem pro mě toto jinak velké zklamání trochu zachránila. Velká škoda.

14. listopadu 2010
avatar uživatele
70 %

Na Předčítači se mi líbil hlavně originální příběh a kontroverzní hlavní hrdinka. Hanna byla dost šílená, ale velmi zajímavá postava. Moc jsem nebyla spokojená s Ralphem Fiennesem, nevěřila jsem, že je starší já mladého Michaela. Konec byl velmi předvídatelný, což je škoda, ale jak jinak by to mělo dopadnout? Dávám 70 %, kdysi jsem tolik procent dávala filmům, které se mi moc nelíbily. Předčítač je kvalitní snímek, přesto mu chybělo něco, abych dala víc.

7. listopadu 2010
avatar uživatele
70 %

Hnusná vražedkyně??

Nic není černé nebo bílé, zlé nebo dobré. Film se nám to snaží sdělit přes příběh dozorkyně v koncentračním táboře. Co vás první napadne? Svině, která zavinila smrt mnoha lidí. Jak snadné je odsoudit. Snazší než zamyslet se a snažit pochopit... Kate si Oscara zasloužila a Ralph si jako satisfakci ode mě vyslouží alespoň pochvalu.

28. října 2010
avatar uživatele
100 %

Předčítač

...přes spoustu výhrad od ostatních,jsem filmem byla velice potěšena a byl to pro mne zážitek*Klidně bych si ho dala znovu*

24. října 2010
avatar uživatele
100 %

Předčítač mě velmi zaujal. Málokdy se mi stává, že bych u filmu přestala vnímat okolí, ale tady jsem se opravdu nechala vtáhnout do děje. Kate Winslet byla úžasná, všem dokázala, že je vynikající herečka. Film doporučuji všem, kteří hledají námět na zamyšlení a zároveň silný zážitek.

24. října 2010
avatar uživatele
70 %

Stephen Daldry zpracoval velice silný námět, povyprávěl ho poměrně poklidným tempem a obsadil vynikající herce a vznikla pozoruhodná podívaná. První půlka filmu představuje budování milostného vztahu mladíka a o několik let starší ženy. V této části jsem si vychutnávala především herecké umění ústřední dvojice, David Kross dostal s touto rolí obrovskou příležitost zapsat se do podvědomí diváků, mě zaujal velice a jsem zvědavá na jeho další role. Poklidné tempo první poloviny mi prakticky vyhovovalo a nenudila jsem se. V druhé půlce příběh, ač stále v pomalejší tempu, ještě zesílil. To, co tu Kate předvádí, nevyžaduje komentář. Scény u soudu jsou obzvlášť působivé a film zde dosahuje svého vrcholu. Bohužel pak už jeho kvalita postupně klesá. Jakmile Se film posune o několik let napřed, Hanna zestárne a Michael je dospělý muž, je film stále rozvleklejší a vůbec nevyužívá potenciálu určitých scén, například setkání Hanny a Michaela po letech, která mohla být mnohem emotivnější a silnější. Ralph Fiennes mě příliš nepřesvědčil, jeho Michael mi přišel jakoby uplně jiný člověk, než Michael ztvárněný D. Krossem, tudíž i trošku nevěrohodný. Takový příliš klidný a vyrovnaný na to, s čím se potýkal. A poslední scény mě už lehce iritovaly. Především mi přišli vpodstatě zbytečné, či zbytečně rozvleklé. Zkrátka jak pěkně a poutavě film začal, tak špatně a nezáživně skončil. A je to velká škoda... U mě je to tak na 75%

19. července 2010
avatar uživatele
50 %

Mysle jsem si, jak bude film užitečný. Nakonec jsem se dočkal velkého zklámání. Děj by mohl ještě ujít, ale jak byl zpracovaný, tedy dost neodborně. Soudní proce byla trapná fraška, konverzace primitivní, až stupidní. Nic nebylo vysvětleno v jejich konverzacích. Tečkou za vším je, když od pánů Američanů se dočkáme takového faux pas, když se Hanna učí číst a psát z anglických knih, nota bene pak konverzace s Michaelem psané také anglicky. Bravo.

