home
Propast

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
E Š
...
100 %

Úchvatné dielo. Keď človek začína sledovať tento film, a netuší o čom má byť, príde mu to ako akýsi dokument. No postupne sa prehupne do inej sekcie a vtedy pravá jazda začína.

1. dubna 2012
avatar uživatele
80 %

The Abyss

Když už jsem neviděl ten bezchybný a nejlepší film všech dob - "Avatar", rozhodl jsem si to alespoň vynahradit jiným filmem od mistra Jamese Camerona. "Propast" je hodně (neprávem) opomíjené dílko v němž nás má Cameron přesvědčit tím, že umí kvalitně točit i něco jiného, než potápějící se lodě nebo hru na kočku a na myš s robotem z budoucnosti. Viděl jsem 171 minutový "director's cut" a jsem velice překvapen! Nejenže mě film navzdory své délce nenudil, ale dokázal mě připoutat k sedačce. Nominace na Oskara za kameru je zcela pochopitelná, protože když si vezmete jak málo měli kameraman Salomon a režisér Cameron prostoru pro natáčení a podíváte se na celkový výsledek, nezbývá Vám nic jiného, než jen uznale pokývat hlavou. Cameron opravdu umí a i když jsem si nikdy nebyl zcela jistý, po shlédnutí tohoto filmu již jsem! Dokázal mě svým vyprávěním zaujmout a napnout. Některé scénky byly opravdu nervydrásající (pomalý pád jeřábu na ponorku, oživování Lindsey nebo prozkoumávání potopené ponorky atd.). Ovšem, poselství, které nám chtěl Cameron tímhle filmem předat mi přišlo tak trochu zbytečné, neboť o tomhle tématu se zabývalo už kvantum filmů a některé "Propast" ve vyústění pointy a výsledného dojmu nemá šanci trumfnout. Ještě že je film tak technicky vyšperkovaný a co se týče efektů, tak rozhodně předběhl svou dobu. Tenhle film jen dokazuje to, že Cameron je kvalitní režisér a stejně kvalitní scénárista. Teď k herecké stránce filmu. Ed Harris byl jako kladná hlavní postava velmi milé překvapení, protože po všech těch záporácích, které za svou kariéru hrál jsem se konečně jistojistě přesvědčil, že je to sympaťák a že klaďase umí zahrát stejně dobře jako záporáky. Michael Biehn jakožto hlavní záporná postava mě taky dokázal přesvědčit. Dokonce tak, že kdybych byl akademikem, nebál bych se ho nominat na Oskara! Jeho postava více a více šílí a jeho ztvárnění postupně nabíhajícího šílenství bylo dosti přesvědčivé! Mary Elizabeth Mastrantonio byla krásná, sympatická a nedělala hercům ostudu, takže i když nepředváděla nic světoborného, dívalo se na ní líp, než třeba na Chrise Elliotta. Jedním dechem: "Technicky výborně zpracovaný film, který ohromí i dnešního diváka a ukazuje nám, jaký je Cameron frajer. To je ale vše, protože filmů o mimozemšťanech je tolik, že bych našel minimálně dva lépší filmy! Biehn ovšem neskutečně překvapil!" Dávám silných 80 %.

12. dubna 2010
avatar uživatele
70 %

Tak to vidím já...

Zajímavý film, který kazí jen jeho zdlouhavost a nucené poselství, které už bylo minimálně stejně dobře vyjádřeno jinými filmy. Kdyby za kameru neusedl Cameron, určitě by se na film zapomnělo už dávno. A i když mezi ostatními Cameronovými filmy se Propast (právem) ztrácí, určitě stojí za to jí vidět. Je tu sice několik neoriginálních scén, typický padouch, typická láska, ale za velkým množstvím patosu se skrývá napínavá atmosféra a příjemný filmový zážiek.

