home
Pomsta

RECENZE FILMU

Letošní rok je plný překvapení a mezi jedno z nich rozhodně patří i francouzská Pomsta, po jejímž zhlédnutí mám chuť já osobně se tvůrcům a hercům pomstít za promarněnou hodinu a čtyřicet minut mého života. Jenže i tento film může být pro někoho zajímavý a tak jsem se rozhodl o mladé krásné dívce napsat recenzi, abyste i vy měli šanci tuto pomstychtivou křehuli pozmat, protože v porovnání s ní Lara Croft, Hugh Glass a vlastně i Wonder Woman jsou jen obyčejné ženy.


Vezměme to od začátku. Ve filmu máme jen čtyři účinkující, pokud teda nepočítáme pilota helikoptéry. Hned v úvodu filmu poznáváme Richarda (Kevin Janssens), který jako první se svou milenkou Jen (Matilda Anna Ingrid Lutz) přijíždí do vily uprostřed pouště, kde se jednoročně schází se svými přáteli, aby si dokázali svou nadřazenost a ulovili cokoliv živého v jejich dosahu. Plán byl takový, že sexy Jen zmizí dřív, než pánská jízda vypukne, ale Stan (Vincent Colombe) a Dimitri (Guillaume Bouchède) přijeli o trochu dříve a pochopitelně si zábavu s Richardovou milenkou nemohli nechat ujít. A tak sledujeme, jak popíjejí a tančí a podobné věci, které děláte uprostřed pouště za teplé letní noci. Jenže sexy Jen je až moc velkým zpestřením pro partu zbohatlíků a tak se krásná idylka promění na zběsilou záchranu života.Jen padá ze skály a nabodne se na kus stromu, ale protože je to holka ze železa, zvládne to a jde si za svým přímočarým cílem. Pomstít se za újmu, kterou ve vile s těmi třemi prožila a zmrzačit je, zabít je a nikdy v životě je už nevidět. Je to přeci holka šikovná a hlavně silná, takže ti tři ozbrojení lovci nemají proti zraněné, vykrvácené, bosé a neozbrojené holce šanci.

Určitě jsem film nehodnotil tak malým procentem z toho důvodu, že hlavní hrdinka je žena a nakopává zadky chlapům. Mě se náhodou tento nápad líbí, ale musel by být zpracovaný jinak. Buď to si z toho udělat legraci a natočit humorný akční snímek, až skoro parodii. Nebo opačně, pojmout to zcela vážně, ale postavit příběh na logických pilířích a zcela reálně nám pomstu od mladé holky představit. Jenže Pomsta se ani jednou z těchto cest nevydá. Bere to zcela vážně, jen trochu té logiky se nedostává. Normálně dělá z diváka blbce. A tak sledujeme, jak z vily ve stejný čas vyběhne sportovně založený Richard a mladá bosá holčina, která na kamenité půdě mu dokáže utéci a ještě má tolik času, aby u propasti přemýšlela, kterým směrem se vydá. Spadne z obrovité výšky na strom a nemám problém s tím, že to přežila, spíš jak se z něho dostala! A hlavně, že pak po ztrátě skoro celé krve (ta krvavá stopa, kterou sledovali, byla velmi výrazná a velká a hlavně ji sledovali několik hodin), dokáže najít úkryt, postarat se o sebe a vykonat pomstu. Podobných nesmyslů je tam víc a ta holka je fakt nezničitelná. Všechny snahy o přežití jsou velmi úsměvné a pochopitelně nereálné, jenže film vám je servíruje tak, abyste si mysleli, že to fakt jde!


Další problém je s postavami. I kdybych přivřel oči nad šíleným zpracováním a srandovními situacemi, ty lidi mi tam jsou zcela putna. Hlavní hrdince máte pochopitelně fandit, jenže ptám se proč? Je to mladá holka, která chrápe s mužem od rodiny a zároveň ostatní chlapy provokuje a hraje si s nimi, a tak se není čemu divit, že dopadla, jak dopadla. Neměl jsem sebemenší důvod, proč se o ni strachovat či proč ji držet palce. U chlapců to bylo jakbysmet. Ničím si srdce diváků nedostanou.

Jediné, co může divákovu (čti chlapovu) pozornost udržet, je tělo Jen, které se nám ukazuje hlavně v první polovině celkem často. A pokud už jí nevidíme v plavkách, v kalhotkách, tangách či úplně nahou, vidíme ji ke konci celou zakrvácenou, špinavou a s loveckou puškou, která je větší jak ona sama, ale hlavně opět toho má na sobě co nejméně. Prostě sexy za každé situace. Takže bychom ji měli fandit pro její křivky?Film Pomsta měl dobrý nápad, jen mu to kazí špatně vybraní herci a ještě horší zpracování. Také tomu nepomáhá nelogické střídání dne a noci, které se tam tak často střídalo, že mám pocit, jakoby za celý film uběhl skoro týden, přitom ji lovili myslím dva dny. A málem bych zapomněl na dlouhé a nudné záběry na: jednoho z členů jak zapíná topení v autě a hřeje si ruce, Richarda jak se sprchuje a sledujeme tak jeho figuru, či opět Richarda jak jede na motorce a dlouhou dobu mu koukáme do helmy… No, asi takhle. Pokud vám nereálnost nevadí a neomdlíváte u krve, protože tady jí je opravdu hodně, film se vám bude líbit. Jestli ale dáváte přednost přehnanému akčnímu filmu, který vás i rozesměje, to zde taky nenajdete. Pomsta se snaží působit živě a skutečně, přitom je vám ale jasné, že je to blbina a může vás klidně i nudit.


hodnocení
20 %
jedním dechem
Novinka si hraje až na moc vážný film, ale s tím, co hlavní hrdinka předvádí, se to tak brát nedá. Žádná logika, uvěřitelnost, ale také žádné sympatické postavy. Nemáme proč hrdince fandit, je od samotného začátku nesympatická. Zdlouhavé a nudné záběry, trapné scény, chvílemi až směšné, což záměr určitě nebyl. Mělo to ale tempo a na Jen se dalo dívat, proto aspoň dvacet procent.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.