18. března 2010
avatar uživatele
60 %

Možná sklamání

Od tohoto filmu, jakožto oceňeným Oscary za hercké výkony jsem čekala víc než jen průměrný scénář. Herečka v hlavní roli byla velmi dobrá ale nepřímo tomu už scénář, v první polovině nudný, který nám dává pocit, že v druhé polovině by se mohlo stát něco zamyšlení hodného. Ale hodně lidí to možná sklame, pouze pár zajímavých zápletek mi nedovolí o tomhle filmu říct že patří mezi mé favority. Navíc si nejsem jistá zda tématika z období 2sv války patří do rukou přímo americké produkci, která od nás byla za té doby na hony vzdálená...

7. února 2010
avatar uživatele
80 %

Velmi netradiční příběh o bývalé dozorkyni v koncentráku, který ve vás rozhodně vyvolá hodně pocitů a myšlenek. Téma nacistického vyhlazování Židů mě zajímá hodně, načetla jsem o tom hodně knížek, viděla snad všechny dokumenty... takže mne máloco překvapí. U Předčítače mě nepřekvapil film jako takový, jako kinematografické dílo je zcela obvykle zpracováno ve formě vyprávění s retrospektivou... Spíše mě zaujal ten příběh... Pohlíželi jste někdy na bachařku z Osvětimi jako na člověka, který si nezasloužil odsouzení a trest? Je to samozřejmě manipulace, protože v podobě Kate Winslet (která je skvělá, a to jsem film viděla v dabingu, v reálu s německým přízvukem to musí být ještě lepší) vypadá každý jako neviňátko a přejete mu dobrý konec... Ale kdoví, jestli podobně manipulováni při procesech nebyly/i i ostatní jejich "kolegové". Jak jsem pochopila, ona brala tento úděl jako každou obvyklou práci s příkazy a povinnostmi: prostě dělala to, co každá dozorkyně. Měla příkazy, nepřemýšlela o tom, co je dobré a co zlé. Je to špatně? Samozřejmě z nezaujatého pohledu bych vrhla všechny SS dozorce do jednoho pytle a nepřemýšlela bych ani chvilku o tom, že to mohli být dobří lidé. Ze zaujatého pohledu na jednu z nich ve ztvárnění Kate Winslet bych najednou dovedla o jejich povaze přemýšlet... Je to ale jenom film a fikce a vlastně o tom, že by Hana byla dobrým člověkem, se moc ze snímku nedozvíme... takže tyto myšlenky asi nechám plavat. Ale film je to náramně zajímavý a rozhodně lepší než třeba nudný Benjamin Button nebo Nouzový východ.

1. ledna 2010
avatar uživatele
90 %

Myslíte, že víte co přijde? Mýlíte

tento film je poutavý svou nepředvídatelností. Vždy, když čekáte, že se něco stane, tak se stane něco úplně jiného. Už sám nápad na zápletku dvou lidí různého věku je velice zajímavý a stojí za takto kvalitní zpracování.. druhá část filmu je.. no daleko působivější než první, gradování je zde dovedeno k dokonalosti.

19. prosince 2009
avatar uživatele
T!mo
...
70 %

Pro jistotu jsem si první přečetl knihu, abych mohl mít porovnání(jen velmi málo filmů-jestli vůbec-je lepší jak knížka),nebudu nijak obšírně rozebírat knihu,od toho je určitě jiná stránka. Zkrátka a dobře, za den jsem ji přečetl a netrpělivě jsem čekal, až uvidím film. Celkový dojem z filmu mě docela překvapil. Cítil jsem spíš zklamání, na jednu stranu velmi kvalitně obsazené postavy a výkony na plátně, na druhou zdlouhavé a trochu i místy nudné pasáže. Nemohl jsem se do toho filmu "dostat". Co říci závěrem, určitě je kniha lepší jak film,ale pro ty, kdo neradi čtou nebo nemají čas bude film příjemná satisfakce, pokud je zajímá příběh jedné ženy a kluka za dob války a po ní..