12. června 2009
avatar uživatele
80 %

Nějakou dobu jsem přemýšlel, jaký dobrý sci-fi film bych si potřeboval oživit. Nic mě nenapadalo a já už se začínal bát, že všechny dobré sci-fi už jsou pomalu ale jistě za mnou a mě už nemá co ohromovat. Pak se v hlubinách mých vzpomínek objevila Propast. Cameronův film, který je celkem opomíjený a ne tak populární jako třeba střílející Terminátoři nebo banda namachrovaných mariňáků dostávajících na prdel od bandy vetřelců, ale mě tento film silně uchvacoval už v letech dávno minulých a já věděl, že ani teď nebudu zklamaný. Jen je mně divné, že jsem ten film na takovou dobu ztratil z podvědomí. I když jsem o jeho kvalitách věděl, nevyhledával jsem ho. Podstatná je ale jiná věc. To, co dokázal Cameron natočit pod vodní hladinou v jednom reaktoru, nemá obdoby. Vystačil si s celkem malým prostorem a minimální akcí, jejímž vrcholem je, když něco někam pluje nebo padá. Ale ono to samozřejmě stačí. O tom jsme se přesvědčili nespočetněkrát. Co netáhne akce, táhne atmosféra. Opět vidíme skupinu lidí odříznutou od okolního světa, jak řeší různé problémy a setkává se s nečekanými nástrahami a výzvami. Ale ty nástrahy a občasná beznadějnost se s Cameronovskou důsledností snadno přenesou na diváka sedícího v teple na gauči a dolehnou na něj pod velkým tlakem. Pokud ovšem filmu věnujete pozornost. Utržený jeřáb, nezapomenutelná a emotivní záchrana Lindsey a sestup na samé dno temné bezedné propasti. Hlavní pilíře tohoto nevšedního filmového zážitku. Film má jednoduché poselství, ale dopracovává se k němu tak úchvatným způsobem, skrze tak pečlivě vybudovanou atmosféru, hereckým obsazením a prostředím podmořské průzkumné stanice usazené v hlubokomořské temnotě, že toto dílo v klidu označím za jeden z nejlepších sci-fi filmů. Nevím, co se dá dodat. Tohle jistě každému nesedne víc než cokoliv jiného, ale když už si na to jednou náladu uděláte a máte pro takové filmy slabost, nemůžete být zklamaní.

7. června 2009
avatar uživatele
80 %

Od Propasti jsem čekal teda něco úplně zcela odlišného. Jak už to tak ve sci-fi thrillerech bývá, parta lidí se dostane do situace, kde narazí na neznámého živočicha nebo mimozemskou sílu a začne boj o přežití. Avšak Propast si vybral tu lepší a hlavně reálnější cestu. K mému překvapení tu k žádné nadpřirozené invazi na hrdiny nedošlo, tedy alespoň v tom zlověstném smyslu, nýbrž film využíval napětí mezi dobrou a šílenou stranu lidí, proto předmětem zlých věcí nebyli příšery, nýbrž lidé. Ovšem právě kvůli tomu se mi nezdá stručný a zřejmě vystihující popisek k filmu. Nejděsivější místo a propast? Kdeže, do propasti jsme se podívali jednou a že by byla děsivá? Ba právě naopak, ty scény, kde hlavní hrdina klesá ke dnu, byly úplně nejlepší ve filmu, protože jsme se podívali zároveň na další lidské a hodně zajímavé vynálezy. Co dalšího na filmu obdivuji, je, že i když tu lidé umírali, nebylo to vždy násilnou cestou a pak také posloupnost. Celý film vyzařoval napětím a po celé dvě hodiny ač se nic extra akčního nedělo, jsme se dívali na neustálou snahu o přežití a to v jakýchkoli formách. Objevili se tu i vojáci, ale jejich bojové umění tu využili jen málokdy a to mě přivádí k Michaelu Biehnovi, jež byl představitelem špatné strany. Jeho role byla postižena čistým šílenstvím, jež ve scénáři představovalo příliš velký zápal pro věc, ale stejně jeho role nebyla to, co Eda Harrise, který pro jednou přešel na stranu dobra, jelikož ho znám spíš jako potížistu pro hlavní hrdiny. Co se mimozemšťanů týká, čekal jsem jejich větší účast, jejich plavidla byla velmi impozantní díky tehdejším dobrým efektům, ale co je málo, to je málo, což platí hlavně o nečekaně ustřihnutém konci. Jinak film je dalším příkladem skvělých myšlenek skvělých režisérů.

6. dubna 2009
avatar uživatele
70 %

The Abyss

Film má zajímavý nápad, lidi to zaujme, a na dobu, kdy se to natáčelo, je to natočené dobře, především mám na mysli ten podvodní svět - má to něco do sebe. Nvm co víc napsat, všechny řeči okolo by byly zbytečné... podívejte a posuďte sami.

