home
Rampage: Ničitelé

RECENZE FILMU

Nejvyhledávanější obrovitý herec s ještě obrovitějším platem opustil nedávno nástrahy džungle ve hře Jumanji a vrací se do víru velkoměsta, kde bude místní obyvatele zachraňovat před naštvanou gigantickou gorilou, vlkem a krokodýlem. Rampage Ničitelé má prolomit kletbu videoherních adaptací, i když vlastně s původní osmdesátkovou hrou to nemá vůbec nic společného (maximálně název), a poskytnout divákům dechberoucí podívanou – tedy Dwayneho Johnsona v souboji proti třem obrovským potvorám, na které i nejmodernější lidské zbraně jsou slabé. K čemu bychom je ale potřebovali. Když není k dispozici Chuck Norris, pošleme tam Johnsona!

Nejdřív by se asi slušelo říci, o čem tento vizuální akční nářez vlastně je, ale protože v příběhu nejsou žádné wow okamžiky a nerad bych vás připravil o moment překvapení (aspoň nějaký), vezmu to stručně a hopem. Dwayne Johnson nám zde ztvárňuje primatologa (ten, kdo se stará o opičky) Davise Okoyeho. Kromě očividného zájmu o své tělo má také rád zvířata a raději tráví čas s nimi než s lidmi. Nejraději má gorilího samce George, s kterým tráví čas už od jeho mládí (mládí té gorily!) a komunikuje s ním pomocí znakové řeči. Pak si George dýchne látky, která nebyla původně určená jemu, ale když vám spadne něco k nohám z vesmíru a ostatní opice s bobky u zadnic utečou raději do skrýše, to nejlepší co můžete udělat je prozkoumat to! George by se jako objevovatel určitě neztratil. A aby to bylo zajímavější, tak kromě něho si dá dávku i vlček a krokodýlek. Ze všech třech zvířat se stanou monstra, která nemají obdoby a začnou pustošit město. Dwayne je ale muž činu a jde s nimi do boje, ozbrojen kráskou po svém boku, protilátkou, důvtipem, svaly, hollywoodským úsměvem a pochopitelně se mu na konci filmu dostane pomoci, kterou nikdo, ale nikdo fakt nečekal. Ehm! :) A to je vše.Já jsem čekal, že se bude jednat o blbost, ale že až takovou... To mi fakt vyrazilo dech. Přistoupil jsem na vlnu toho, že po Chicagu běhají monstra a je třeba s nimi zatočit. Ale čekal jsem v tom alespoň nějakou reálnější zábavu. Ten film si z toho normálně dělá legraci a klidně to divákovi naservíruje jako plnohodnotnou zábavu. Největším problémem jsou asi postavy, protože žádná z nich tam nebyla vůbec zajímavá, jen sám Dwayne Johnson, ale ten to pochopitelně sám neutáhne. Ani jeho kolegové, ani drsní badass vojáci, kteří jdou vystřílet pár nábojů, a už vůbec ne hlavní záporák (Ve filmu nejsou jen monstra, ale je tam i organizace, která vystupuje jako ta špatná.), který mi přišel(a) nehorázně k smíchu. Nikdo, koho byste si zamilovali. Jsou vám úplně jedno a nedokážete si k nim ani vypěstovat vztah, takže když pak zařvou, je vám to jedno. A Dwayneho Johnsona musíte mít rádi už před usednutím v kině, jinak vás taky nezachrání. Mě naštěstí vůbec nevadí, spíš naopak, takže jsem byl v tomto směru v pohodě.

Taktéž jsem se nedokázal naladit na humor. Pár momentů, spíš hlášek, bylo celkem fajn, ale jinak vůbec. Plakající týpek u opic? Gorila co ukazuje prostředníček? Zároveň mi i finální scéna přišla vtipná, což určitě nebyl záměr filmu. Samé klišé momenty, předvídatelné – lehce uhádnete, co se stane a kdo co udělá a jak to asi celé skončí. Což mi přišlo jako škoda. Tento film nemá možnost něčím šokovat (v příběhu), takže rozhodně nevyužitý potenciál.


Líbilo se mi vůbec něco? Ano! Říkám to nejenom z toho důvodu, abyste mě neukamenovali, ale protože jsem po promítání filmu nehodil kbelík od limonády a lístek na promítače, co že to tam pustil za brak. To jsem neudělal a měl jsem důvod. Vyzdvihnu dva hlavní body celého filmu. A tím je Dwayne Johnson a akce. Herce jsem už vychválil. Hraje jako vždy. Je to sympaťák, dobře se na něj dívá (člověk má pak vždy chuť si jít zacvičit), a je svým způsobem vtipný. Akční sekvence jsou ale hodně fajn. To nejlepší na celém filmu! Což jsme chtěli. Finální scéna byla obrovitá a hlavně dobře natočená. To, že byla debilní dejme stranou, ale žádná zběsilá kamera a monstra si můžete vychutnat v celé své kráse. Tím bych rád vyzdvihl scénu z lesa, kde probíhal útok na vlka. Super atmosféra, krev, napětí, tak to mělo být po celou dobu filmu. Rozpočtem se nešetřilo, a i když asi velká část padla pro Johnsona, vizuální stránka se fakt povedla. Další velké plus je za denní světlo, protože se příběh odehrával ve dne a ne za noci z důvodu ušetření. Takže po těchto stránkách film šlape dobře. Navíc, byl jsem na 3D a bavilo mě to. Vše ostatní stojí ale za starou bačkoru a ten film, i když je záměrně hloupým, je až moc stupidní, což mě osobně nesedlo.


Pokud ale vypustíte mozek ze své hlavy ven na procházku a užijete si jen akci, bude se vám to líbit. Hledáte-li ve filmech trochu něco hlubšího a většího než jen srandovní povrchní zábavu, asi zvolte jinou novinku. Kdybych se tolik netěšil, asi bych to hodnotil jako průměrný akčňák, ale já byl tak nehorázně natěšený, až jsem šíleně zklamaný!

hodnocení
40 %
jedním dechem
Vizuální smršť, krásný pohled bez cukavé kamery na obrovitá monstra a sympatický Dwayne Johnson. Toť vše pozitivního. Postavy, kromě hlavní postavy, jsou nezáživné, samotný příběh je až moc jednoduchý, přímočarý a šíleně předvídatelný. Žádný pořádný soundtrack a moment, který by mě šokoval. Akční jednohubka s dobrou akcí, ale to je vše.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.