20. října 2009
avatar uživatele
ivin
...
100 %

Kvalita....

...slovo, které můžeme propojit s každým kouskem tohoto filmu. Smuntý film o "jiné lásce" a o ženě, která bude v očích společnosti raději za cenu doživotního trestu nacistickou zrůdou než negramotnou ženou!

25. září 2009
avatar uživatele
90 %

Nic netušící...

O víkendu se mi dostal do rukou tento film. Aniž bych tušila o co se jedná, o čem je příběh a o jaký se jedná žánr, s chutí jsem si ho pustila.
Příběh měl plynulý tok děje, nenudilo mě to, netrpělivě jsem očekávala, kdy nastane nějaký zvrat (zdálo se mi neuvěřitelné, že by vztah Hanny a chlapce vydržel - a měla jsem pravdu).
Když se film dostal do části, kde se odehrával soudní proces, donutilo mě to a určitě i mnohého diváka k zamyšlení (holocaust a jednání dozorkyň, zda chlapec odpustí Hanně a pomůže ji v procesu). Také mě napadlo, že známe holocaust jen z pozice obětí, nikoliv viníků .... tudíž lehce odsuzujeme, ale kdo ví, jak to tenkrát všechno bylo. Hanna je zářným příkladem a takovým poodhalením, jací někteří z nich mohli být.
Velice mě dojala část, kdy chlapec začal Hanně posílat nahrávky knih a ona se díky tomu naučila číst a psát.
Závěr, kdy Hanna spáchala sebevraždu jsem čekala a její počínání naprosoto chápala.

Celkově se mi drama velice líbilo, výkon Kate byl výborný. První část až moc zaváněla nahotou a erotikou, ale druhou částí, kdy se ve filmu objevilo vážné téma a několik otázek k zamyšlení, se vše urovnalo.

11. srpna 2009
avatar uživatele
100 %

Dechberoucí

...přesně tak. Film mě překvapil, donutil k slzám i k zamyšlení. Potřebovala jsem ho chvilku vstřebávat a tohle na filmech oceňuji. Kromě vynikajícího příběhu má ale ještě něco - možná si za nějaký čas nebudu úplně přesně do detailů pamatovat děj, ale mistrovský výkon Kate Winslet je v tomhle případě nezapomenutelný (jak při procesu vztekle praštila pěstičkou...mmm...) A jako třešnička na dortu Ralph Fiennes a David Kross...jak mně bylo jenom těch dvou líto...

22. července 2009
avatar uživatele
100 %

klobouk dolů

Je fakt, že začátek by mohl být krapet zkrácen, ale když se člověk nedivá na ty "milostné scény" ale na to, proč to tam vše je, tak to je taky jiné. Ono nejdůležitější bylo, to jak jí četl... Ale ten konec, mne opravdu překvapil, dojalo mno to málem k slzám.
Mimochodem, ta scéna v tom kostele, je točená v severních Čechách hrozně zvláštní být na místě kde má oblíbená herečka :-)
Velmi zajímavá myšlenka a líbilo se mi hrozně moc, jakým způsobem se naučila číst...

15. července 2009
avatar uživatele
90 %

na začátku filmu jsem byla na váškách jestli pokračovat .. ale když jsem všechny milostné scény zhlédla a pokračovala v filmu byl jsem nadšena ... naprosto úžasný příběh .. výborný výběr herců, i když si myslím, že herec, který hrál mladého Michaela mohl být taky nějak oceněn .. fascinovala mě postava Hanny .. stručně řečeno je to film, na který stojí se kouknout

5. června 2009
avatar uživatele
80 %

Předčítač mě lákal už jen pro tu zápletku, která mi přišla velice originální a zajímavá. Ale v prvních minutách jsem byla zklamaná. Stále jsem čekala na ten silný příběh a místo toho jsem stále viděla jenom nahý pár a postel. Později jsem pochopila, že to bylo důležité pro rozvinutí děje. Čím víc se film blížil ke konci, tím víc na mě emocionálně působil. Byla jsem v šoku kam až byla Kate ochotná zajít, jen aby utajila svoje tajemství. Stručně řečeno: Pomalý dlouhý začátek, ale když jsem to vydržela tak silný příběh a konec, který mi zahrál na city..