23. ledna 2008
avatar uživatele
100 %

delší verze

Jako malý jsem na tento film koukal mnohokrát do roka. Znám ho nazpaměť. Jsem jím i dnes uchvácen. Na netu jsem objevil jeho delší verzi o cca 20 minut. Verze kterou jsme viděli v TV byla "ošizena"o několik záběrů. Jestli je to dobře nebo ne, závěr si udělejte sami. Osobně bych některé scény také vypustil, ale naopak některé se mi moc líbily a nechápu proč je vynechali. Že by za to mohla délka filmu? Kdo vlastně má právo na úpravy filmů? televize které je chtejí vysílat nebo již při natáčení počítal Cameron s různými verzemi?

14. listopadu 2007
avatar uživatele
80 %

Když jsem viděl tento film poprvé, byla to určitě napínavá podívaná plná tajemství. Hlavně závěr filmu jsem očekával s napětím, jak se vše vyvine a dalo by se říci, že mě konec nezklamal i když názory jiných diváků jsou možná jiné. Ale vše přece nemusí být dopodrobna vysvětlováno, proč neponechat pár záhad otevřených. Viděl jsem tento film znovu nedávno, samozřejmě už to napětí nebylo jako poprvé, ale film byl i tak zajímavý.

3. ledna 2007
avatar uživatele
100 %

Nádhera

Film ktorý sa podaril hlavne v úlohe tajomnosti. Tento film som pozeral ako blázon aj 5-krát do dňa keď som bol menší. Doporučujem ho hlavne tým čo sa nudia a chcú niečo tajomné. Obsah som vedel naspamäť aj keď teraz si ho trochu ťahšie vybavím. 100%

13. prosince 2006
avatar uživatele
80 %

James Cameron si odskočil od krvelačných vetřelců a potopil se do mořských hlubin za mírumilovnými vetřelci. I přesto, že byl film kritikou velmi strhán a tak trochu se stal propadákem, je to dle mého názoru skvěle natočené sci-fi s fascinující triky a parádní hudbou. Trochu mi nesedí militantní scény s atomovou hlavicí, které odkloňují děj od tématu kontaktu lidí s mimozemšťany. Úplný závěr sice trochu vyšumí a vlastně se nelogicky nedovíme proč tu jsou a co chtějí, ale prý existuje novější režisérská verze delší o skoro 30 minut, a to hlavně v závěru, která něco z toho osvětluje. Ještě jsem jí neviděl, ale to brzy napravím. Každopádně perfekcionalista James Cameron, prostě neumí natočit špatný film (sice výjimky jsou, ale potvrzují pravidlo).

28. června 2006
avatar uživatele
70 %

Vynikající nápad, děj i jeho průběh, to jsou nesporné kvality tohoto sci-fi (troufám si říct že mega-)filmu. Ale, přece jenom je tu ono "ale" ... závěr byl zpackaný a tak celkový dojem z filmu mám více než rozporuplný, troufám si říct, že i zkažený. Jedním slovem: škoda

15. dubna 2006

...

Na jednu stránku je to velmi vynikajácí film s pořádným dějem a dobrým hereckým obsazením, na druhou stránku se mi trochu nelíbil jak zpracovaly ten konec, když jsem to viděl poprvé, tak jsem čekal naprosto jiný konec, sice jsem byl nemile překvapen, ale stále jde o kvalitní snímek (alespoň podle mne).

7. dubna 2006
avatar uživatele
100 %

Sci-fi trochu jinak

Sci-fi filmy miluji a tento byl perfektní. Děj filmu zasazený do jiného než hvězdného prostředí film velice obzvláštnil a dodal mu ještě více na zajímavosti a tajemnu. Nic jiného než nejvíce 100% které se nabízí nelze dát.

7. dubna 2006
avatar uživatele
Pivo
...
100 %

Výborný film

Je to rozhodně jeden z nejlepších sci-fi filmů co jsem viděl. Moc se mi na něm líbí, že není tak "úchvatně strhující" jako obdobné americké filmy. Kdo jste ho ještě neviděli, tak se určitě podívejte.

22. března 2006
avatar uživatele
90 %

Mary Elizabeth Mastrantonio

Jak v sci-fi tak v akčním žánru to není to nejlepší co bylo natočeno, ale rozhodně je film zajímavý a stojí za to vidět.

11. prosince 2005
avatar uživatele
100 %

Propast

Střetnutí s mimozemskou civilizací pod mořskou hladinou! Mimořádně úchvátné záběry, které Vás udrží pod napětím od začátku až do konce! Perfektní film, který doporučuji shlédnout!

10. prosince 2005
avatar uživatele
100 %

Celkom zaujimavy

Tento film bol velmi dobre spracovany zaujimavy dej a efekty na tomto filme boli na tu dobu fakt uzasne

Kdysi dávno