home
Pračlověk

RECENZE FILMU

Doba kamenná vs. doba bronzová. Kdo vyhraje? Je pravdou, že Pračlověk už nějaký ten pátek v kině pobíhá s pazourkem v ruce, ale naše mimopražské kino jej stále vysílá a řekl jsem si, že pohádka bude skvělou volbou pro zabití volného času. Jak se Pračlověk povedl? Očekávání jsou přeci jen velká, protože od režiséra Nicka Parka máme skvělé animáky jako je Slepičí úlet a několik dílů známé dvojky Wallaceho a Gromita. Upřímně, Pračlověk mě překvapil. Čekal jsem to horší, mnohem horší.

Vezměme to ale hezky od začátku, což vlastně příběh bere, protože začínáme skutečně od nuly. Hlavním hrdinou je mladý Dug, který prožívá pokojný život v přívětivém údolí plném králíků, stromů, keřů a několika pralidí. Doba kamenná se zdá jako výtečné období pro život. Vše se ale změní, když do údolí dorazí doba bronzová v čele s lordem Bafoněm. A chudáci původní obyvatelé údolí jsou vyhnání pryč, protože se na jejich území nachází ruda, kterou chtějí nově příchozí těžit (aspoň myslím, že to byla ruda).Čirou náhodou se Dug dostane do hlavního města, kde kromě bronzu a lorda Bafoně, je také obrovitý fotbalový stadion, kde svou nadvládu už léta dokazuje tým Real Bronzio a všechny vyzyvatele doslova zadupe do země. A najednou Dug stojí před výzvou – když on a jeho blízcí dají dohromady tým a porazí Real Bronzio, vrátí jím jejich údolí. Pokud ale prohrají, s čímž všichni počítají, půjdou pralidi makat pro lorda Bafoně do dolů. A tak má na svých bedrech Dug obrovské břímě. Musí pralidi naučit fotbal a porazit tým, který není zvyklý nejenom dostávat góly, ale už vůbec ne prohrávat.

Jak samotná synopse napovídá, příběh je skutečně jednoduchý a přímočarý. V tomto směru jej spíš ocení děti a mladší diváci, kteří mohou hltat přípravy na fotbalové klání a samotný finální zápas, ale nám všem je jasné už od úvodních titulků, jak to všechno dopadne. Příběh odsuňme stranou. Nám jde hlavně o zábavu a o tu se animák celkem dobře postará.

Pračlověk si ze všeho dělá srandu. Nic mu není svaté a tak slyšíme narážky a vtipné poznámky jak k době kamenné, bronzové a k samotným pralidem, ale také k fotbalu a jednotlivých fotbalistům. Celkem dobře jsou zvládnuté typické fotbalové klišé, jako je podplacený rozhodčí, hrané fauly a podobně. Pochopitelně je to všechno maximálně přehnané, ale až na pár výjimek to na mě působilo dobře a hlavně humorně. Několikrát jsem se přistihl, že se jen tupě usmívám. A tady je ten hlavní milník, protože se vám podobný styl musí líbit a to stejné platí i o zpracování, které je pro režiséra Nicka Parka typické. Mě nevadí jednou za čas něco takového zhlédnout, tak proto jsem byl asi víc spokojený, než bych měl.


Pohádka je příjemnou pozvánkou do doby minulé. Má pár zajímavých nápadů, a i když se celou dobu jedná spíš o zpracování pro mládež, dokáže svou krátkou stopáží pobavit i nás odrostlejší. Hodnocení pochopitelně sráží příběh, ale ne nějak zásadně, protože bych od pohádky ani nečekal nějak skvěle promakanou příběhovou linku. Postavy jsou sympatické, český dabing se povedl a na pohádku budu v dobrém vzpomínat, i když je pravdou, že pomalu a jistě mi z mysli utíká pryč. Pro rodiny s dětmi si ale myslím, že je to skvělou volbou.

hodnocení
60 %
jedním dechem
Příjemná pohádka s netradičním, ale všem známým, zpracováním. Příběh pokulhává a ocení jej spíš děti, ale dokáže přesto zaujmout. Co spíš funguje je humor a vtipné narážky na všechno kolem. Film schválně přehání, ale nemáte pocit, že je to už moc. Čekal jsem to mnohem horší, ale nakonec překvapilo.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.