29. května 2009
avatar uživatele
100 %

Na Předčítače jsem se těšila nejvíc z nominovaných filmů na Oskary. Ale těšila jsem se tak moc, že jsem zřejmě čekala něco, co tu ještě nebylo. Trošku mě to zklamalo koncem. Ale jinak filmu nic nevytýkám, vážně podařený :) Hlavně Kate Winslet si Oskara zasloužila:)

8. května 2009
avatar uživatele
100 %

Velice silné drama

Toto je jedno z nejpovedenějších dramat, které jsem zatím viděl. Velice emocionálně silný příběh, nad kterým je nutno se pozastavit. Skvělý námět, herecké výkony, hlavně Kate Winslet. Svého Oscara si zasloužila. Tento film budu mít jistě ještě dlouho v hlavě. Tleskám a zvedám oba palce nahoru.

27. dubna 2009
avatar uživatele
80 %

Jakožto na moji historicky první filmovou premiéru v kině, jsem se na Předčítače těšil. Pro jistotu ne moc, abych nebyl zklamaný a mohl být příjemně překvapen. Pamatuji si, že Předčítač byl horký Oscarový kandidát, takže špatně film dopadnout nemohl. Začal lehce eroticky a připadalo mi, jako kdybych sledoval něco jiného, avšak postupem času se vše rozvíjelo a konečně se projevila dramatická část. Ukázalo se, že ze vztahu dvou hlavních postav se skvěle těžilo a vytvořilo to jakou si „páteř“ pro zbytek. Naneštěstí mě nejvíce bavila právě tato etapa a ostatní mě moc neoslovily. Když do hry vstoupila nacistická kapitola života, začalo mě to čím dál více uspávat. Průběh byl bohatý na zvraty, to ano, avšak podali je zvláštní formou. Kupříkladu z takové smutné události jako je smrt, nezískali absolutně nic. V prvé řadě mohl zaútočit na slzné kanálky, ale takhle si dojetí nepředstavuju. Chyběly silnější okamžiky, i když příležitostí na jejich zařazení bylo požehnaně. Určitě měl film ambice… já však spíše sledoval přehlídku trestuhodných nevyužití. Postrádal jsem něco, díky čemu bych se do filmu vcítil, chtěl jsem se nechat pohltit dějem, ale ono nic nepřicházelo. Námět je brilantní, ale od mojí představy se to prostě liší. Neříkám, že filmu udělali špatně… někomu to sedne jinému zase ne. Asi tak. Naštěstí je zde i hodně věcí k pochválení. Tím prvním, co bych rád zmínil, jsou herecké výkony. Ať už Kate Winslet nebo David Kross, který ztvárnil mladého Michaela. Oba byli perfektní. Kate dokonce získala Oscara (kdybych rozhodoval já, Angelina byla lepší). Její výkon byl až mrazivý a dosti kvalitní. Možná ještě víc se mi ale líbil David. Na to, že je velmi mladý, klobouk dolů. I další složky, hudbou počínaje a konče třeba výběrem lokací, se vyvedly. Závěr: Film dobrý jak pro koho, ale šanci, udělat si na něj vlastní názor, byste neměli propást. Od mně za 75%, zaokrouhluji na 80%, přece jenom se něco takového nevidí každý den.

23. dubna 2009
avatar uživatele
70 %

Jediný důvod, proč jsem se šel dívat na předčítače, byl ten, že jsme měli jít na nějaký se školou a tento film se mi jevil jako nejlepší varianta, nicméně velké naděje jsem do něj nevkládal, protože milostná dramata nejsou zrovna mým nejoblíbenějším žánrem. Když jsme na tom byli v kině, dopadlo to určitě mnohem lépe, než kdybych se na film koukal doma a zároveň to byl první film, na kterém jsem byl při jeho premiéře. Tam to bylo pochopitelně mnohem lepší než doma, protože když jde o takovéto drama, dělám si doma přestávky a příliš mě to nudí, ale v kině bez přestávek, ač to nebylo nějak zvlášť zábavné, mi to uběhlo celkem velmi rychle, i když trval dvě hodiny. Tedy drama to bylo jako vyšité. Film má hodně zajímavý příběh, který se zároveň týká i druhé světové války a je na něm dobré, že se odehrává v minulosti a přítomnosti najednou, což se hodně pozná na hlavním hrdinovi. David Kross, ač to byla nejspíš jeho první velká role, to hrál velmi dobře a jako amatéra bych ho rozhodně neshledával. Moc dobře chápu, proč neobsadili do filmu patnáctiletého kluka jako ve scénáři, ale Kross na 15 rozhodně nevypadal a kdybych nevěděl, že je jeho roli tolik let, typoval bych ho tak na 20 let. Zato Ralph Fiennes se mi jako dospělý Michael Berg velmi líbil. Ač je velmi mi kvůli jiným filmům nesympatický, zde působil velmi uvolněně. Když jsem mluvil o příběhu, doplním, že i od něj jsem čekal více náplně. Je sice pozoruhodný, ale až příliš uvolněný a zdlouhavý, protože se také drží stejné linie. Zvratů je tu vskutku hodně, ale nikde jsem se nedočkal rychlejšího odvíjení se děje. Dámská hlavní postava Kate Winslet jsem viděl poprvé od Titaniku ale na její věk jí make-up zrovna neslušel. I když jí je 33 ve filmu jí udělali mnohem starší, ale když došlo k časovému období „za 20 let“ už jí vrásky a vybledlá pleť opravdu nesvědčila, ale jsem rád, že tam nenastrčili někoho jiného. Film si mě získal i prostřednictvím erotických scén, ale nemuselo to být celé tak dlouhé. Zkrátka mohlo to být lepší.

23. dubna 2009
avatar uživatele
80 %

Předčítač je drama, kterému je třeba přijít na chuť. Pojednává o spoustě věcí, jež jsou hodny odsouzení, ale zároveň při hlubším přemýšlení dovedete pochopit, proč to hrdinové udělali, nebo museli udělat. Stěžejní "zápletka" je zajímavá. Jednoznačně chválihodné je filmařské pojetí vztahu starší ženy s mladým mužem. V některých filmech vidíte jenom náznaky, nevíte na čem jste, ale v případě Předčítače se filmaři opravdu s ničím nepárali, herci odhodili stud ( a i šaty ) a vznikly scény, při kterých se i "životem protřelí" jedinci červenají. :o) Je zajímavé vidět na filmovém plátně "dovádět" mladíčka s ženou o víc jak patnáct let starší a vědět, že se nejedná jenom o věkový rozdíl postav, ale že i ve skutečnosti jsou hlavní představitelé od sebe takto věkove daleko. Ráda bych viděla nějaký dokument z natáčení. K hereckému obsazení se vyjádřím jenom pár slovy. Kate Winslet a Ralph Fiennes patří mezi dnešní hereckou elitu, tudíž jsem jiné, než skvělé výkony ani neočekávala. Kate ovšem měla více prostoru a Oscara má zaslouženě. David Kross ve mě při prvním záběru nevzbudil valné sympatie, ale jak film ubíhá, tak jsem si zvykla a nakonec přiznávám, že se nejednalo o špatný výběr. Role mu pasovala, to každopádně...Největší radost jsem měla z malé roličky mého německého oblíbence Volkera Brucha, pravděpodobně nikomu tohle jméno nic neříká, ale já v něm vidím talent !! Celkově musím říct, že i když mě Předčítač do křesla nezarazil a ani dech mi nevyrazil, tak jsem rozhodně nestrávila u filmu zbytečné dvě hodiny, právě naopak. Cítím se obohacena o další zajímavý film a doufám, že časem se budu moci opět podívat. Krásných 80% pro film a 100% pro Oscarovou Kate Winslet !!

23. dubna 2009
avatar uživatele
90 %

rozpaky

na film jsem šla s nadšením. knížku od bernharda schlinka jsem přečetla jedním dechem a tudíž jsem to samé očekávala od filmu...film byl natočený výborně to ano, ale mrzí mě, že některé důležité scény byly vynechány...myslím si, že ten film bych bez knihy nepochopila tak, jak bych měla. bylo tam i pár " logických chyb", které si podle mě mohli autoři filmu odpustit
rozhodně se ale vyplatí na film zajít, atmosféra vás pohltí

20. dubna 2009
avatar uživatele
60 %

Hannah Herzsprung

Film má v sobě hned několik příběhů. Ale postupně se od zábavného mládí a příjemných vzpomínek děj přesune k dramatu. Ale celkově mě film moc nezaujal.

11. dubna 2009

Zasloužený Oskar

Tenhle film si Oskara opravdu zaslouží...A Kate obzvlášť. Dokázala celou postavu Hanny zahrát naprosto dokonale. I na to, jakou již je herečkou ( a že její filmografii mám zkoukanou:D), mě hodně překvapila. I celá zápletka byla perfektně uspořádaná, něco vám sice během filmu již dojde dříve, než samotnému Michaelovi, ale někdy vás dokáže překvapit...
Nominace na Oskary za režii a scénář také považuji za spravedlivé. Nastínění celého děje je téměř dokonalé. 10% dolů pouze kvůli nehappy endu...(na ty já jsem vysazená:D) Rozhodně se tedy nenechte odradit, pokud nejste fandové filmů z poválečné doby. Upřímně doporučuji...

7. dubna 2009
avatar uživatele
100 %

The Reader

Kate si tu slávu vážně zaslouží. Ta ženská už nemusí nic dokazovat. Umí jo ta umí. Skvělý film, který nutí k zamyšlení a otevírá oči. Líbilo se mi hlavně to propracování s kamerou.

22. března 2009
avatar uživatele
100 %

Neuvěřitelné

Nedá se uvěřit tomu, že v dnešní době vzniká něco tak nádhernýho. Tohle vás chytne, dovede k zamyšlení. Líbí se mi, že nikde není jasně černá ani jasně bílá. Kate winslet si určitě Oscara zasloužila, protože ztvárnit tuhle roli s takovou přirozeností, naivitou ale i půvabem a drsností, to je obdivuhodné.

14. března 2009

Nezabudnuteľný zážitok

Predčítač ma jednoducho dostal. Vynikajúci úvod sa dostane do trochu menej zaujímavého stredu, no záver bol jedinečný a pre mňa nádherný. Pre mňa najlepší film roku 2008 a hrozne ma mrzí, že nezískal Oscara za najlepší film, lebo by si to ozaj zaslúžil. Nielen skvelá Kate Winslet právom ocenená Oscarom bola nezabudnuteľná, ale aj dosť ignorovaný David Kross bol excelentný. Akurát Ralph Fiennes mi do svojej role nesadol a namiesto neho mohol hrať zamaskovaný David Kross rovnako, ako to bolo s Kate Winslet. Tento nenápadný, bravúrne zrežírovaný a napísaný malý-veľký filmček ma ešte veľmi dlho nenechá spať...

13. března 2009
avatar uživatele
70 %

Vždycky to může být lepší

Tak nevím, na The Reader jsem se docela těšila, taky jsem chtěla vidět Kate Winslet v její oscarové roli a porovnat ji s Meryl Streep, rovněž námět filmu mě lákal... A když jsem se dodívala, mám spíše rozporuplné pocity. Čekala jsem tedy rozdhodně více a nejsem z filmu nijak nadšená (jako třeba z Daldryho předchozího filmu Hodiny), ale nepopírám, že se mi film líbil. Nejprve Kate. Podle mě byla lepší Meryl v Doubt, tahle role mi přišla taková trošku nevýrazná a lépe by jí slušela nominace za vedlejší roli v Předčítači (jako to udělali na Glóbech), mi to na hlavní roli taky moc nesedělo. Kateina postava nebyla moc sympatická, člověk si k ní nedokáže vytvořit vztah, nějak v sobě tutlala emoce a pro mě pak ten výkon postrádá šťávu a ten pravý šmrnc. Nehrála rozhodně špatně, ale nevím no. Možná přidá body to, že celou dobu byla postava docela škaredá - určitě se Akademici více skloní před jindy hezkou herečkou, ale nenalíčenou, než zmalovanou make-upem. Tak tohle ke Kate, jiní herci mě moc nezaujali. Bohužel, typický film, který už od začátku brnká na oscarové struny svým stylem, obsazením herců i druhem příběhu, mě zase tak nevzal. Čekala jsem nějaké napětí, emoce, ale musím říct, že jsem se místy dost nudila, film se vlekl a jeho pomalé tempo vyprávění mi moc nesedlo. Celé to jakoby vyšumí do ztracena, je to takové mdlé a ponuré. Neříkám, že je to špatný film, ale Kate bych nominovala za vedlejší roli a dala jí Oscara v této kategorii a taky říkám, že nejlepší oscarový snímek je rozhodně Milionář z chatrče.

4. února 2009

Předčítač je nesmírně kvalitní dílo jehož scénář odzbrojí snad každého!Samozřejmě nechci nic prozrazovat abych neubíral nic ze zážítku který Vám The Reader nepochybně nabídne tudíž reknu jen, že je to z mého pohledu jeden z nejbolestnějších snímků jaké jsem za poslední dobu viděl.Oda na lásku která přetrvává věky a dokáže Vás ovlivnit na celý život ať v tom špatném tak i v dobrém slova smyslu.Dále snímek kromě silného scénáře stojí na vynikajícím triu herců Kate Winslet, Ralph Fiennes a v neposlední řadě David Kross který mě jako "chlapec": ) velice příjemně překvapil.Což se nedá říct o dvou výše zmíněných kteří naopak jen potvrdili, že to jsou jední z nejlepších herců současnosti a po právu si své nominace zaslouží.Jediné co mohlo být uděláno trošičku jinak byla závěrečná půlhodinka která byla na můj vkus trošičku roztahaná.Závěrem řeknu, že jsem k filmu přístupoval s mírným despektem nicméně o to sladší byl zážitek z jednoho z nejlepších snímků tohoto roku.

3. února 2009
avatar uživatele
Meky
...
70 %

****

Na Readera jsem se tak moc těšil, až jsem jej přecenil! A mrzí mě to teda dvojnásob! Nechci nikomu brát iluze o dobrém filmu, tím Předčítač skutečně je, ale ja jej nejspíše nedokážu dostatečně ocenit. Příběh není ani zdaleka tak silný jak se zdál! Dokonce bych řekl, že ta úvodní půlhodinka, kdy se osudy mladého Michaela a Hanny střetly a náplní příběhu je jejich vzájemné soužití (především po sexuální stránce) jsou asi nejzajímavější. Vidět Michaela, jak se bezhlavě zamiloval do první ženy ve svém životě a jak tomu podřídil všechno, bylo jako ze života. Z pohledu Hanny to bylo trošku o něčem jiném, její temná minulost ji nepřestala pronásledovat a tak to bylo spíše o určité závislosti, než čisté lásce, kterou oplýval Michael. Po této "romanci" film výrazně ubral na obrátkách. Prostě její minulost mi nepříšla tak zajímavá a i když zde nastaly nějaké dějové zvraty, tak se příběh nesmírně natahoval a vlekl. Samotný konec pak, byl spíše chladný než dojemný, což mě mrzí asi nejvíc! Do něj jsem vkládal veškeré své naděje, ale kde nic tu nic... A to s nadsázkou můžu říct, že mě dokáže dojmout každá maličkost! Ale tohle ne! A to je pro mě velké mínus, u tohoto jsme to očekával! Nevím, jestli jsem se nedokázal dostatečně vcítit do příběhu nebo to byla špatně odvedená práce režiséra! Záběry kamery mi nepřišly nijak zvláštní, stejně jako citlivá hudba. A tak s jedinou nominací, se kterou mohu souhlasit je obsazení Kate Winslet. Ta předvedla báječný výkon a zasloužila si to! V mužské hlavní roli to nejde objektivně hodnotit, protože postavu Michaela si zahráli dva herci - David Kross a Ralph Fiennes. Ale pro mě byl daleko přijatelnější Ralph, i když strávil na plátně méně času než David. Není to špatný film, ale kvalit, kterými disponují filmy Milionář nebo Benjamin Button nedosahuje. Bohužel, takový pohled na Readera jsem teda nečekal a jsem zklamán, ale výsledné hodnocení přesto není špatné...

29. ledna 2009
avatar uživatele
100 %

všetky nominácie sú absolútne zaslúžené. dávno som nevidel film s takym silnym pribehom. ak dopredu neviete o čom bude, tak budete prekvapení ako sa to všetko otočí a kam sa to zvrtne. nie je to ziadny thriller, ale scena, kde sa prechadza hlavny hrdina po koncentračnom tábore, skutočne nahána zimomriavky.treba vyzdvihnúť skvelú kate, ktorú som nikdy neobluboval,ale tu skutočne hrala, nepotrebovala toho ani vela nahovorit. na ralpha som sa velmi tesil, a aj ked nedostal v prvej polovici moc priestoru bol skvely ako vzdy. aj mladik to zahral veľmi dobre. skutočne oscarovy film a nielen preto, ze sa tam spomína na utrpenie z druhej svetovej vojny.

25. ledna 2009
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Takhle nějak si představuju oscarového kandidáta. Dojemné, skvěle zahrané drama se skvělou Kate. Možná trochu přepjaté a nepřesvědčivé, ale to nevadí.

25. ledna 2009
avatar uživatele
pier
...
90 %

Pier

Na tenhle film se asi čekalo jak na smilování, jinak si neumím představit tři názory během jednoho dne...Z námětu, o kterým jsem si zprvu myslel, že jde jen o další film o holocaustu, dokázal režisér vymlátit mnohem silnější a lidštější příběh, než se dalo čekat...Režisér Daldry taktéž potvrdil, že vyprávět příběh v několika časových liniích mu nečiní žádný problém...Předčítač na mě působil dost smutným až bolestivým dojmem ale přece jen je v něm cosi pozitivního, ukazuje nám že pravá láska nevyprchá ani po letech...První polovina filmu nám ukazuje že vztah dvou lidí odlišného věku kteří žijí jen sexuálními orgiemi a četbou knih, může fungovat, druhá polovina filmu je už víc nostalgická a zaobírá se ztrátou v minulosti...Ani v jednom případě to není vyobrazeno jako zvrhlé nebo kýčovité vyprávění, vždy si drží svůj zlatý střed...Kate Winslet se poslední dobou pouští do odvážných snímků, vedle Nouzového východu je to další syrové drama kde se herecky opravdu vyřádila...Oproti tomu Ralph Fiennes nemá moc velký prostor, ale snad nikdo nedokáže zahrát tolik emocí a pocitů jen ze svého pohledu, jeho smutný výraz se mi dostal pod kůži...Po celou dobu filmu je tam trocha melodie, zprvu ji nevěnujete žádnou vážnost ale čím víc film běží ke svému konci tím víc ve Vás vzbuzuje touhu po spravedlnosti...Každý člověk má svá tajemství a často z důvodu, které by ostatní lidi nepřijali, a proto je nechce sdělit světu...Ovšem vždy Vám může být odpuštěno!!!

25. ledna 2009